نادر طریقت؛ مستندساز سینمای ایران در گفت‌وگو با هنرآنلاین به بهانه برگزاری جشنواره سینما حقیقت در باره وضعیت سینمای مستند عنوان کرد: مدیریت جدید سینمای مستند و تجربی به دلیل عدم شناخت صحیح از سینمای مستند و افرادی که سالها در این عرصه کار کرده اند باعث شدند که بیشتر این بزرگان خانه نشین شوند و طرحهای زیادی از این مستند سازان رد شد. بسیاری از این بزرگان در گذشته حداقل سالی یک بار مستند می ساختند. خیلی از مستند سازان بی تجربه که دستیاری ما را انجام می دادند در مقطع فعلی سالی چهار مستند می سازند.

کارگردان فیلم سینمایی "خاطره" در ادامه سخنانش با تاکید بر اهمیت جایگاه تحقیق و پژوهش در ساختار فیلم مستند گفت: بیس اصلی یک فیلم مستند تحقیق و پژوهش آن است و لازمه استفاده از یک تحقیق و پژوهش خوب اختصاص بودجه مناسب برای انجام تحقیق و پژوهش است. در ساختار مرکز گسترش سینمای مستند اختصاص بودجه هم با عدالت انجام نمی شود.

وی ادامه داد: به یک مستند ساز برای ساخت مستندش دقیقه ای صد و پنجاه هزار تومان و برای مستند دیگر دقیقه ای هفتصد هزار تومان بودجه اختصاص پیدا می کند. این شیوه نا عادلانه به کیفیت مستندها لطمه می زند و مسئولین باید به آن توجه کنند.

این مستند ساز با اشاره به ساختار متفاوت فیلم مستند نسبت به سایر ژانرها تصریح کرد: خلاقیت و تفکر حرف اصلی را در ساخت یک مستند می زند. فیلم سازی می رود به سراغ ساخت فیلم مستند که دغدغه اش را داشته باشد و بخواهد حرف متفاوت و تاره ای به مخاطبش ارائه کند

پایان پیام/