به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ ششمین و هفتمین فیلم از بخش پنجره عقبی (چشم‌انداز سینمای هنگ کنگ) از برنامه نمایش فیلم در دوره چهلم (تابستان 94) سینماتک، روز یکشنبه 8 شهریور ماه ساعت 5 بعدازظهر فیلم "ساخته شده در هنگ کنگ" به کارگردانی فرئیت چان محصول سال 1997 به مدت 108 دقیقه و روز چهارشنبه 11 شهریور‌ماه ساعت 5 بعدازظهر فیلم "کاراگاه دیوانه" به کارگردانی جانی تو محصول سال 2007 به مدت 89 دقیقه، به زبان اصلی و با زیرنویس فارسی، در سالن سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درمی‌آید.

واکنش به هنگ‌کنگ معاصر، به این دولت‌شهر شلوغ و متراکم و پرهیاهو و همیشه بیدار، موتور محرک تعداد زیادی از فیلم‌های هنگ‌کنگی در دو، سه دهه‌ گذشته بوده، گرچه شکل این واکنش و نحوه‌ی پرداخت سینمایی آن هرگز یکسان نبوده است. در میان این جوان‌ترها، اسم یک نفر بیشتر و عمیق‌تر با زمینه و زمانه‌ی دولت‌شهر هنگ‌کنگ، آن هم هنگ‌کنگ پس از ۱۹۹۷، گره خورده است: فروئیت چان، کارگردان مستقل هنگ‌کنگی که بر خلاف اَسلاف موج نویی‌اش که اغلب تحصیل‌کرده‌ی غرب بودند، در خود هنگ‌کنگ سینما آموخت.

"ساخته‌شده در هنگ‌ کنگ" فیلمی است که در آن مواجهه با مرگ هم‌چون زل زدن به یک قاب عکس است، عکس دختری زیبا، آرام و ساکت که اکنون دیگر نیست. خیره شدن به تصویر او هم تلخ است، هم سخت، هم جانکاه، و هم شاعرانه، درست مانند رئالیسم چان.

"کارگاه دیوانه" یکی از دیوانه‌وارترین فیلم‌های مشترکِ جانی تو و وای کا-فای است (هرچند "کارگاه نابینا" همزاد ناخلف "کارگاه دیوانه" می‌تواند این عنوان را به کلی از آن خود کند)، ترکیبی از قدرت ِتو در به تصویر کشیدن اکشن، فیلم‌کردن ایده‌های درهم تنیده‌ی عجیب و علاقه‌ی وای کا-فای به جزییات و روایت‌های تو در توی غریب هولناک. یک فیلم پلیسی/جنایی بازیگوش مفرح هیجان‌انگیز اما هم‌زمان دردناک و تاریک، که در پیرنگ، فیلمنامه و کارگردانی جسور و بی‌پرواست.

تو کی-فونگ معروف به جانی تو، مهم‌ترین و موفق‌ترین فیلمساز سال‌های اخیر هنگ‌کنگ، یک ماشین فیلم‌سازی است؛ ماشینی پیش‌رونده که با سرعت و بدون توقف فیلم می‌سازد، به طور متوسط سالی دو فیلم، آن هم در ژانرهای مختلف، از تریلرهای جنایی گرفته تا اکشن‌های پلیسی و عاشقانه‌های کمدی‌ رمانتیک.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت استفاده از برنامه های نمایش فیلم، روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 5 بعدازظهر به سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی جنب پارک لاله مراجعه یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.

انتهای پیام/