به گزارش خبرنگار هنر آنلاین، شب گذشته مراسم افتتاحیه جشنواره مردمی عمار در سینما فلسطین تهران با حضور هنرمندان برگزار شد.

در ابتدای این برنامه نادر طالب‌زاده دبیر این جشنواره در سخنانی با بیان تفاوتهای چشمگیر جشنواره عمار نسبت به سال گذشته گفت: جشنواره عمار دارای عقبه خوب آموزشی خوبی بوده است که در عرصه‌های کارگردانی و .. و به‌ویژه مستندسازی شاهد آن بوده است.نکته مهم بعد از این امر آن است که چقدر برای تربیت و پرورش نیروهای فیلمسازی داستانی نیرو پرورش داده‌ایم.

این سینماگر با اشاره به سریال‌های ضعیف رسانه ای در ماه رمضان گفت:علت این امر آن است که‌ زیاد به فکر تربیت نیرو در عرصه دراماتیک نبوده‌ایم؛ از کنکور هم هنرمند در نمی‌آید و باید از طریق دیگر در پی استعدادیابی در عرصه دراماتیک کار کرد

او ضمن گلایه از مسئولان، علما و قشر متعهد نسبت به فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها گفت: علت آن است که برای تربیت نیرو در عرصه فیلم داستانی کار نکردیم و 50 درصد دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها سکولار هستند و 20 درصد آنها نیز در صداوسیما و سینماها دیده می‌شوند.ما در جشنواره عمار مشغول تربیت نیرو هستیم اما آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی در طول 30 سال گذشته آیا یک جلسه برای تربیت نیروها در عرصه دراماتیک گذاشته است؟

دبیر سومین دوره جشنواره مردمی عماردر ادامه به مجموعه مستند "آخرین روزهای زمستان" شاره کرد و گفت:این کار یک مستند عالی است.کسی نمی‌داند این مستند جذاب از کجا درآمده است اما به واقع دارای پشتوانه مدیریتی و آموزشی از آقای والی‌نژاد و سیدمحمد آوینی بوده است. وی با تأکید بر ضرورت استعدادیابی برای تولیدات داستانی، افزود: امروز انقلاب اسلامی در برابر هجمه شدید رسانه‌ای قرار دارد.این جشنواره با افق انقلاب اسلامی است و امیدواریم بین‌المللی شود.

طالب زاده در پایان با بیان اینکه ایران و انقلاب اسلامی امروز یک الگوی جهانی است گفت: انقلاب اسلامی به یک مسئله بین‌المللی تبدیل شده و این بین‌المللی شدن باید در عرصه هنر نیز دیده شود.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در سخنانی با اشاره به ضرورت الگوگیری از رفتار انقلابی امام خمینی (ره) گفت:‌ امام انقلاب را در همه عرصه‌ها مردمی کرد و مردمی اداره کرد و اینگونه انقلاب در همه عرصه‌ها گسترش پیدا کرد.امام زیاد معطل حوزه نشد؛ هر کدام از علما که همراهی کرد فبها و آنان که همراهی نکردند عناصر دیگری مردمی جایگزین آنها شدند.بعدا نیز وقتی انقلاب در عرصه دفاع مقدس قرار گرفت امام پشت‌سر سپاه که از درون انقلاب آمده بود متوقف نشدند و مردم و امام با هم دست دادند و سپاه و ارتش جنگ را مدیون بسیج و سیل مردم بودند.

پناهیان در ادامه افزود:‌ براساس این الگوی برای ارتقاء سینما و رسانه باید به مردم مراجعه کرد و همانگونه که بسیج در دفاع از مردم سریع وارد خواهد شد باید این استعدادیابی صورت می‌گرفت.به یاد بیاوریم که در دوران جنگ مردم در بسیج بلافاصله آموزش کار با سلاح را یاد می‌گرفتند. پس از جنگ نیز اگر تدبیر بود باید مردم در بسیج دوره‌های مستندسازی می‌دیدند.

