به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران ؛در ششمین روز از نمایش انیمیشن های عروسکی ،روز یکشنبه 26 اردیبهشت ماه ساعت 5 بعدازظهر،انیمیشن فاوست به کارگردانی یان شوانکمایر محصول سال 1994 به مدت 90 دقیقه به زبان اصلی با زیر نویس فارسی درسالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود.

گوته معتقد است "سرگذشتِ فاوست در سفری از بهشت به دوزخ از طریقِ زمین خلاصه می‌شود." اگر فقط با این پیش‌فرض (به این دلیل که مشهورترین بازخوانی از افسانه‌ی فاوست متعلّق به اوست) به تماشای "فاوستِ" شوانکمایر بنشینیم، چیزِ زیادی عایدمان نمی‌شود. این‌جا نه از آن شکوه و شاعرانگیِ کلاسیسیسم خبری هست، نه از فرصتِ چندانی برای بازنماییِ نورِ الوهیت و نه اصلاً از مکانی بهشتی که سفرِ تراژیکِ دکتر فاوست از آن‌جا آغاز شود. مبدأ و مقصدِ اُدیسه‌ی دایره‌وارِ "فاوستِ" شوانکمایر (از اوج تا افول) خودِ دوزخ است.

گوشه‌گیرترین هنرمندِ سینمای چکسلواکی با دست‌مایه قرار دادنِ سنّتِ نمایشِ عروسکی و خیمه‌شب‌بازی، جهت‌گیری سوررئالیستی با به‌کارگیریِ مقوله‌ی رؤیا (سرچشمه‌ی طبیعیِ تخیّل) و بیانی انتزاعی و در لفافه (که این آخری را مدیونِ حکومتی تمامیت‌خواه و سرکوب‌گر است) کُلاژِ تلخ و تاریکی از افسانه‌ی جاودانه‌ی "فاوست" بازآفرینی کرده و با بهره‌وری از امکاناتِ نهفته در اثرِ اصلی موفّق به خلقِ مفاهیمی تازه و بروزِ واکنشی انتقادی به زندگی و زمانه‌ی نوعِ‌ بشر و مسأله‌ی بُغرنجِ مدرنیته شده است؛ مدرنیته‌ای که انگار در ابتدای فیلم از درونِ آن تخمِ‌مرغِ خالیِ داخلِ نان به‌یک‌باره آزاد شده و تقدیرِ تاریخیِ انسان را تحت‌الشّعاعِ خود قرار داده است. دخمه‌ای که نشانی‌اش را نمایندگانِ شیطان به مَرد داده‌اند از یک طرف به طبیعت و از طرفِ دیگر به شهر راه دارد. شاید به نظر بیاید که انتخاب با خودِ او باشد.

یادآوری می شود: علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده برنامه های نمایش فیلم روزهای یکشنبه وچهارشنبه هرهفته ساعت 5 بعدازظهر به سینما تک به موزه هنرهای معاصر تهران، واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.