سرویس سینمایی هنرآنلاین: آرشیو آلن پارکر آثار او را از زمانی که کارگردان فیلم‌های تبلیغاتی بود تا زمانی که فیلم‌هایی چون "باگزی مالون"، "قطار سریع‌السیر نیمه‌شب" و "اویتا" را ساخت، دربرمی‌گیرد و شامل عکس‌ها، پوسترها، نامه‌ها، خاطرات، فیلمنامه‌ها و مواد تبلیغاتی است که در 45 دهه فیلمسازی گردآوری شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، بی‌اف‌آی ساوت‌بنک در لندن از 24 سپتامبر تا 4 اکتبر (2 تا 12 مهر) میزبان نمایشگاهی متمرکز بر آرشیو پارکر خواهد بود.

سر آلن گفت: به نظر می‌رسد در مدت بیش از 40 سال فیلمسازی خیلی چیزها جمع‌آوری کرده‌ام و برای نگهداری آن‌ها جایی بهتر از آرشیو ملی بی‌اف‌آی در نظر ندارم.

آرشیو ملی موسسه فیلم بریتانیا در برکهامستد در هارتفوردشایر واقع است، جایی که اسناد و مدارک در شرایط ویژه نگهداری می‌شوند. مجموعه پارکر 70 جعبه بزرگ را دربرمی‌گیرد. بخشی از این آرشیو برای بازدید عمومی در دسترس قرار می‌گیرد و بخشی به صورت آنلاین در دسترس قرار خواهد گرفت.

پارکر که متولد 14 فوریه 1944 در ایزلینگتن در شمال لندن است، سال 1971 با نوشتن فیلمنامه فیلم "ملودی" وارد دنیای سینما شد. او بعد از ساخت دو فیلم کوتاه و یک فیلم تلویزیونی در 1976 اولین فیلم بلند خود "باگزی مالون" را ساخت که فیلمی موزیکال بود. پارکر سال 1978 فیلم جنجالی "قطار سریع‌السیر نیمه‌شب" را بر اساس رمانی به همین نام نوشته بیلی هیز و فیلمنامه‌ای از الیور استون ساخت. این فیلم با بازی براد دیویس، رندی کواید و جان هرت نامزد شش جایزه اسکار از جمله اسکار بهترین کارگردان شد و در دو بخش بهترین موسیقی و فیلمنامه اقتباسی جایزه را به خانه برد.

"شهرت"، "دیوار پینک فلوید"، "به ماه شلیک کن"، "بردی"، "قلب انجل"، "میسی‌سیپی می‌سوزد"، "بیا بهشت را بنگر"، "جاده ولویل"، "خاکستر آنجلا" و "زندگی دیوید گیل" از دیگر فیلم‌های پارکر است. او برای "میسی‌سیپی می‌سوزد" هم نامزد اسکار بهترین کارگردان بود.