به گزارش خبرنگار هنرآنلاین ؛ در این مراسم به فیلم‌های فرانسوی نامزدشده در بیش از بیست رشته و یک فیلم برگزیده غیر فرانسوی جایزه سزار تعلق می‌گیرد. اعتبار این مراسم در فرانسه تا حدی است که آن را برابر با جوایز اسکار در آمریکا می‌دانند.

مراسم جوایز سزار معروف به شب سزار برای اولین بار در سال 1976 در فرانسه برگزار شد. بنیانگذار این مراسم ژورژ کراونه تهیه کننده فرانسوی بود که پایه‌‎گذار مراسم مولیر در دنیای تئاتر نیز هست. کراونه خود در سال 2000 موفق شد جایزه افتخاری سزار را به خانه ببرد.

نام مراسم برگرفته از طراح تندیس این مراسم به همین نام بوده است. همچنین این نام ادای دینی است به ریمو، بازیگر بزرگ فرانسوی که نقش سزار را در سه گانه مارسل پانیول بازی کرده‌است.

نامزدهای بخش‌های مختلف این جایزه را اعضای آکادمی هنر و تکنیک سینمای فرانسه انتخاب می‌کنند و هر ساله در ماه فوریه این مراسم در سالن تئاتر دوشتله برگزار می‌شود. این مراسم مهم‌ترین رویداد سینمایی فرانسه محسوب می‌شود و در واقع آن را به عنوان مراسم اسکار فرانسه می‌شناسند.

با پایه‌گذاری جوایز سزار این جایزه جایگزین مراسم اهدای جایزه ستاره بلورین شد که بین سال های 1955 تا 1986 در فرانسه برگزار می‌شد.

اولین مراسم اهدای جوایز سزار که به نام «شب سزار» نیز شهرت گرفت با ریاست ژان گابن در دوم آوریل 1976چند ماه قبل از مرگ او برگزار شد. تا کنون بسیاری از بزرگان سینمای دنیا ریاست این مراسم را به عهده داشته اند. درمیان این افراد از چهره‌هایی مانند جودی فاستر (2011)، ماریون کوتیار(2010)، سوفیا لورن (1991)، کرک داگلاس (1990)، شان کانری (1987)، آلن دلون (2000، 1995)، ایزابل اوپر (1999)، و ژولیت بینوش (1998) گرفته تا گیوم کانه (2012)، شارلوت گینزبورگ (2009)، ایزابل آجانی (2005)، فیلیپ نوآره (1996)، ژرار دوپاردیو (1994)، مارچلو ماسترویانی(1993) و اورسن ولز (1982) دیده می‌شوند.

در سال های ابتدایی برگزاری، نامزدها برای دریافت 13 جایزه سزار با هم رقابت می‌کردند، اما امروز تعداد این جوایز به 22 جایزه در 9 گروه رسیده است. از جمله جوایزی که در سال های اخیر به جمع این جوایز پیوسته جایزه بهترین بازیگر جدید مرد و زن، بهترین مستند و بهترین انیمیشن بوده است و در مقابل جوایزی نظیر بهترین پوستر و بهترین تهیه کننده از این مراسم حذف شده اند. جایزه سزار به فیلم‌های فرانسوی در بخش‌های مختلف اعطا می‌شود و یک جایزه به فیلم‌های غیر فرانسوی زبان اختصاص داده می‌شود.

رای‌گیری برای اهدای جایزه سزار طی دو مرحله رای گیری مخفیانه از طریق نامه انجام می‌شود. در مرحله اول نامزدها را بر اساس گروه انتخاب می‌کنند و در مرحله دوم برنده از میان نامزدهای مرحله اول انتخاب می‌شود. رای‌دهندگان حدود 4000 متخصص در این زمینه شامل بازیگران، کارگردانان، نویسندگان، تولید کنندگان، پخش کننده ها و فروشندگان بین المللی فیلم، کارگزاران، صنایع تکنیکی، بازی گردانان، اهالی رسانه و اعضای انجمن‌ها هستند. معیار انتخاب برای شرکت در این رای‌گیری ،داشتن فعالیت دائمی در زمینه سینما و کسب حمایت از آکادمی هنر و تکنیک سینمای فرانسه است. نامزدها و برندگان سال های قبل از این تشریفات معاف هستند.

بازیگران، کارگردانان و فیلم‌هایی هستند که تا کنون موفق به دریافت بیش از یک جایزه و یا نامزدی در دوره ها و بخش‌های مختلف شده اند که از میان آن‌ها می توان به فیلم«عشق» ساخته میشائل هانکه اشاره کرد که در سال 2013 نامزد 10 رشته شد و 5 جایزه سزار را به خود اختصاص داد. رومن پولانسکی با سه بار نامزدی و سه بار دریافت جایزه، آلن رنه با هشت نامزدی و دو جایزه، برتران تاورنیه با هفت نامزدی و دو جایزه از جمله کارگردانانی هستند که تا کنون موفق به بردن بیش از یک جایزه سزار شده‌اند. ژرار دوپاردیو با 16 نامزدی و دو جایزه، ایزابل اوپر 14 بار نامزدی و یک برد، دانیل اوتوی 12 نامزدی و دو برد، کاترین دونوو با 12 نامزدی و دو برد از جمله چهره‌هایی هستند که نامزدی برای این جوایز را بارها تجربه کرده‌اند.

آکادمی هنر و تکنیک سینمای فرانسه به تازگی فهرست 10 فیلم انیمشین کوتاه برگزیده برای جوایز سزار 2014 را معرفی کرده است. این آکادمی در ماه دسامبر از میان این فهرست دو فیلم را به عنوان نامزدهای این بخش معرفی می‌کنند. این دو انیمیشن کوتاه در کنار سه انیمیشن بلند انتخاب شده قرار می گیرند و در یک بخش با هم رقابت می‌کنند. بر خلاف جوایز اسکار که انیمیشن های بلند و کوتاه در دو بخش مختلف رقابت می‌کنند جوایز سزار این فیلم‌ها را در یک بخش قرار می‌دهد.

نامزدهای مراسم اهدای جوایز سزار سال 2014 به طور رسمی جمعه 28 ژانویه 2014 ( 6 بهمن 92)از طریق کنفرانس خبری اعلام می‌شوند.

مراسم جوایز سزار 28 فوریه 2014 ( دوم اسفند ماه) در سالن دوشتله برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

عطیه سالارمنش