به گزارش خبرگزاری هنر ایران، شبکه پویا از امروز دومین سال فعالیت خود را آغاز می‌کند . از یک سال پیش این شبکه انیمیشن‌های متعددی برای گروه‌های سنی خردسالان، کودکان و نوجوانان پخش کرده و قرار است در ادامه فعالیت‌هایش بیش از 150 قسمت جدید از انیمیشن باب اسفنجی، بیش از 30 قسمت از انیمیشن تیگر و پو و حدود 50‌قسمت از انیمیشن تپلی‌های پردردسر را برای مخاطبان خود پخش کند. همچنین تازه‌ترین تولیدات مرکز پویانمایی صبا نیز همچون گذشته از این شبکه تلویزیونی به نمایش درخواهد آمد. مرکز صبا پ مثل پولاد و خانه سبز ما را برای پخش آماده کرده، بازی کنیم بخندیم و دهکده پرماجرا را در دست تولید دارد و بزودی ساخت

انیمیشن‌های موزه، بچه‌های محله ما، ماجراهای سکو، اختیار، گالش و مبارک را آغاز می‌کند. از دیگر برنامه‌های شبکه پویا می‌توان به پخش فیلم‌ها و برنامه‌های انیمیشن برای بزرگسالان اشاره کرد که سال گذشته آغاز و در تابستان متوقف شد و از فصل پاییز دوباره از سر گرفته خواهد شد.

پویا، شبکه مورد علاقه بچه‌ها

سازمان صداوسیما در سال 90 اعلام کرد قصد تاسیس شبکه‌ای برای نمایش آثار انیمیشن دارد. زمانی که مقدمات راه‌اندازی این شبکه تلویزیونی آماده می‌شد، یک شبکه ماهواره‌ای کارش را با نمایش کارتون‌های دوبله شده به زبان فارسی آغاز کرد و به همین دلیل تلویزیون به تاسیس شبکه پویا و آماده‌سازی مقدمات آن شتاب بخشید. دوشنبه دوازدهم تیر 91 شبکه پویا با پخش 5 ساعت برنامه در روز، کار خود را به صورت آزمایشی آغاز کرد. بعد از گذشت ده‌روز یعنی بیست و چهارم تیر در ایام ولادت فرخنده حضرت صاحب الزمان(عج) این شبکه در جلسه هیات دولت با حضور رئیس‌جمهور و رئیس و جمعی از مدیران سازمان صداوسیما به طور رسمی افتتاح شد.

به گفته ابوالفضل علم‌بیگی، مدیر تامین برنامه شبکه پویا، در آخرین نظرسنجی سازمان صداوسیما، از میان همه شبکه‌های تلویزیونی، شبکه پویا به عنوان پرمخاطب‌ترین شبکه مورد توجه کودکان شناخته شده که 60 درصد از مخاطبان تلویزیون را به خود اختصاص داده و شبکه نمایش که در زمان انجام این نظرسنجی انیمیشن پخش می‌کرده رتبه دوم و شبکه دو و تهران در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

علم‌بیگی تاکید کرد: شعار ما جذب حداکثری مخاطب بوده و براساس نظرسنجی‌هایی که در خود شبکه پویا انجام شده، این شبکه بسیار مورد استقبال قرار گرفته و بسیاری از خانواده‌ها به خواست فرزندانشان و برای دریافت شبکه پویا دستگاه گیرنده دیجیتال خریداری کرده و به واسطه دریافت شبکه پویا با دیگر شبکه‌های دیجیتال تلویزیون آشنا شده‌اند.

برنامه‌ریزی علمی برای بچه‌ها

یکی از ویژگی‌های شبکه پویا دسته‌بندی برنامه‌های مناسب گروه‌های سنی خردسال، کودک و نوجوان است که به صورت منظم در بسته‌های مجزا به نمایش درمی‌آیند. این بسته‌ها با میان‌برنامه‌های خوش‌ آب و رنگ از هم تفکیک می‌شوند و هر بسته در زمان مشخصی به مخاطبان مناسب در همان زمان ارائه می‌شود. این شبکه از صبح پخش برنامه برای کودکان و خردسالان را آغاز می‌کند و ساعت 23 برای بچه‌ها لالایی به نمایش می‌گذارد. علم‌بیگی درباره شیوه دسته‌بندی برنامه‌های شبکه پویا و نحوه چینش آنها گفت: شبکه پویا به سرعت راه‌اندازی شد و به همین دلیل در چهار ماه اول ضمن پخش برنامه، اقدامات لازم برای دسته‌بندی اصولی طرح‌ریزی می‌شد. از ابتدای آبان برنامه‌های شبکه پویا براساس نمودار ریتم و تمپوی منطقی، علمی و روانشناسی در جدول پخش شبکه قرار گرفت.