وی افزود: امروز جشنواره عمار به صورت مردمی به وجود آمده است که در آن نه سپاه و نه صداوسیما نقش ندارند و چون روزهای اول انقلاب این جشنواره شکل گرفته است.این حرکت البته بی‌سابقه نیست و پیش از این در کنار جریان عادی سینما و رسانه جریان و چشمه‌ای انقلابی شکل گرفت و قرار بود رودی شود اما به دلایلی بی‌رونق شد.

وی افزود: امیدواریم جشنواره عمار به نتیجه‌ تجربه‌های سابق نیانجامد و خروشان پیش برود و اگر خشکید بدانید جشنواره‌‌های جدید و چشمه‌های جدید شکل خواهد گرفت.

پناهیان در ادامه افزود: درس دوم از حرکت امام خمینی(ره) این است که ایشان معطل برطرف شدن همه موانع نماندند وانقلاب را معطل متقاعد کردن مارکسیست‌ها و لیبرال‌ها نکردند.امام آنقدر این رودخانه انقلاب را جوشان حرکت دادند که مارکسیست‌ها و لیبرال‌ها همچنان برگه‌هایی ایراد و شبهه‌های خود را در دست داشتند که رودخانه انقلاب آنها را جا گذاشت و آنها در خاکستر فراموشی دفن شدند.

او افزود:‌ در حوزه، دانشگاه و سینما برای آنان که با انقلاب همراه نمی‌شوند باید کمی معطل کرد و بعد باید راه را باز کرد و به جلو رفت چرا که ما بدون آنها می‌توانیم راه را ادامه دهیم لذا امیدوارم سینماگران امروز از جشنواره عمار و سیل آن جا نمانند.

وی درباره تفاوت جشنواره عمار با دیگر جشنواره‌ها چیست، گفت: تفاوت اساسی این است که آنان که آثاری به دیگر جشنواره‌ها ارائه می‌کنند چشم به افتخارات اجتماعی دارند که البته این چیز بدی نیست و مرسوم است.اما در عمار افراد به دنبال کسب افتخار نیستند بلکه برای افتخارآفرینی برای انقلاب اسلامی به عمار می‌آیند.

پناهیان با تأکید بر اینکه زندگی دکتر حسابی که یکی از مفاخر دانشگاهی است یک الگوی انقلابی است، گفت: روحیه او چون روحیه انقلاب است؛ او در محرومیت دانش‌ آموخت و تا آنجا پیش رفت که انیشتین به او لقب پروفسور داد اما غرب را با همه مواهب کنار گذاشت و به ایران آمد و اینجا آن هم در زمان رضا خان قلدر زجر کشید و زجر کشید.او انقلابی به معنای امروز نیست اما او یک الگوی انقلابی است که باید برایش فیلم ساخت و از آن الگو گرفت.

نایب‌رییس شورای مرکزی قرارگاه عمار در عین حال ادامه داد: خوشحالم که فیلم‌سازی به سراغ این نرفته است چرا که نگرانم مبادا این الگو خراب شود و هرکس سراغ آن می‌رود باید به خوبی از آن قدردانی کرد.کسی موفق است که به دنبال افتخار دیگران و انقلاب باشد. امروز یک عطش جهانی وجود دارد و کارهای دوستان در جشنواره عمار می‌تواند بهتر از دانشمندان به جهانیان کار کند.

اوخطاب به فیلمسازان این جشنواره گفت: فیلسوفان بزرگ و اندیشمندان علوم انسانی با علمای حوزه از جامعه و حقیقت‌های آن درس می‌گیرند و فیلم‌سازان عمار می‌توانند آینه حقایق باشند و از بیان حقایق مسیر خود را بهبود ببخشند.

وی در پایان گفت: تنها دلخوشی برگزارکنندگان جشنواره عمار این است که روزی مورد تقدیر مقام معظم رهبری قرار بگیرند.

