به گزارش هنرآنلاین، در ابتدای این مراسم کامران ملکی با خواندن شعر طنزی از عباس احمدی درباره کتاب و کتابخوانی، آغازگر این آیین بود. سپس کلیپی از دوره گذشته کتاب سال سینمای ایران پخش شد و بعد از آن هیئت داوران چهارمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران معرفی شدند. در ادامه، محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما، به دعوت مجری برنامه روی سن آمد و گفت: "کار کردن در حوزه کتاب مانند سایر حوزه‌های فرهنگی کار سختی است ولی دوستان سعی می‌کنند فضا مثبت باشد و نتیجه این تلاش هم همین مراسم است.

با توجه به آماری که از ادوار مختلف جایزه کتاب سال موجود است رشد نسبتاً قابل قبولی در تولید آثار نوشتاری سینمایی مشاهده می‌شود و این رشد، رشد پیش برنده است که قطعاً جایزه کتاب سال سینمایی تاثیر بسزایی در این روند داشته است. البته می‌توان در این حوزه کار دقیق و علمی انجام داد تا دقیقاً بدانیم که تا چه اندازه این میزان رشد، مرهون مراسمی چون این آیین اهدای جایزه کتاب سال سینمایی است.

عسگرپور در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: حتماً نقش صنوف در بالندگی نقش کتاب‌های سینمایی موثر است چون در وهله اول مصرف کنندگان کتاب، اهالی سینما هستند. چراکه متاسفانه به دلیل عدم توسعه فرهنگ کتابخوانی تیراژ کتاب بسیار پایین است و این مسئله باعث شده در سالهای اخیر صنعت نشر از پویایی بازبماند.

عسگرپور ضمن تشکر از هیئت داوران چهارمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران، ناشران، نویسندگان و مترجمان ابراز امیدواری کرد خانه سینما از این پس فرصت و انرژی خود را بیش از هر چیز دیگری به ارتقاء کیفیت سینمای ایران معطوف کند.

پس از عسگرپور، امیر اثباتی، رئیس هیئت داوران چهارمین دروه جایزه کتاب سال سینمای ایران روی سن حاضر شد و گفت: خوشحالم که به بهانه کتاب در فضای سینما کنار هم هستیم. سینما و کتاب یک درد مشترک دارند و آن مخاطب کم تعداد هردوی آنهاست. وظیفه ماست که این واقعیت تلخ را نپذیریم و سعی کنیم در این حوزه شرایط را عوض کنیم. در همین راستا جشن کتاب سال کاری کوچک اما ضروروی است.

اثباتی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در این دوره اولویت با کتابهایی بود که مخاطبان گسترده داشتند و درواقع کتابهای کاربردی تری بودند و در گام بعدی به عمق و غنای کار توجه کردیم و در ‌‌نهایت نحوه ارائه را مورد ارزیابی قرار دادیم.

اثباتی پس از قرائت بیانیه هیئت داوران به موارد مهمی اشاره کرد و گفت: کتابخانه خانه سینما تلاش دارد کتابخانه تخصصی سینما باشد از همین رو دعوت می‌کنیم از همه فعالان این عرصه تا خانه سینما را در این امر یاری کنند. دیگر اینکه اسناد خانه سینما پس از ۲۰ سال فعالیت در حال گردآوری است و همین جا از تمام کسانیکه به این اسناد دسترسی دارند دعوت می‌کنند در این گردآوری ما را یاری کنند.

وی در پایان سخنان خود گفت: مجموعه‌هایی از فیلم‌های سینماگران تاکنون جمع آوری شده و بعنوان مثال مجموعه آثار پرویز کیمیاوی، رخشان بنی اعتماد، مسعود کیمیایی، احمدرضا درویش و..... در دسترس علاقمندان به سینماست تا برای کارهای پژوهشی نیازهای پژوهشگران مرتفع شود. از فیلمسازان فیلم کوتاه، بلند، انیمیشن و مستند می‌خواهیم در تهیه این مجموعه‌ها در کنار خانه سینما باشند.

