سرویس سینمایی هنرآنلاین: فیلیپ فرنچ که 52 سال برای آبزرور مطلب می‌نوشت و 35 سال در مقام منتقد فیلم با این روزنامه بریتانیایی همکاری داشت، بعد از چند سال بیماری، صبح روز سه‌شنبه بر اثر یک حمله قلبی درگذشت. او 82 ساله بود.

به گزارش گاردین، فرنچ بعد از یک دوره کاری پربار در بی‌بی‌سی در 1978 به عنوان منتقد فیلم ارشد آبزرور مشغول کار شد و به تدریج یکی از محبوب‌ترین نویسندگان سینمایی بریتانیا شد.

او در 2009 در جوایز مطبوعات بریتانیا به عنوان منتقد سال انتخاب شد و در 2013 به خاطر خدمات خود به دنیای سینما از سوی از سوی الیزابت دوم ملکه بریتانیا نشان افسر رتبه امپراتوری بریتانیا (OBE) را دریافت کرد. او اواخر آن سال در 80 سالگی از سمت خود در آبزرور کناره‌گیری کرد، اما همچنان هر هفته برای این روزنامه مطلب می‌نوشت.

فرنچ حتی در سال‌های پایانی عمر عشق خود به سینما را حفظ کرد و بیش از یک منتقد تمام‌وقت فیلم می‌دید.

او متولد 1933 در لیورپول بود. او خیلی زود شیفته سینما شد و بخصوص فیلم‌های وسترن و موزیکال را دوست داشت که این علاقه در بریتانیای تیره‌و‌تار بعد از جنگ جهانی دوم برای او حکم یک پادزهر را داشت. او در سال‌هایی که علاقه به تولیدات هالیوودی مرسوم نبود، از این سینما دفاع می‌کرد.

او در 1959 به عنوان تهیه‌کننده رادیو در بی‌بی‌سی استخدام شد. او مدت زیادی را در آمریکا گذراند و به همان اندازه که از فرهنگ آمریکایی شناخت داشت با دنیای سیاست در این کشور نیز آشنا بود.

او فعالیت مطبوعاتی را از 1967 با بریستول ایونینگ پست آغاز کرد و بعد به عنوان منتقد تئاتر در نیو استیتسمن مشغول کار شد. او از 1963 برای آبزرور مطلب می‌نوشت و از 1978 به طور تمام‌وقت به همکاری خود با این روزنامه ادامه داد.

همکاران فرنچ بعد از انتشار خبر درگذشت او به این نویسنده محبوب ادای احترام کردند. پیتر برادشاو منتقد فیلم گاردین از فرنچ به عنوان "یک سینمادوست فوق‌العاده و یک مرد دوست‌داشتنی" یاد کرد و کیت موئیر نویسنده تایمز او را "یک منتقد فیلم عالم و فوق‌العاده" نامید.

فرنچ چهار سال پیش "جدایی نادر از سیمین" به کارگردانی اصغر فرهادی کارگردان ایرانی‌ را به عنوان یکی از 10 فیلم برتر سال 2011 برگزید.

انتهای پیام/