تقدیر از برترین اکران کننده مردمی جشنواره عمار از محمد صیدالی اکران‌کننده ایذه بخ بعدی این برنامه بود که او در سخنانی گفت: اکران در شهر ایذه توسط «انجمن فرهنگی هنری شهید بهروز محمدی» انجام شد و ما قبل از اکران با پیامک، طراحی پوستر و تراکت و بنر اکثر مناطق شهر را تحت پوشش قرار دادیم.

وی افزود: در مرحله اکران نیز کانون شهید مطهری در مرکز شهر به اکران جشنواره مردمی عمار اختصاص یافت و پس از آن در دیگر نقاط شهر نیز اکران داشتیم به گونه‌ای که امسال نیز یکی از معلمان عشایر اکران فیلم‌های جشنواره عمار را در میان عشایر قبول کرده است.اکران فیلم‌های جشنواره عمار موجب ترغیب جوانان شهر به تولید فیلم مستند شده که 5 فیلم به جشنواره امسال ارسال کردند و این در حالی است که شهر ما دو سینما دارد اما تعطیل است.

در ادامه این مراسم پس از پخش کلیپی از سخنان مادران شهید مهدی رجب‌بیگی، محمد بابایی، محمدرضا کرم و غلامعلی پیچک تقدیر از بهزاد بهزاد پور توسط نادر طالب‌زاده، محمد گلریز و پدر و مادر شهید محمدرضا کرم انجام شد. وی در سخنانی گفت: شایسته تقدیر نیستم چراکه الحق و الانصاف کارهایی که باید انجام دهم بسیار است.حضور در این جمع برای من خیلی سخت است چرا که مدت‌ها از حاضر شدن در مجالس دور بودم. بازیگری را هم کنار گذاشتم چون خلوت را از بین می‌برد.

وی ادامه داد: همانطور که برادر عزیزم گفت دعا کنید که شهید بشویم چون برای من و امثال من سخت است که پایان عمر ما در بستر باشد؛ و دعا کنید که شب آفتابی را با موضوع «صبح عاشورا تا شام غریبان» بسازم تا مردم لذت ببرند.

تقدیر از رحیم مخدومی با حضور نادر طالب‌زاده، ابراهیم فیاض و مادران شهید مهدی رجب‌بیگی و محمد بابایی بخش بعدی این برنامه بود که وی در سخنانی گفت: حضور من در این محفل نه از باب تجلیل شدن است بلکه من اینجا آمده‌ام تا از جشنواره عمار و این کار مقدس تقدیر کنم.حضرت امام خمینی(ره) یکی از موقعیت‌هایش در مواجهه با رزمندگان اسلام که معروف است این بود که می‌گفت در برابر رزمندگان اسلام احساس حقارت می‌کند و اگر بخواهید ذره‌ای از آن حقارت را حس کنیم باید پای خاطرات آن رزمندگان بنشینم و من این روزها بخش‌های کوچکی از این حقارت را در مصاحبه‌هایم با رزمندگان دیدم.

وی بیان خاطره‌ای گفت: حاج مرتضی حاج باقری می‌گوید با پسر خاله‌ام به جنگ رفتیم و او شهید شد پس از آن با پسردایی‌ام به جنگ رفتم و او نیز شهید شد. یک روز مادرم گفت تو اگر جای دیگری می‌رویی به ما بگو، گفتم نه جای دیگری نمی‌روم اما آنها شهید شدند؛ مادرم گفت پس شیرم اشکال دارد اما در مأموریت بعد دستم قطع شد و پایم به شدت مجروح شد مادرم به عیادتم آمد و من را که دید روبه قبله کرد و گفت خدایا شکر که از ما هم پذیرفتی.

مخدومی با بیان اینکه این گونه موضوعات بسیار است، تصریح کرد: حسرت می‌کشم که سینما چنین سوژه‌هایی را پیدا نمی‌کند.

پایان پیام/