به گزارش هنرآنلاین ؛ ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسم رونمایی از کتاب "حرفه‌ای"، خاطرات زنده‌یاد جواد شریفی‌راد را یادآوری کرد و گفت: جواد برایم تعریف کرد که در ماموریتی برای خنثی کردن یک موشک که در قم به زندانی خورده بود، به این شهر رفتم. در آنجا دیده بود که موشک درون ساختمان زندان و در بتون فرو رفته و به تنهایی نمی‌تواند آن را خنثی کند، در نتیجه تقاضای کمک کرد. از میان حاضران سه زندانی اعدامی را پیش او می‌آورند که به او کمک کند و جواد هم می‌گفت که به آنها کلنگی دادم که نقطه‌ای را بشکافند. برایم تعریف کرد که از آن سه نفر یک نفرشان به جای کار کردن به من زل زده بود و از من پرسید که چه کاره‌ام و چقدر حقوق می‌گیرم. وقتی پاسخش را داده بود زندانی شروع کرده بود به فحش دادن به او و گفتن اینکه تو دیوانه‌ای که با این حقوق چنین کاری می‌کنید. شما این مختصات عجیب و غریب را ببینید که چقدر سینمایی است اما جواد آن قدر ساده این را تعریف می‌کرد که آدم حس می‌کرد مشغول خالی بندی است!

حاتمی‌کیا در ادامه خطاب به فرزندان شریفی‌راد که در نشست حاضر بودند گفت: اتفاقاتی که برای پدر شما اتفاق افتاد خودش یک فیلم سینمایی است. می دانم که شما چه زخمی خورده‌اید. پدرتان فردی بود که در دوران کارش ۵ هزار بار مرد و زنده شد و نمی‌دانم چطور می‌شود که در جمهوری اسلامی به او عنوان رسمی شهید نمی‌دهند. آیا او قبل از شهادتش واقعاً شهید نشده است؟

وی ادامه داد: اینها همه غصه‌های ماست که می‌ماند و آیندگان هستند که خواهند گفت ما چگونه به افرادی مانند جواد حرمت می‌گذاشتیم. جوادی که خودش تعریف می‌کرد در روزهای ابتدای جنگ برای محافظت از گرمای هواپیماهای نظامی چادری رو سرش انداخته بود و کنار باند پرواز آنها بمب‌ها و راکت‌های عمل نکرده عراقی را خنثی می‌کرد. وقتی این را برای من می‌گفت مو بر تنم سیخ می‌شد. این صحنه‌ها بسیار سینمایی است حتی یک خاطره‌اش را می‌شود دستمایه یک فیلم کامل قرار داد. شاید بگویید که ابراهیم چرا خودت آستین بالا نمی‌زنی؟ ولله به خاطر بزرگی و عظمت این موضوع است که نتوانستم واردش شوم.

وی ادامه داد: خاطرات جواد خاطرات کشور ماست و باید درست ثبت شود، نه اینکه صرفاً به یک کتاب با جلد کلفت تبدیل شود؛ کتاب‌هایی که بیشتر وراجی است تا اینکه دقیق و عمیق باشد، انگار می‌نویسند که بیلان کار دهند و انگار مسابقه‌ای در کشور داریم که هرچه این دست کتاب‌ها کلفت‌تر باشد مرغوب‌تر است! اما خاطرات جواد ما را برای فیلمسازی تحریک می‌کند. باورم این است نظام ما باید به شخصیتی مانند جواد عنوان شهید می‌داد و اینکه امروز به او بگوییم مرحوم چیزی جز ظلم کردن به او نیست.

جواد شریفی راد جزو باسابقه‌ترین مدیران جلوه‌های ویژه در سینمای ایران بود و مسئولیت ساخت جلوه‌های ویژه بیش از 30 فیلم سینمایی را برعهده داشت. او دی ماه سال 1392 در آخرین روزهای فیلمبرداری فیلم "معراجی‌ها" در یک انفجار سر صحنه جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

انتهای پیام/