به گزارش هنرآنلاین ، نشست خبری هفته فرهنگی آلمان سه‌شنبه 8 مهر با حضور میشائیل فرایهر فون اونگن اشترنبرگ سفیر آلمان در تهران، دکتر راینر بوتس رایزن فرهنگی سفارت آلمان، آندرئاس رست دبیر نمایشگاه عکس و دکتر مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران در تالار استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست مجید سرسنگی با اشاره به برگزاری برنامه هفته‌های فرهنگی در خانه هنرمندان ایران گفت: در چند سال گذشته، خانه هنرمندان ایران تلاش بسیار زیادی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی کشورهای دیگر در این خانه انجام داده است تا علاوه بر هنرمندان ایرانی، هنرمندان سایر کشورها نیز بتوانند آثار و فعالیت‌های خود را به نمایش بگذارند.

وی در ادامه افزود: تاکنون هفته فرهنگی کشورهای مختلفی همچون ژاپن، کره جنوبی، فلاند، ترکیه، هند، افغانستان، اتریش، ونزوئلا و ... در خانه هنرمندان ایران برگزار شده است، از ابتدای این هفته نیز، هفته فیلم هلند با همکاری سفارت هلند در ایران در خانه هنرمندان ایران برگزار شده است، قطعاً این برنامه‌ها در ماه آینده نیز برگزار خواهد شد.

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت برگزاری برنامه‌های بین‌المللی در ایران گفت: برگزاری هفته‌های فرهنگی از سوی کشورهای خارجی اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که از سویی هنرمندان دو کشور می‌توانند با آثار و فعالیت یکدیگر آشنا شوند و از تجارب یکدیگر استفاده کنند و از سوی دیگر متاسفانه در چند سال گذشته در عرصه سیاست، چهره ایران در سطح بین المللی مخدوش شده است، برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌تواند چهره واقعی ایران را در عرصه بین‌المللی به تصویر بکشد.

مجید سرسنگی در ادامه صحبت‌های خود به هنر آلمان اشاره کرد و گفت: هنر معاصر آلمان دو ویژگی بسیار مهم دارد ابتدا حفظ پیوند با سنت‌های فلسفی و هنری گذشته خود است و دوم تلاش کشور آلمان به ویژه هنرمندان آن برای معاصرسازی هنر خود، تا بتوانند در دنیای امروز نیز چهره‌ای تازه از هنر خود برای جهانیان ارائه دهند.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: برگزاری هفته فرهنگی آلمان می‌تواند برای هنرمندان ایرانی فرصت خوبی باشد تا آن‌ها بتواند با فرهنگ و هنر آلمان آشنا و با آن ارتباط خوبی برقرار کنند.

در ادامه این مراسم "میشائیل فرایهر فون اونگن اشترنبرگ"، سفیر آلمان در تهران ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این هفته فرهنگی در خانه هنرمندان ایران گفت: من امروز خیلی خوشحال هستم که در خانه هنرمندان ایران هستم، خانه هنرمندان ایران امروز به مرکز هنر ایران در همه رشته‌های مختلف هنری تبدیل شده است و توانسته است ارتباط خوبی با سایر کشورها نیز برقرار سازد، از این بابت خیلی خوشحال هستم و تشکر می‌کنم از همکاران این خانه و مخصوصاً مدیر این خانه که زمینه برگزاری این برنامه فرهنگی را در خانه هنرمندان ایران فراهم کرده است، تشکر می‌کنم.

میشائیل فرایهر فون اونگن اشترنبرگ در بخش دیگری از صحبت‌های خود به روابط تاریخی بین دو کشور اشاره کرد و گفت: روابط ایران و آلمان، بسیار تاریخی است، وقتی درباره این روابط صحبت می‌کنیم بیشتر ذهن ما به روابط اقتصادی بین دو کشور خلاصه می‌شود در حالی که این امر نباید روابط فرهنگی و هنری بین دو کشور را به فراموشی بسپارد.

وی در ادامه گفت: ایران و آلمان از دیرباز تاکنون روابط فرهنگی بسیار خوبی با یکدیگر دارند، امروز نیز یک موسسه بزرگ زبان آلمانی در تهران فعالیت می‌کنند، هم‌چنین موسسه‌ای برای تبادل دانشجو در تهران وجود دارد، در زمینه باستان‌شناسی نیز ما در ایران شعبه بزرگی داریم، از سوی دیگر تاکنون نمایشگاه بسیار زیادی در ایران از سوی هنرمندان آلمانی برگزار شده است، ایرانی‌های بسیار نیز در آلمان به فعالیت و تحصیل مشغول هستند، همه‌ی این موارد نشان‌دهنده رابطه خوب فرهنگی بین دو کشور است.

