به گزارش خبرنگار خبرگزاری هنر ایران، پروسه بازگشایی خانه سینما به یک بحران در معاونت سینمایی دولت دهم بدل شد و حاشیه‌های انحلال خانه سینما و و بازگشایی مجدد این خانه از آن اتفاق های مهم سینمایی در زمان ریاست جواد شمقدری در سازمان سینمایی بود که اگر وساطت و دستور شخص رییس جمهور نبود این کشمکش ها و حاشیه ها معلوم نبود تا چه زمانی به طول انجامد.خانه سینما از 14 دی ماه سال 90 منحل اعلام شد و پس از آن با حکم دیوان عدالت اداری این انحلال نقض شد اما سرانجام وزارت ارشاد حکم تعطیلی آن را داد.

عصر روزگذشته (16 تیرماه) دکتر محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران دستور بازگشایی خانه سینما را به جواد شمقدری ابلاغ می کند و از ایشان می خواهد که هرچه سریعتر در "خانه سینما ایران" ایران باز شود تا سینماگران به خانه ی خود برگردند، متن پیام احمدی نژاد به شرح زیر است:

باسمه تعالی

جناب آقای شمقدری ضمن تشکر از تلاش نمایندگان خانه سینما با آن معاونت و این جانب در ایجاد تفاهم برای بازگشایی هر چه سریعتر خانه سینما، امیدوارم این اقدام گام مثبتی در ایجاد فرصت‌های بهتر و برتر برای صنعت سینمای ایران باشد.

امروز اهمیت صنعت شگرف سینما در نشر ارزشهای الهی - انسانی و آرمانهای بلند انقلاب بر کسی پوشیده نیست. باید جایگاه شناخته شده سینمای ایران در جهان با تلاش مشترک اهالی سینما در سطح شایسته ملت بزرگ ارتقاء یابد. همه سینماگران با هر سلیقه و گرایش سیاسی همدل و متحد برای اعتلای فرهنگ متعالی اسلامی و ایرانی این سرزمین نورانی تلاش نمایند. از دیگر موارد ضروری، لزوم رسیدگی به مشکلات صنفی هنرمندان و گشودن گره‌های فنی و حرفه‌ای صنعت سینما از طریق مشارکت جمعی هنرمندان به ویژه افراد با تجربه و صاحبنظران علمی و فنی است.

وجود یک نهاد صنفی مانند خانه سینما برای هم افزایی توان سینمای ایران و رسیدگی به مشکلات و موانع، ضروری است و طبیعی است که این نهاد باید غیردولتی باشد و بماند و مراقبت شود به هر دلیلی این نهاد با اهمیت تعطیل نشده و جامعه هنری از مزایای وجود آن بی‌بهره نشوند. انتظار دارم با همکاری جدی و گسترده حوزه سینمایی دولت و خانه سینما محصولات برتر سینمایی بیشتری تولید شود و شاهد حضور موثرتر سینمای ایران در عرصه‌های جهانی باشیم.

از همه هنرمندان و خانواده بزرگ سینما که علیرغم برخی مضایق با عشق به ایران و فرهنگ الهی این سرزمین در خدمت تعالی فرهنگی و اعتلای نام و رسم ملت ایران هستند تشکر می‌نمایم و از خداوند منان برای همگان سلامت و موفقیت مسالت دارم.

رییس جمهور پیش از این در فروردین ماه سال جاری دستور بازگشایی خانه سینما را به جواد شمقدری داده بود اما رییس سازمان سینمایی به فعالیت های روزانه خود ادامه داد و در مصاحبه با خبرگزاری هنر ایران گفت: ما در آرامش کارمان را انجام می دهیم و اسیر هوچی گری های سینماگرها نخواهیم شد.

بعد از ابلاغ حکم ریاست جمهوری درباره بازگشایی مجدد خانه سینما باید منتظر بود و دید که آیا بازهم معاونت سینمایی در برابر حکم ریاست جمهوری مقاومت می کند یا به این حکم عمل می کند. عصر روز گذشته جلسه‌ای میان نمایندگان هیات مدیره سابق خانه سینما و اعضای هیات نظارت سازمان سینمایی، اختلاف‌نظر‌ها پیرامون روند بازگشایی خانه سینما بررسی و نتیجه‌گیری خوبی انجام شده است.

حکم ریاست جمهوری فصل الخطابی بود بر همه حاشیه ها و کشمکش های "خانه سینما" و پروژه بازگشایی خانه سینما به دولت بعدی نرسید و پرونده اش در همین دولت مختومه شد.

پایان پیام/