به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، فیلم کوتاه "گورمردها" در ادامه حضورهای بین‌المللی خود برای شرکت در بخش مسابقه کوتاه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم ابرزوالد انتخاب شده، به‌عنوان تنها نماینده ایران با فیلم‌هایی از لهستان، فرانسه، پرتقال، بلغارستان، سوئیس، هلند، اتریش، لوکزامبورگ، آلمان، ایسلند و بلژیک به رقابت خواهد پرداخت.

هدف این جشنواره معرفی آثاری است که در زمینه زندگی حومه شهری یا مناطق روستایی ساخته شده‌اند و مسائل مختلفی که موجب ترک این نوع زندگی می‌شود یا سبب دورافتادگی از مناطق شهری بزرگ می‌شود را به تصویر کشیده‌اند. جشنواره "ابرزوالد" در بخش‌های داستانی کوتاه، انیمیشن، مستند کوتاه و مستند بلند مرتبط با تم "حومه یا ولایت" به برگزار می‌شود و علاوه بر آن، برنامه‌های جنبی مختلفی نیز دارد.

عوامل این فیلم کوتاه عبارت‌اند از نویسنده: علی مردمی، تصویربردار: محمد فکوری، تدوین: کیومرث صمدی طاری، صدابردار: نادر خالدی، صداگذار: حسین قورچیان، بازیگر: هادی افتخارزاده، رضا خروجیان، وحید رضوی، تهیه‌کننده: انجمن سینمای جوانان- دفتر ارومیه.

سیزدهمین دوره این جشنواره 1 تا 8 اکتبر برابر با 10 تا 17 مهرماه در شهر ابرزوالد آلمان برگزار می‌شود.

سینمای ایران در نخستین جشنواره بین‌المللی "سلیمانیه" فیلم‌هایی از کارگردانان سینمای ایران در بخش‌های مختلف رقابتی و غیررقابتی نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم "سلیمانیه" در اقلیم کردستان عراق به روی پرده می‌روند.

در نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم "سلیمانیه" در اقلیم کُردستان عراق، "تورج اصلانی" به نمایندگی از سینمای ایران به عنوان داور، آثار بخش رقابتی فیلم‌های بلند "سینمای جهان" و "سینمای کُردی" این رویداد سینمایی را ارزیابی می‌کند و فیلم‌های بلند سینمایی و کوتاه از کارگردانان سینمای ایران نیز در بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره از جمله؛ بخش "نمایش ویژه"، بخش رقابتی فیلم‌های بلند "سینمای جهان" و "سینمای کُردی" و همچنین فیلم‌های کوتاه "سینمای جهان" و "سینمای کُردی" به نمایش درمی‌آیند.

اسامی فیلم‌های کارگردانان ایرانی که در نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم "سلیمانیه" به روی پرده می‌روند؛ عبارتند از: فیلم سینمایی "محمد (ص)" به کارگردان "مجید مجیدی" در بخش "نمایش ویژه" محصول ایران، فیلم سینمایی "خاطرات اسب سیاه" (بیره‌وه‌رییه‌کانی ئه‌سپه ره‌ش) به کارگردانی "شهرام علیدی" در افتتاحییه جشنواره و در بخش رقابتی "سینمای کُردی" محصول مشترک کشورهای ایران و ترکیه، فیلم سینمایی "طبل" به کارگردانی "کیوان کریمی" در بخش رقابتی "سینمای جهان" و "سینمای کُردی" محصول مشترک کشورهای ایران و فرانسه، فیلمی سینمایی "بدرود آنالوگ" (مالئاوا ئانالوگ) به کارگردانی "هیوا امین‌نژاد" در بخش رقابتی "سینمای کُردی" محصول ایران، فیلمی سینمایی "عاشق‌ها ایستاده می‌میرند" (عاشقه‌کان به پیوه ده‌مرن) به کارگردانی "شهرام مسلخی" در بخش رقابتی "سینمای کُردی" محصول ایران و اقلیم کردستان، فیلم کوتاه "هستی" به کارگردانی "کمال پرناک" در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه "سینمای جهان" محصول ایران، فیلم کوتاه "آینه‌های پریده رنگ" به کارگردانی "سالم صلواتی" در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه "سینمای کُردی" محصول ایران، فیلم کوتاه "خانه سفید" به کارگردانی "ارسطو مفاخری" در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه "سینمای کُردی" محصول ایران و فیلم کوتاه "صلح سرخ" به کارگردانی "رحیم طوفان" در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه "سینمای جهان" محصول ایران.

تورج اصلانی همچنین در مقام مدیرفیلمبرداری و تهیه‌کننده مشترک با "عمر توفی" با فیلم کوتاه "اکسیژن در برابر خون" Oxygen vs. Blood به کارگردانی "مسعود عارف" فیلمساز اقلیم کردستان و محصول مشترک کشورهای ایران، آلمان و اقلیم کُردستان در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه "سینمای کُردی" در این دوره جشنواره حضور دارد.

همچنین فیلم کوتاه "میکروفن" به کارگردانی "کریموک" از اقلیم کردستان با مدیریت فیلمبرداری سینماگر ایرانی "مهرداد سلیمانی" در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه "سینمای کُردی" این جشنواره به نمایش درمی‌آید.

نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم "سلیمانیه" با محوریت "هویت" و توسط کمپانی سینمایی "مستی فیلم" به مدیریت "فواد جلال" و با مدیریت هنری "دانر عمر" و با همکاری استانداری سلیمانیه و دانشگاه این شهر، با اهدای جایزه "طاها کریمی" و با تقدیر از این فیلمساز فقید ایرانی و همچنین با نمایش 50 فیلم سینمایی و کوتاه داستانی از کارگردانان 105 کشور جهان شامل تولیدات سال‌های 2015 و 2016 در دو بخش رقابتی "سینمای جهان" و رقابتی "سینمای کُردی" و برپایی گارگاه‌های تخصصی سینمایی و چندین نشست آکادمیک از روزهای 10 تا 13 مهرماه جاری (1 تا 4 اکتبر 2016) در سالن‌های دانشگاه شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود.