سرویس سینمایی هنرآنلاین: مرور سینمای اکسپرسیونیسم آلمان از روز یکشنبه ۴ مرداد با نمایش فیلم "مطب دکتر کالیگاری" به کارگردانی روبرت وینه که یکی از مهم‌ترین آثار سینمای اکسپرسیونیستی آلمان است، در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران آغاز می‌شود. این فیلم نخستین نمونه سینمای اکسپرسیونیستی آلمان است که از زبان شخصیتی به نام فرانسیس که یک بیمار آسایشگاه روانی است بیان می‌شود و به رابطۀ عجیب و پیچیدۀ او با پزشک دیوانه و خطرناکی به نام دکتر کالیگاری می‌پردازد.

دورۀ دوم نمایش فیلم‌های سینما تک که با همکاری فصلنامۀ سینمایی فیلمخانه و نشر شور آفرین صورت می‌گیرد، شامل سه بخش اصلی سینمای صامت و اکسپرسیونیستی آلمان، چشم‌انداز سینمای هنگ کنگ و سینمای شانتال آکرمن است.

در بخش "سینمای صامت"، نسخه‌های مرمت شدۀ دیجیتال فیلم‌هایی از مکتب سینمای اکسپرسیونیسم آلمان به نمایش درمی‌آید. علاوه بر "کابینه دکتر کالیگاری" روبرت وینه، فیلم‌های "گولم" ساختۀ کارل بیوزه و پل واگنر، "نوسفراتو" و "آخرین خنده" از ساخته‌های فردریش ویلهلم مورنائو، و "متروپولیس"، شاهکار فریتز لانگ، از فیلم‌های برجستۀ اکسپرسیونیستی است که برای نمایش در این بخش درنظر گرفته شده‌اند. این فیلم‌ها همه صامت‌اند و با میان‌نویس فارسی به نمایش درمی‌آیند.

در بخش "پنجره عقبی" که به سینمای هنگ‌کنگ اختصاص دارد، فیلم‌هایی از سینماگران موج نوی هنگ‌کنگ از جمله آن هوی‌ای، جان وو، استنلی کووان، وونگ کار وای، تسویی هارک، فرویت چان، جانی تو به نمایش درمی‌آید. این بخش، فیلم‌هایی از سال ۱۹۸۲ تا ۲۰۰۷ را دربر می‌گیرد.

در بخش "فیلم‌ها و احساس‌ها"، فیلم‌های شانتال آکرمن، سینماگر بلژیکی و یکی از سرشناس‌ترین زنان فیلم‌ساز جهان به نمایش درمی‌آید. فیلم‌های "ژان دیلمن"، "خبرهایی از خانه"، "از شرق، یک مبل در نیویورک" و "حماقت آلمایر" از فیلم‌های این بخش است. برنامه‌های دورۀ تابستانی سینماتک موزه هنرمعاصر تا ۲۹ شهریور ادامه دارد.

گفتنی است؛ پس از چند سال وقفه ، سینماتک تهران، دوباره در اسفندماه گذشته با مدیریت جدید و تجهیز و بازسازی سالن سینمایی‌اش فعالیت خود را از سر گرفته است. در غیاب نمایش آثار آوانگارد و مدرن سینمای جهان بر پردۀ سینماهای تهران، سینماتک تهران می‌تواند تا حد زیادی این خلأ را پر کرده و به نیازهای علاقه‌مندان جدی سینما پاسخ دهد. دورۀ جدید برنامه‌های سینماتک، با نمایش فیلم‌هایی از "مدرسۀ سینمایی برلین" و نیز انیمیشن‌های جدید ژاپنی آغاز شد.

انتهای پیام/