به گزارش هنرآنلاین ، حبیب دهقان‌نسب همزمان با برگزاری جشنواره بین المللی فیلم مقاومت در تهران و ۳۱ استان کشور درباره لزوم برگزاری جشنواره فیلم دفاع مقدس گفت: در کشور ما جشنواره‌های زیادی برگزار می‌شود اما جشنواره دفاع مقدس با توجه به نام و اهدافی که دنبال می‌کند ضرورت دارد تا برگزار شود.

وی در ادامه افزود: اگر بخواهیم برای هر مقوله‌ای جشنواره برگزار کنیم باتوجه به مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد لطمه اقتصادی زیادی می‌خوریم، بنابراین باید تدابیری اندیشیده شود تا تنها برای موضوعات مهم که قطعا یکی از این موضوعات دفاع مقدس و مقاومت است اینگونه محافل هنری برگزار شود.

بازیگر "عقاب صحرا" با بیان اینکه باید بودجه مناسبی برای جشنواره فیلم مقاومت درنظر گرفته شود، گفت: دفاع مقدس دفاع از شرف و آبروی کشور بوده است رزمندگان ما رشادت‌های زیادی کردند و شهیدان زیادی در این مقاومت ۸ ساله داده‌ایم بنابراین نباید نسبت به فرهنگ دفاع مقدس بی‌تفاوت باشیم.

وی در ادامه افزود: قبل از برگزاری جشنواره ابتدا باید به تولیدات این ژانر توجه داشته باشیم زیرا تعداد آثار دفاع مقدس و جنگ امروز به پایین‌ترین حد خود رسیده است و با توجه به اینکه ساخت این نوع فیلم‌ها هزینه‌های سنگینی دارد و بازگشت سرمایه هم ندارد دیگر تهیه کننده‌ها به سراغ چنین فیلم‌هایی نمی‌روند و این موضوع به فرهنگ دفاع مقدس بسیار لطمه می‌زند.

دهقان نسب خاطرنشان کرد: زمانی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فیلم‌ها در همه ژانر‌ها تقسیم بندی می‌کرد و می‌گفت امسال باید این تعداد فیلم در حوزه دفاع مقدس ساخته شود اما امروز تعداد این نوع فیلم‌ها از تعداد انگشتان دست هم کمتر شده است.

بازیگر "سفر سرخ" با بیان اینکه دست‌ها در زمینه ساخت فیلم‌های دفاع مقدس بسته است، گفت: مسئولین و متولیان این حوزه باید تدبیری برای بالابردن تعداد آثار در این زمینه بیاندیشتد زیرا فرهنگ دفاع مقدس فرهنگ نابی است که باید به آن توجه شود.

وی در ادامه افزود: کمیسیون فرهنگی مجلس باید در تقسیم بودجه در بخش فرهنگ دقت زیادی داشته باشد زیرا در طول این سال‌ها همواره شاهد بودیم که بودجه در فرهنگ صرف مسائلی می‌شود که از اهمیت چندان زیادی برخوردار نیست که در ‌‌نهایت این می‌شود که وضعیت جشنواره مقاومت کمتر توجه می‌شود.

دهقان نسب خاطرنشان کرد: سازمان‌های دولتی باید مسئولیت ساخت آثار در زمینه دفاع مقدس را بپذیرند. البته این نکته را هم باید یادآور شد که تلویزیون در حوزه دفاع مقدس موفق‌تر از سینما عمل کرده است و این آثار در تلویزیون از نظر کیفیت و کمیت بهتر از نوع سینمایی هستند.

دهقان نسب با بیان اینکه نسل سوم ما در زمان جنگ حضور نداشت گفت: نسل جوان ما باید بدانند در روزهای جنگ تحمیلی چه گذشت و ما با ساخت فیلم و سریال‌ می‌توانیم سبک زندگی و ارزش‌ها در آن دوران را به تصویر بکشیم، هر چه کیفیت اثر بالا‌تر باشد تاثیرگذاری آن بیشتر است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در گذشته آثار ماندگاری از ژانر دفاع مقدس به یادگار مانده است اما تعداد این آثار کم است. سوال این است که ما برای نسل‌های بعد از خود درباره جنگ باید چه بگوییم؟ چگونه رشادت‌ها و دلاوری‌های رزمندگانمان را توضیح دهیم و به تصویر بگشیم. متاسفانه امروز فرهنگ دفاع مقدس بوی غبار گرفته است.

بازیگر "شب واقعه" گفت: برخی از این فیلمسازان که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت خود را آغاز کرده‌ بودند به دلیل حضور در جبهه‌های جنگ به عنوان عکاس و مستندساز توانستند تصویری دقیق و به دور از شعارزدگی از دفاع مقدس به نمایش بگذارند و بعد از جنگ تحمیلی رویه فیلمسازان دفاع مقدس تا حدی تغییر کرد تا آنجا که حاشیه‌های بعد از جنگ بیشتر مورد توجه فیلمسازان قرار می‌گرفت.

انتهای پیام/