سرویس سینمایی هنرآنلاین: ایرج کریمی از منتقدان مطرح سینمای کشور که سال‌ها در مجله فیلم قلم می‌زد، چهارشنبه 11 شهریور در گذشت. او 62 ساله بود.

احمد امینی منتقد و کارگردان سینما با تایید این خبر به ایسنا گفت: ایرج کریمی امروز ساعت 15:30 پس از دو ماه بستری بودن در بیمارستان به دلیل سرطان خون از دنیا رفت.

به گفته او، کریمی در دو ماه گذشته در بیمارستان تحت شیمی‌درمانی بود.

این منتقد سینما بعد از دوره‌ای علاوه بر فعالیت در مطبوعات، کارگردانی را هم با ساخت چند فیلم تجربه کرد.

کریمی در ماه‌های اخیر بارها به این موضوع اشاره کرده بود که اگر شرایط برای کار فراهم باشد، فیلم‌هایش را یکی پس از دیگری می‌سازد، اما زمان به این منتقد سینما ملهت نداد و تنها فیلمبرداری "نیم رخ‌ها" را به پایان رساند که آن هم اکران عمومی نشد.

ایرج کریمی متولد 1332 تهران و فارغ‌التحصیل مهندسی مکانیک از دانشگاه پلی‌تکنیک بود.

او فعالیت فیلمسازی را سال 1360 با ساخت فیلم‌های کوتاه آغاز کرد و سال 1363 به عنوان نویسنده و منتقد سینما فعالیت خود را ادامه داد.

"از کنار هم می‌گذریم" نخستین فیلمی است که او کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی و تهیه‌کنندگی آن را به عهده داشت. مرحوم کریمی "چند تار مو" را در ۱۳۸۲ بر اساس فیلمنامه‌ای از خودش کارگردانی کرد و فیلم "باغ‌های کندلوس" را در سال ۱۳۸۳ با بازی محمدرضا فروتن ساخت. کریمی در سال ۱۳۸۵ "نسل جادویی" را کارگردانی کرد.

کریمی در سال 1392 در هفتمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران مورد تجلیل قرار گرفت. انجمن منتقدان در پیامی از کریمی به عنوان "یک منتقد برجسته و باسواد سینما" یاد کرد و درگذشت او را برای جامعه فرهنگی ایران "ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر" دانست.

خبرگزاری هنر ایران نیز درگذشت این منتقد و کارگردان صاحبنام را به جامعه هنری و منتقدان و نویسندگان سینمایی تسلیت می‌گوید و برای خانواده او آرزوی شکیبایی دارد.

انتهای پیام/