به گزارش هنرآنلاین به نقل از ارتباطات و اطلاع‌رسانی سی وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، در آخرین روز از برگزاری بخش بین‌الملل جشنواره، 4 فیلم از سه بخش رقابتی در "پردیس ملت" به نمایش در می‌آیند.

"ناشناس" به کارگردانی دکتر بیجو از بخش سینمای سعادت ساعت 17 در سالن ملت 4، "راز پنهان" ساخته علی غفاری از بخش جلوه‌گاه شرق ساعت 15 در سالن ملت 2، " ماهی " به کارگردانی درویش زعیم از بخش جلوه گاه شرق ساعت 18 در سالن ملت 4، " فراتر از خود"از بخش هنر و تجربه به کارگردانی بنیامین هایدنبرگ ساعت 21 در سالن ملت 2، نمایش داده می‌شوند.

"ماهی"؛ دومین فیلم از سه‌گانه‌های درویش زعیم

فیلم "ماهی" به کارگردانی درویش زعیم از ترکیه، پس از فیلم "چرخه" دومین فیلم سه‌گانه فیلمساز و رمان‌نویس ترکیه‌ای قبرسی با موضوع ارتباط بین انسان‌ها و طبیعت است. مضمون اصلی فیلم‌های این کارگردان 51 ساله ، ارتباط فرد با جامعه، سنت‎ها، تاریخ و طبیعت است. داستان "ماهی" درباره ماهیگیری به نام کایاست که در دنیای در حال تغییر، سخت در کوشش است که پول بیشتری دربیاورد. تلاش‌های او برای کمک به دختر بیمارش است، اما پیامدهای بازی با طبیعت را نمی‌توان نادیده گرفت. معنای نمادین ماهی به دغذغه همسر کایا مربوط می‌شود که دائم به دخترش ماهی می‌دهد با این امید که حال او زودتر خوب شود.

"پشتک زدن در یک تابوت" قسمت دیگری از این سه گانه و درباره یک دزد ماشین بی‌خانمان است که عاشق طاووس‌هاست. این فیلم برنده چهار جایزه شامل جایزه بهترین فیلم جشنواره پرتقال طلایی در آنتالیا شد و در جشنواره‌های استانبول، سانفرانسیسکو، تسالونیکی و تورینو نمایش‌های موفقی داشت.

هایدنبرگ "فراتر از خود" را به فجر آورد

"فراتر از خود" به کارگردانی و نویسندگی بنجامین هایدنبرگ محصول مشترک آلمان- سوئیس-اتریش است. این فیلم با بازی جرج فردریش، آندره ویلمز و نیکلاس واکربارت نیک روایت یک مجرم سابقه‌دار است که با تجارت غیرقانونی نسخه‌های خطی و کتاب‌های قدیمی، امرار معاش می‌کند. او در یکی از همین معامله‌ها وارد زیرزمینی می‌شود که در آن یک روانپزشک پیر زندگی می‌کند و مجموعه‌ای بزرگ از کتاب‌های قدیمی در اختیار دارد.

بنجامین هایدنبرگ؛ کارگردان 41 ساله آلمانی به واسطه ساخت "فراتر از خود" موفق به دریافت جایزه از جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو 2014 و جایزه انجمن منتقدان فیلم آلمان 2015 شد. وی پیش از ساخت "فراتر از خود" در سال 2014، "سارق"(2010)، "خوابگرد" (2005)، "در دریاچه" (2001) را کارگردانی کرده است.

"ناشناس" جدیدترین ساخته دکتر بیجو

فیلم هندی "ناشناس" به کارگردانی دکتر بیجو تولید سال 2014 است. این فیلم 111 دقیقه‌ای درباره یک بیوه مرد و پسرش است که کارشان زباله‌گردی است و زندگی سختی دارند. این دو به بخشی از جامعه تعلق دارند که نادیده گرفته شده‌اند. سراج و نجارامودو و ایندرانز از بازیگران اصلی "ناشناس" هستند.

این فیلم در شصت و یکمین روز جوایز ملی فیلم، جایزه بهترین فیلم با موضوع حفظ و نگهداری محیط زیست را برد و سراج جایزه‌ بهترین بازیگر مرد را هم از آن خود کرد.

دکتر بیجو کارگردان این فیلم یک پزشک است و اولین فیلم او "ساییرا" سال 2007 در جشنواره کن به نمایش در آمد و سپس در بیش از 20 جشنواره سینمایی دیگر نمایش داده شد. سه فیلم اول او سه گانه‌ای با موضوع تروریسم هستند. این کارگردان 43 ساله در سال 2012 یکی از داوران بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر بود.

"راز پنهان" و مقاومت مردم لبنان

جدیدترین ساخته علی غفاری که در سی و سومین جشنواره فیلم فجر با عنوان "ابوزینب" در بخش خارج از مسابقه به نمایش درآمد، این بار با عنوان بین‌المللی "راز پنهان" در بخش جلوه گاه شرق جشنواره بین المللی فجر حضور دارد.

فیلمنامه "ابوزینب" برگرفته از یک داستان واقعی است که 5 سال پیش مستند آن تولید شد . این فیلم داستان زندگی "عامر کلاکش" یکی از شهدای حزب‌الله را روایت می‌کند که نام مستعار "ابو زینب" باعث شده بود هویت او ناشناخته بماند تا اینکه سیدحسن نصرالله مدت‌ها بعد از شهادتش او را معرفی کرد.

"ابوزینب" فیلمی با محوریت مقاومت مردم لبنان در برابر اسرائیل غاصب است و به گفته غفاری این فیلم به عنوان روایتگر یک ماجرای فداکاری و رشادت‌های مادر خانواده، موضوعی جهان شمول دارد. داستان فیلم در سه دهه و نیم قبل رخ می‌دهد و به نوعی تاریخی محسوب می‌شود، اما تاکید اصلی فیلمنامه بر جایگاه مقاومت در خانواده‌های لبنانی است.

تمامی بازیگران "راز پنهان" لبنانی هستند و از جمله کارمل لپوس، باسم مغنیه، عمار شلق و یوسف حداد در آن به ایفای نقش می‌پردازند.

غفاری که پیش از این کارگردانی فیلم "استرداد" را بر عهده داشت، موفق به دریافت 4 سیمرغ بلورین برای این فیلم از جشنواره سی و یکم فجر شد.

انتهای پیام/