به گزارش هنرآنلاین ؛ بعد از ظهر سه شنبه هفتم بهمن‌ماه مستند "کربلا جغرافیای یک تاریخ" ساخته داریوش یاری در تالار سوره حوزه هنری روی پرده رفت. در این مراسم محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، سهیل جهان بیگلری مدیر عامل سازمان سینمایی سوره، حبیب ایل‌بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، منوچهر محمدی، دکتر رضا پورحسین قائم مقام معاون سیما، بهروز مفید، فرید فرخنده‌کیش، آرش قاسمی و عوامل فیلم و تعدادی از مدیران حوزه هنری حضور داشتند.

داریوش یاری در ابتدای این مراسم گفت: بیشتر دوست دارم سکوت کنم که این سکوت را از فیلم یاد گرفتم. این مستند تلاش می‌کند دو روایت همزمان را بیان کند، اول واقعه تاریخی عاشورا در سال ۶۱ هجری و دوم زایش حماسه‌ای که از درون فرهنگ‌های معاصر شکل گرفته است. این فیلم به ما یادآوری می‌کند که چگونه حماسه متولد می‌شود و اسطوره شکل می‌گیرد. تولید این فیلم ۵ سال طول کشیده و به نظرم با ساخت این فیلم باید اتفاقی در من می‌افتاد که این اتفاق رخ داده است. من وقتی قرآن می‌خواندم و با مفاهیمی مانند نماز، زکات و … روبرو می‌شدم معنای واقعی آن‌ها را نمی‌فهمیدم. حسین ابن علی (ع) آدرس خدا برای من شد و این فیلم هدیه خدا برای من است.

مستند "کربلا جغرافیای یک تاریخ" به تهیه‌کنندگی بهروز مفید ساخته شده و محصول سازمان سینمایی سوره است. شهاب حسینی راوی و مجید انتظامی آهنگساز این مستند هستند.

انتهای پیام/