او درباره نمودار ریتم و تمپو توضیح داد: ریتم ضرباهنگ بیرونی و عینی است و تمپو ضرباهنگ درونی و محتوایی محسوب می‌شود و براساس این دو ضرباهنگ زمان پخش برنامه‌های مختلف مشخص می‌شود. به عنوان نمونه در ساعات ابتدای صبح قند خون مخاطب پایین است و مغز از هوشیاری کامل برخوردار نیست بنابراین در این ساعت پخش برنامه‌هایی با ریتم تند و تمپوی پایین‌تر مناسب است. در ساعات میانه روز می‌توان برنامه‌های با ریتم و تمپوی بالا به مخاطب ارائه کرد و برای ساعات عصرگاهی می‌توان ریتم کندتر و تمپوی بالاتر را مدنظر قرار داد و در ساعات پایانی روز مخاطب نیازی به ریتم تند و تمپوی بالا ندارد.

علم‌‌بیگی درباره چینش برنامه‌های شبکه پویا براساس گروه‌های سنی مخاطب توضیح داد: یکی از عمده‌ترین برنامه‌ریزی‌های شبکه این بود که مخاطبان را در گروه‌های سنی مختلف دسته‌بندی کنیم و برنامه‌های مناسب برای هر گروه را در ساعات مناسب به آنها ارائه دهیم. از همین‌رو ساعت 15 تا 16 هر روز به برنامه‌های خردسالان اختصاص پیدا کرده که در فصل تابستان از ساعت 9 تا 10 صبح تکرار می‌شوند و در دیگر فصول از ساعت 8 تا 9 بازپخش آنها به مخاطبان خردسال ارائه می‌شود.

برنامه‌های مخصوص کودکان از ساعت 16 آغاز و تا ساعت 20 ادامه پیدا می‌کند. این برنامه‌ها با شیب ملایمی گروه سنی نوجوان را هدف قرار می‌گیرد و در نهایت برنامه‌هایی که از ساعت 20 تا 23 به نمایش در می‌آید کاملا مناسب نوجوانان است.

کارتون‌هایی از سراسر دنیا

بیش از 60 درصد از کارتون‌هایی که در شبکه پویا به نمایش درمی‌آیند تامینی و از تولیدات خارجی است و نزدیک به 40 درصد از آنها در مرکز پویانمایی صبا و در کشور خودمان تولید می‌شود. علم‌بیگی در این باره توضیح داد: در حال حاضر همه تولیدات مناسب کودکان در مرکز پویانمایی صبا از شبکه پویا به نمایش در می‌آید. اگر حجم تولیدات صبا افزایش پیدا کند، شبکه پویا نیز بخش بیشتری از زمان خود را به نمایش آثار تولید داخل اختصاص می‌دهد. می‌دانیم که تولید انیمیشن بسیار زمانبر است، اما اگر امکان تولید بیشتر برای صبا مهیا شود حتما درصد کمتری از کارتون‌های خارجی از شبکه پویا به نمایش درخواهد آمد.

به گفته علم‌بیگی مرکز پویانمایی صبا تاکنون انیمیشن‌های زیاد و زیبایی تولید کرده و هم‌اکنون نه‌تنها به عنوان تولیدکننده که به عنوان تولیدکننده و خریدار آثار انیمیشنی از شبکه پویا حمایت می‌کند.

وی درباره سهم بخش خصوصی در تولید انیمیشن برای شبکه پویا نیز توضیح داد: نزدیک به 95 درصد از انیمیشن‌های ایرانی در شبکه پویا به مرکز صبا تعلق دارد و حدود 5 درصد دیگر هم از تولیدات بخش خصوصی یا سیمای مراکز استان‌هاست که با توجه به کیفیت هر اثر بهترین جا را در کنداکتور شبکه برای آن در نظر می‌گیریم.

مدیر تامین برنامه شبکه پویا تصریح کرد: در آینده‌ای نه‌چندان دور تامین انیمیشن‌های ایرانی شبکه پویا به عهده شبکه پویا خواهد بود به این معنا که هم تولید و هم خرید آثار ایرانی برای این شبکه منحصرا از طریق مرکز پویانمایی صبا صورت خواهد گرفت