به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ در ادامه برنامه نمایش فیلم در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران ، پنجمین فیلم از بخش چشم اندازسینمای وسترن در فصل پائیز94(دوره چهل و یکم)، روز یکشنبه 17 آبان ماه ساعت 17، فیلم "تیرانداز" به کارگردانی هنری کینگ، محصول سال 1950 به مدت 85 دقیقه به زبان اصلی و با زیر نویس فارسی به نمایش در می آید.

هنری کینگ را در ایران با فیلم "آهنگ برنادت" (با بازی جنیفر جونز) می‌شناسند که فیلمی دینی به شمار می‌رود. اگر بخواهیم آثار دیگر کارگردان را هم با همین منظر - نگاه دینی- دنبال کنیم خط کمرنگی از این نگاه را در لایه‌های پنهان آنها خواهیم یافت و این نشان می دهد که حتی در نظام استودیویی آن زمان هالیوود که کارگردان بیشتر یک اجرا کننده بود که برای به ثمر رساندن یک پروژه استخدام می شده ، هنوز تعداد اندکی از کارگردان ها قادربودند مُهر و نشان خود را هم در فیلم ها به ثبت برسانند و تبدیل به تکنیسین صرف تنها در خدمت سرمایه نباشند. با اینکه این نشان و نگاه در آثار هنری کینگ اندک است اما می توان هنوز جهان فیلم های او رادر فیلم ها تشخیص داد.

اما فیلم " تیرانداز" که دو سال پیش از فیلم "ماجرای نیمروز" فرد زینه‌من ساخته شده شباهت‌های ساختاری با آن فیلم دارد. در هر دو فیلم، عقربه‌های ساعت تا آمدنِ آدم‌های شرور و نبرد با قهرمان در شهر نقش اساسی ایفا می‌کنند. در هر دو فیلم، مردم منفعل و نظاره گر هستند که نمی‌خواهند توی دردسر بیفتند و قهرمان را تنها رها می‌کنند. در هر دو فیلم الگوی تدوین موازی دو ماجرای همزمان مبنا قرار گرفته شده. در هیچ یک از بازگشت به گذشته استفاده نشده و الگوی "تکرار" ــ الگویی تصویری و موسیقیایی - در اینجا و در "ماجرای نیروز"، همان تصویر گروه تعقیب کنندگان و تکرار تم موسیقیِ یکسان است. همه‌ی اتفاق‌ها درون کادر و در مرکز دیده می‌شود به جز صحنه‌ی شلیک از پنجره‌ی همسایه که تنها با اشاره‌ی بازیگران در کافه القا شده است. نماهای معروف و شروع هر دو فیلم به خوبی خصوصیات قهرمان را درابتدا نشان می‌دهند.

در فیلم "تیرانداز" مرد به کافه‌ای می‌رود تا خستگی درکند اما مرد جوانی سر به سر او می‌گذارد و او تنها برای این که از خود دفاع کند اسلحه می‌کشدو... .

یادآوری می شود؛علاقه مندان می توانندجهت استفاده از برنامه های نمایش فیلم در فصل پائیز ، روز های یکشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 17 به سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.