پس از سخنان اثباتی لیلی گلستان، آنتونیا شرکا، گلی امامی و محمد متوسلانی لوح تقدیر از انتشارات مینوی خرد را به پروانه شعبانی اهدا کردند. سپس محمد شهبا، عزیز ساعتی، سیروس الوند و حسین جعفریان برای اهدای قلم زرین و لوح تقدیر روی سن آمدند و این جایزه مشترکاً به فرخ مجیدی برای کتاب فیلم و ویدئو در عصر دیجیتال و علی نقی طاهری برای کتاب ۴۰ سال سینمای خوزستان تعلق گرفت. مجیدی ضمن تشکر از هیئت داوران ابراز امیدواری کرد که کتابی که ۲ سال برای آن وقت گذاشته خریده و خوانده شود. طاهری نیز خوزستان را سرزمین نخل و نفت و سینما دانست و از توجه هیئت داوران به آثار خارج از تهران تشکر کرد.

پس از پخش وله بخش ترجمه، مهرزاد دانش، رامتین شهبازی، احمد امینی و سیامک شایقی، قلم زرین و لوح تقدیر بهترین ترجمه سینمایی را به حمیدرضا احمدی لاری اهدا کردند. پس از آن با اهدای لوح تقدیر از حسن علایی فعال، مدیر انتشارات ساقی، تجلیل شد.

در بخش دیگری از مراسم وله بخش تالیف به نمایش درآمد و بعد از آن بهرام دهقانی، حسن حسن دوست، مجید شیخ انصاری، پدرام اکبری و یونس صباحی قلم زرین و لوح تقدیر بهترین تالیف را برای کتاب روایت‌شناسی در سینما و تلویزیون به مسعود اوحدی اهدا کردند. محمدحسین تمجیدی به نمایندگی از اوحدی که در مراسم حضور نداشت جایزه وی را دریافت کرد و از مدیر انتشارات دانشگاه صدا و سیما به خاطر انتشار این کتاب تقدیر شد.

پایان بخش این مراسم تقدیر از مسعود مهرابی بود. پس از پخش مستند کوتاهی درباره مهرابی احمد طالبی‌نژاد، غلامرضا موسوی، شهاب الدین عادل، امیر اثباتی، فرهاد توحیدی و محمدمهدی عسگر‌پور روی سن آمدند و در سخنان جداگانه‌ای تلاش مهرابی و پیگیری‌اش را برای گردآوری تاریخ سینمای ایران ستودند و از سال‌ها تلاش بی‌ادعا و پربارش قدردانی کردند.

فرهاد توحیدی رئیس هیئت مدیره خانه سینما طی سخنانی گفت: متاسفانه بعضی افراد که مسئولیتی در حوزه فرهنگ دارند؛ قدر داشته‌های این حوزه را نمی‌دانند.

وی آنگاه با اشاره به حاشیه‌های پیش آمده برای نمایش برخی فیلم‌های گفت: من نمی‌دانم کمیسیون فرهنگی مجلس کجا بود که یک مردی مثل مسعود مهرابی در یک اتاق سه در جانش برای فرهنگ مایه می‌گذاشت. چه کسی می‌داند امروز کامران فانی و خرمشاهی برای تدوین فرهنگ کشور چه می‌کشند. احمد شاملو چند سال است که فوت کرده اما به راستی کتاب "کوچه" کجاست.

سپس مهرابی روی سن آمد و ضمن تشکر از دست اندرکاران برنامه گفت: تشکر می‌کنم از لطف و توجه داوران چهارمین دوره جایزه کتاب سال و خانه سینما و دوستانی که در کلیپ نمایش داده شده، به بنده و آثارم عنایت داشتند. بدیهی است این نه تقدیری از من که تقدیری است از آن‌هایی که در زمینهٔ سینمای ایران تحقیق وپژوهش کرده‌اند. و آثاری تالیف کرده‌اند، هم آن‌هایی که پیش از این چنین کرده‌اند، و هم طبعا مشوقی است برای آن‌هایی که در زندگی پیش رو، در این زمینه دست به پژوهش و تالیف خواهند زد. او افزود: اولین چراغ این مسیر باریک و تاریک فرخ غفاری، بنیانگذار کانون فیلم و آرشیو فیلم ایران که چند سال بعد با ادغامشان فیلمخانه ملی ایران نامیده شد، روشن کرد. او از اواخر دهه ۱۳۲۰ با مقالاتی به پیدایش سینما در ایران و پیشگامانش پرداخت و مشوق دیگران در ادامه این راه بود.

انتهای پیام/