به گزارش خبرنگار سینما خبرگزاری هنر ایران، مسعود کیمیایی؛ فیلمساز کهنه کار سینمای ایران پس از آخرین فیلمش "جرم" که در سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر روی پرده رفت و جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد به دلیل عدم صدور پروانه ساخت از سوی ارشاد هنوز موفق به ساخت اثری جدید نشده است، "دست تنها" نام اولین فیلمنامه ای بود که کیمیایی پس از جشنواره سی ام به سازمان سینمایی ارائه کرد که مورد تائید ارشاد قرار نگرفت. قرار بود که در این فیلم اکبر زنجان پور و سعید راد و گلچهره سجادیه به ایفای نقش بپردازند که این اتفاق نیفتاد.

"تبعید سایه ها" نام فیلمنامه دیگری بود که از سوی مسعود کیمیایی ارائه شد و این فیلمنامه فقط موافقت اصولی گرفت و پروانه ساخت دائم به این فیلم داده نشد. فیلمنامه "تبعید سایه ها" در حال و هوای "سرب" یکی از تحسین شده ترین آثار کیمیایی پس از انقلاب بود. آغاز داستان "تبعید سایه ها"از تهران در زمان رضا خان است. در خلاصه داستان این فیلم امده است: یک شب در خانه ای در تهران کشتار فجیعی رخ می دهد و از میان خیل کشته های آن شب تنها یک کودک زنده می ماند.کودک که گریان از خانه خارج شده،توسط یک خانواده قدیمی و متدین تهرانی پیدا می شود و آن خانواده کودک را سرپرستی می کنند. وقتی او در زمان جوانی از حقیقت هویت خود با خبر می شود،برای یافتن ریشه های وجودش،راهی سفری به مسکو می شود تا بتواند حقیقت را در مورد والدینش بیابد.

فیلم یک بازه زمانی بیش از چهل ساله را پوشش می دهد و فیلمبرداری آن باید در ایران و روسیه انجام شود. دلایل ساخته نشدن این فیلم و پروانه ساخت نگرفتنش تا به امروز مطرح نشده است.

فیلمنامه ای با سه عنوان مختلف

کیمیایی بعد از این که از ساخت "تبعید سایه ها" و "دست تنها" منصرف شد یک فیلمنامه دیگری را به سازمان سینمایی ارائه داد و این فیلمنامه پروانه ساخت گرفت اما حاشیه های مختلف باعث شد که این فیلمنامه عنوانی نداشته باشد. فیلمنامه ای که به ارشاد ارائه شد عنوانش "کلیدهای شکسته" بود اما کیمیایی برای این که شبهات سیاسی دامن فیلم تازه اش را نگیرد، ترجیح داد که عنوان فیلمش را به "عرق سرد" تغییر دهد اما این عنوان با مخالفت ارشاد روبرو شد. "اسب ها می میرند" و "مترو پل" نام های دیگری بود که از سوی مسعود کیمیایی پیشنهاد شده است اما هنوز پاسخ مثبتی نگرفته است.

قرار است به زودی این فیلم جلوی دوربین برود.عوامل و بازیگرهایش مشخص شدند اما هنوز عنوان این فیلم مورد قبول مسئولان در سازمان سینمایی واقع نشده است. کیمیایی برای ساخت این فیلم سینما "متروپل" لاله زار را بازسازی کرده است.

بازیگرانی که تاکنون در فیلم مسعود کیمیایی، حضورشان اعلام شده است، عبارتند از: محمدرضا فروتن، پولاد کیمیایی، مهناز افشار، پگاه آهنگرانی، شقایق فرهانی، یوسف مردایان، تیناپاکروان و ساعد سهیلی.