سفیر آلمان در تهران با اشاره به اهمیت روابط فرهنگی بین دو کشور گفت: روابط فرهنگی می‌تواند زمینه برقراری روابط بیشتر میان دو کشور را فراهم سازد، و مردم دو کشور نیز می‌توانند با شناخت فرهنگ و هنر یکدیگر، رابطه نزدیک‌تری با یکدیگر برقرار سازند.

در بخش دیگری از این نشست دکتر "راینر بوتس"، رایزن فرهنگی سفارت آلمان با تشکر از خانه هنرمندان ایران گفت: این نخستین بار است که چنین هفته فرهنگی از کشور آلمان در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود، خانه هنرمندان ایران امکانات خوبی برای برگزاری این هفته فرهنگی در اختیار ما گذاشتند، این هفته فرهنگی شامل سه بخش اصلی یعنی سینما، ادبیات و عکاسی است، هریک از این بخش‌ها نیز برنامه‌های متفاوتی دارند.

در ادامه "راینر بوتس" به معرفی برنامه هفته فرهنگی آلمان در خانه هنرمندان ایران پرداخت.

در بخش دیگری از این نشست نیز "آندرئاس رست" دبیر نمایشگاه عکس "جهش زمان" به توضیحاتی درباره نمایشگاه عکس در این هفته فرهنگی پرداخت و گفت: همانطور که از نام این نمایشگاه مشخص است، این نمایشگاه به زمان می‌پردازد، تصاویری از آلمان از قبل از جنگ جهانی اول و پس از جنگ جهانی دوم، البته موضوع فقط در زمان و جنبه تاریخی آن خلاصه نمی‌شود، بلکه برای ما جنبه هنری و تکنیک این عکس‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد، این عکس‌ها توانستنه‌اند با مهارت تصویری از دنیا را نشان دهند که در حال تغییر و دگرگونی است.

برنامه‌های هفته فرهنگی آلمان

برنامه‌های هفته فرهنگی آلمان در چهاربخش از 11 تا 17 مهر (3 تا 9 اکتبر) در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

در بخش عکس، نمایشگاه از آثار "اریش سالامون" و "باربارا کلم" دو هنرمند آلمانی در گالری‌های بهار و تابستان خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آید. این نمایشگاه جمعه 11 مهر ساعت 16 افتتاح می‌شود و سپس "آندرئاس رست" دبیر نمایشگاه در ساعت 18 درباره این نمایشگاه سخنرانی می‌کند. این نمایشگاه تا 17 مهر از ساعت 13 تا 20 برپاست.

بخش ادبیات این هفته فرهنگی به محمود حسینی‌زاد، اختصاص دارد. این بخش شامل داستان‌خوانی و نمایش فیلم با حضور محمود دولت‌آبادی، علی خدایی، نرگس خدایی، مائده طهماسبیان و .. شنبه 12 مهر ساعت 17:30 در تالار ناصری برگزار می‌شود.

درآمدی بر سینمای آلمان،‌ بخش دیگر این هفته فرهنگی است. در این بخش یکشنبه 13 مهر فیلم "باربارا" به کارگردانی "کریستین پتسولد" محصول: 2012 به نمایش در‌ می‌آید. سه شنبه 15 مهر فیلم "اگیره، خشم خدا" ساخته "ورنر هرتسوگ" محصول: 1972 روی پرده می‌رود و چهارشنبه 16 مهر برنامه شبی با "راینر ورنر فاسبیندر" با مروری بر آثار این فیلم‌ساز برگزار می‌شود. این فیلم‌ها در روزهای یاد شده ساعت 17:30 در تالار ناصری به نمایش در می‌آید.

آخرین بخش هفته فرهنگی آلمان در ایران نیز سمپوزیوم "هنر آلمان بین سال‌های 1960 تا 1980" است که با با حضور مجید سرسنگی (مدیرعامل خانه هنرمندان ایران)، امیر حسین بیانی (فلسفه)، مجید اخگر (تاریخ هنر)، محمود حسینی زاد (ادبیات)، محسن حسینی (پرفورمانس) و حسن دزواره (فیلم) دوشنبه 14 مهر ساعت 16:30 تا 20 در تالار استاد شهناز برگزار می‌شود.

گزارش تصویری مرتبط

انتهای پیام/