به گزارش هنرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد سینمایی فارابی، هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی در ادامه جلسات، فهرستی کوتاه از فیلم های مورد بررسی در مراحل نهایی را اعلام نموده است.

امیر اسفندیاری سخنگوی هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی ، اعلام کرد: به دنبال طرح مباحثی گوناگون در خصوص فیلم‌های مورد بررسی هیات، سوابق و بازخوردهای حضور در مجامع بین المللی و ویژگی های فیلمی که سینمای ایران را به خوبی نمایندگی کند و همچنین بررسی اجمالی در خصوص آثار معرفی شده از سوی سایر کشورها ، فهرستی کوتاه شامل فیلم های زیر به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده است که نماینده ایران در رشته اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، از میان این عناوین برگزیده خواهد شد.

شش فیلمی که در این فهرست باقی مانده اند، عبارتند از: "در دنیای تو ساعت چند است؟" ساخته صفی یزدانیان، "رخ دیوانه" ساخته ابوالحسن داودی، "شیار ۱۴۳" ساخته نرگس آبیار، "قصه‌ها" ساخته رخشان بنی اعتماد، "ماهی و گربه" ساخته شهرام مکری و "محمد رسول الله (ص)" ساخته مجید مجیدی. طبق روال معمول، پیگیری های لازم برای معرفی فیلم در مهلت مقرر به عمل خواهد آمد."

به گزارش هنرآنلاین: بر اساس این اعلام فیلم های "خداحافظی طولانی" ساخته فرزاد موتمن، "سیزده" ساخته هومن سیدی، "ملبورن" ساخته نیما جاویدی و "من دیه‌گو مارادونا هستم" ساخته بهرام توکلی از لیست اولیه حذف شده‌اند.

گفتنی است در سال جاری، خانم فرشته طائرپور و آقایان محمد بزرگ نیا، شهرام جعفری نژاد، سید روح الله حسینی، شادمهر راستین، رسول صدرعاملی، محمد رضا هنرمند، آرش امینی و امیر اسفندیاری در این هیات که به میزبانی بنیاد سینمایی فارابی در تعامل مستقیم با خانه سینما و سازمان سینمایی تشکیل شده است، عضویت دارند.

این جلسات در روالی مسبوق به سابقه، با میزبانی بنیاد سینمایی فارابی و تعامل مستقیم با خانه سینما و سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری، سازماندهی شده است.

خانم فرشته طائرپور (تهیه کننده) و آقایان محمد بزرگ نیا (کارگردان)، شهرام جعفری نژاد (منتقد فیلم و مدیر مسئول و سردبیر مجله "صنعت سینما")، سید روح الله حسینی (مدرس دانشگاه و مدیر مدرسه ملی سینما)، شادمهر راستین (فیلمنامه نویس)، رسول صدرعاملی (کارگردان)، محمد رضا هنرمند (کارگردان)، آرش امینی (مدیر کل امور بین الملل سازمان سینمایی) و امیر اسفندیاری (معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی) در سال جاری در این کمیته عضویت دارند.

علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی در نخستین جلسه این هیات طی سخنانی با خوشامدگویی و ابراز امتنان از همکاری مطلوب خانه سینما و همچنین قبول این مسئولیت مهم از سوی اعضاء گفت: بنیاد سینمایی فارابی طی مکاتباتی با سازمان سینمایی کشور و خانه سینما پس از دریافت اسامی فیلمهای حائز شرایط و اعضای معرفی شده جهت عضویت و حضور در این هیات، مقدمات برگزاری جلسات "هیات معرفی فیلم ایران به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی" را فراهم کرد .

تابش با اشاره به برگزاری جلسات این هیات طی ۲۱ سال اخیر افزود: با توجه به تثبیت این روال به عنوان روشی کارآمد از سال ۱۳۷۳، موفقیت های سینمای ایران در این آوردگاه بزرگ صنعت سینما در سراسر دنیا، غیر قابل انکار است.

در ادامه این جلسات، اعضاء هیات ، مقررات موجود را مورد بازخوانی قرار دادند. بر اساس این مقررات، فیلم های مورد بررسی باید حائز شرایطی چون "تولید در خارج از ایالات متحده با دیالوگ هایی اساسا به زبانی غیر انگلیسی"، "نخستین اکران عمومی در کشور مبداء در فاصله زمانی یک سال گذشته (۹ مهر ۱۳۹۳ تا ۸ مهر ۱۳۹۴) به مدت یک هفته متوالی به قصد منفعت مالی تهیه کننده و صاحب سالن سینما"، "برخورداری از شرایط اکران و تبلیغ بر مبنای عرف پذیرفته در صنعت سینما"، "عدم هر گونه پخش عمومی پیش از آغاز اکران سینمایی (به استثناء نمایش های غیر انتفاعی فرهنگی)" و "ارائه گواهی کشور معرفی کننده مبنی بر حضور اتباع و یا مقیمان کشور معرفی کننده در مقام عوامل خلاق تولید و مولف فیلم" است. بنا به مقررات فرهنگستان، لزومی به نمایش عمومی فیلم معرفی شده در ایالات متحده نیست.

امیر اسفندیاری که بر اساس رای اعضاء کمیته در مقام سخنگو برگزیده شده است، خاطر نشان کرد: "هیات انتخاب پس از بازخوانی مقررات و بررسی ابتدایی فهرست کلیه فیلم های اکران شده در فاصله زمانی مورد نظر که از سوی معاونت ارزشیابی و نظارت دریافت شده است، با بحث در خصوص نظر گاه های خود و همچنین عوامل مهم در معرفی نماینده شایسته، ۱۰ فیلم از مجموعۀ ۵۸ عنوان به نمایش در آمده را جهت بررسی دقیق تر در دستور کار قرار داد. این ده فیلم به ترتیب حروف الفبا عبارتند از: "خداحافظی طولانی" ساخته فرزاد موتمن، "در دنیای تو ساعت چند است؟" ساخته صفی یزدانیان، "رخ دیوانه" ساخته ابوالحسن داودی، "سیزده" ساخته هومن سیدی، "شیار ۱۴۳" ساخته نرگس آبیار، "قصه ها" ساخته رخشان بنی اعتماد، "ماهی و گربه" ساخته شهرام مکری، "محمد رسول الله (ص)" ساخته مجید مجیدی، "ملبورن" ساخته نیما جاویدی و "من دیه گو مارادونا هستم" ساخته بهرام توکلی." شایان ذکر است اخبار تکمیلی در خصوص معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی متعاقبا از سوی بنیاد سینمایی فارابی اعلام خواهد شد.

هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی