به گزارش خبرنگار سینمایی هنرآنلاین ؛ صبح امروز 9 اردیبهشت نشست خبری رونمایی از بسته فرهنگی "من پرویز پرستویی" هستم با حضور پرویز پرستویی ، علیرضا عزیزی ناشر و لیلی کریمان نویسنده این کتاب برگزار شد.

در ابتدای مراسم علیرضا عزیزی ناشر این بسته فرهنگی در خصوص انتخاب پرستویی برای این بسته فرهنگی گفت: بعد از گذشت 8 سال انتشارات توفیق آفرین دوباره فعالیت های خود را از سر گرفت و در طول این مدت تمرکز خود را برای تهیه این بسته فرهنگی گذاشت. خوشحالم که بعد از این همه مدت با بسته فرهنگی "من پرویز پرستویی هستم "دوباره فعالیت های خود را آغاز کردیم. ایده شکل گیری این طرح از سال 1380 شکل گرفت. در آن سال ها امید روحانی گفت وگو مفصلی با این بازیگر سینما داشتند که در میانه راه متوقف شد. از میانه راه خانم لیلی کریمان با ما همراه شدند و کار نویسندگی این کتاب را برعهده گرفتند و بعد از یک وقفه طولانی گفت و گو ها از سر گرفته شد. برای اولین بار است که یک مجموعه تحت عنوان بسته فرهنگی که یک محصول سه گانه است راهی بازار می شود. زمانی که ما مجموعه بازیگران سینمای ایران را مرور کردیم به گزینه ای غیر از پرویز پرستویی نرسیدیم. پروسه تولید این مجموعه شبیه ماراتن بود و اگر همراهی ها و صبوری پرویز پرستویی شامل حال ما نمی شد ، امروز این کار به این شکل فاخر عرضه نمی شد.

در ادامه مراسم لیلی کریمان نویسنده کتاب "من پرویز پرستویی" هستم درباره همکاری اش با این پروژه گفت: من نزدیک به 15سال است که در کار نویسندگی هستم. زمانی که می خواستم با آقای پرستویی درباره این کتاب حرف بزنم ، بارها و بارها شماره تلفن ایشان را گرفتم و هربار تلفن او بر روی پیغامگیر بود. نمی خواستم پیغام بگذارم، یک روز تصمیم گرفتم این کار را انجام دهم و زمانی که در حال پیغام گذاشتن بودم و خودم را معرفی کردم و گفتم نویسنده هستم، ایشان گوشی را جواب دادند.

کریمان ادامه داد: در ابتدای راه با مخالفت های بسیاری از سوی ایشان مواجه شدیم که گفتند ، نمی خواهند این اتفاق بیفتد و از ایشان بزرگ تر و جلو تر در سینمای ایران وجود دارد که باید به آن ها پرداخته شود. من با ایشان صحبت کردم وگفتم فردی که ما می خواهیم باید ستاره باشد و در آسمان مردم جایگاه ویژه داشته باشد. بعداز صحبت های بسیار و تلاش های ما سر انجام ایشان متقاعد شدند که این طرح شکل بگیرد. این کتاب به بهتری نحو ممکن گردآوری شد.

کریمان در پایان حرف هایش گفت: در تمام طول زندگی ام انسانی همانند پرویز پرستویی ندیدم. ایشان ظاهر و باطنشان یکی بود. قرار بود که عنوان این کتاب مثل هیچ کس باشد، چون معتقدم که او مثل هیچ کس است.

پرویز پرستویی که تنها ستاره این نشست خبری بود؛ گفت: تشکر می کنم از اهالی رسانه که همیشه پل ارتباطی قوی میان من و مردم بودند. من دوست نداشتم که این اتفاق شکل بگیرد، خانم کریمان عنوان کردند که من مثل هیچ کس ام اما در واقعیت چنین نیست و من هم یک انسان ام. از همان روز اول علت های این کار برای من مشخص بود. هنوز در سینما همدیگر را دوست نداریم و زیر پای یکدیگر را خالی می کنیم.

پرستویی ادامه داد: به دو دلیل من از یک جایی تصمیم گرفتم که مقاومت را کنار بگذارم و همراه این پروژه شوم. یکی از دلایل این بود که در طول زندگی روزمره، اکثر مردم به ما مراجعه می کنند که می خواهند بازیگر شوند. پیغام های مختلفی از سراسر ایران به من می رسد که واقعا خجالت می کشم. اگر مردم این کتاب را بخوانند تکلیفشان با خودشان روشن می شود که می خواهند چه کار کنند. و از سوی دیگر افرادی که فقط مخاطب سینما هستند، سر گذشت من را می خوانند و متوجه خواهند شد که بازیگری چه کار سختی است. در می یابند که چرا ما را با شغل معدن مقایسه می کنند. ما امروز هنرپیشه داریم اما بازیگر کم داریم. من همیشه و همه جا اعلام کردم که مرجع تقلید من در بازیگری استاد انتظامی است کسی که برای بازی در فیلم "حکم" گوسفند نذر می کند ، چه نیازی دارد؟ او که آقای بازیگر سینمای ایران است. سر خیلی از کارها به من می گویند تو چرا یک دیالوگ می خواهی بگویی هی با خودت تمرکز می کنی و به اینور و آنور می روی ؟ من شاگرد این مکتب هستم و همه این چیزها را از روی دست بزرگان آموختم.

بازیگر سینمای ایران در خصوص حضور در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی گفت: من دو سال مشاور هنری مجله ای بودم بدون آن که خودم مطلع باشم، ا ز طرف من پاسخ مخاطبین خود را می دادند. من روح ام از این ماجرا خبر نداشت. تماس گرفتم و گفتم این چه کاری است که شما کردید گفتند، چندباری تماس گرفتیم جواب ندادید و ما هم این کار را انجام دادیم. من بارها و بارها گفتم که در فضای های مجازی هیچ صفحه شخصی به اسم من وجود ندارد.

در بخشی از این نشست به دلایل عدم حضورش در فیلم سینمایی "چ" ساخته ابراهیم حاتمی کیا اشاره کرد و گفت: من همیشه دوست دارم با ابراهیم حاتمی کیا همکاری کنم اما گاهی شرایطی پیش می آید که نمی توان کاری کرد.

او با یادآوری خاطرات حضورش در فیلم سینمایی "آژانس شیشه‌ای" دیگر اثر ابراهیم حاتمی‌کیا گفت :در این فیلم سینمایی لوکیشنی بود که منزل حاج کاظم را به تصویر می کشید. من از آن خانه بسیار خوشم آمده بود و طی صحبت هایی متوجه شدم که تهیه کننده فیلم قصد فروش این خانه را دارد. تصمیم گرفتم تا خانه را بخرم اما مبلغ مورد نظر را نداشتم. بخشی از این پول را پرداخت کردم و از تهیه‌کننده خواستم که مبلغ باقیمانده را که به میزان 15 میلیون تومان بود به صورت قسط به او پرداخت کنم که او هم پذیرفت.

این بازیگر سینما ادامه داد: بعد از پرداخت پول مورد نظر، من چندین‌بار دختر و پسرم را برای دیدن خانه بردم که آنها برای حضورشان در این خانه نقشه هایی کشیده بودند اما یک روز تهیه کننده به من گفت که صاحب خانه اقامت خارج از ایران را گرفته و باید هر چه سریع تر از ایران خارج شود ما نیز باید مبلغ 15 میلیون تومان را هر چه سریع تر به صاحب خانه پرداخت کنیم. آن زمان بود که فهمیدم حتی این خانه به اسم تهیه کننده "آژانس شیشه ای" نیست.

پرستویی توضیح داد: هر چند که من می‌توانستم از طریق قانونی و با توجه به اینکه دو سوم پول خانه را پرداخته بودم اقدام کرده و خانه را تصرف کنم اما بنا به شرایطی و با توجه به اینکه من 15 سال کارمند دادگستری بودم ترجیح دادم که برای این کار در دادگاه حضور پیدا نکنم. بعد به تهیه کننده گفتم مبلغ پولی را که من به شما پرداخت کردم به من بدهید چون خانه را نمی خواهم. زمانی که برای نقد کردن چک به بانک مورد نظر رفتم متوجه شدم که در حساب این تهیه‌کننده تنها 2 میلیون تومان موجودی است، همین مسئله سبب شد تا در شرایط سختی پول خود را به دست آورم.

بازیگر نام آشنای سینمای دفاع مقدس با اشاره به اینکه همیشه دوست داشته با ابراهیم حاتمی کیا کار کند، بیان کرد: زمانی که پیشنهاد بازی در فیلم سینمای "چ" را به من دادند و وقتی که من متوجه شدم تهیه کننده فیلم همان تهیه کننده "آژانس شیشه ای" است، ترجیح دادم در این فیلم حاتمی کیا با او همراه نشوم؛ هر چند دستمزد 600 میلیون تومانی را برای بازی در این فیلم به من پیشنهاد داده بودند. البته که من عادت ندارم چنین دستمزدهایی را از سینمای ایران دریافت کنم.

او در پایان این بخش صحبت‌هایش بیان کرد: من هر چند من بازیگر نقش حاج کاظم در آژانس شیشه‌ای بودم، نماد شخصیتی است که برای احقاق حقوق دیگران تلاش می کند اما خودم هیچ وقت برای حق خودم تلاش نکردم اما این تهیه کننده روح دو بچه را کشت. من نمی دانم سینمای ایران چگونه می خواهد با این افراد کار کند هر چند این تهیه کننده مورد نظر همان ابتدای آغاز پیش‌تولید فیلم سینمایی "چ" به زندان رفت و با توجه به اینکه هیچ مشکلی با کریمی تهیه کننده «آژانس شیشه ای» ندارم اما باید بگویم که سینمای ایران نیازمند صداقت است و باید با صداقت جلوی دوربین رفت.

گزارش تصویری مرتبط

انتهای پیام/55