به گزارش هنرآنلاین، سجادپور، رییس شورای نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، با اشاره به اینکه این جشنواره یک اتفاق مهم در عرصه سینمای بین‌الملل است، گفت: "افق نو" به موضوعاتی مثل آثار ضداستکباری، عدالت‌طلبانه و ضدصهیونیستی می‌پردازد که حقیقتا جای این موضوعات در دنیا کاملا خالی به نظر می‌آمد و لازم بود ایران بعنوان یک قطب فکری و فرهنگی و همچنین یک پایگاه عدالت‌طلبانه و ضداستکباری در جهان به این امر بپردازد. حتی می‌شود گفت این اتفاق، سال‌ها دیر رخ داده‌است.

وی با تاکید بر غافلگیر شدن مسئولان جشنواره از استقبال سینماگران جهانی، افزود: وقتی نخستین اقدام برای این کار انجام شد، چون تبلیغات و فراخوان را فقط از طریق فضای مجازی منتشر کردیم، آن هم در دنیای غرب، تصور می‌کردیم تعداد آثاری که ارسال می‌شود، اندک خواهد بود. اما چیزی نزدیک به هزار اثر به دستمان رسید و همه را غافلگیر کرد. مخصوصا در بعد آثار بلند سینمایی همه ما غافلگیر شدیم چون واقعا فکر نمی‌کردیم با این موضوعات اصلا فیلم سینمایی وجود داشته باشد.

سجادپور ادامه داد: ده‌ها فیلم سینمایی برایمان ارسال شده که اصلا برای نمایش آن‌ها هیچ امکاناتی نداریم یعنی برای اکران آن‌ها، پیش‌بینی زمان و مکان نشده بود و مجبوریم در چند روزی که سینما فلسطین در اختیار جشنواره هست، فقط مختصری و بخشی از این فیلم‌ها را نمایش بدهیم. اما همین موضوع نشان می‌دهد که چه ظرفیت و پتانسیل خوبی، حتی در دنیای غرب، برای پرداختن به موضوعات ضداستکباری و ضدصهیونیستی وجود دارد.

این مدیر سینمایی با اشاره به اینکه سینما، گران‌ترین و پیچیده‌ترین هنر دنیای امروز است، تاکید کرد: در همین سینمایی که یک هنر پیچیده و تکنولوژیک است و به نظر می‌آید تحت سیطره کامل دنیای غرب قرار دارد، با آثاری که فرستاده شد، دیدیم چه نیروهای خوبی در سراسر دنیا و در همان دنیای غرب وجود دارند که علاقه‌مند هستند برای عرضه آثارشان یک ویترین پیدا کنند. جشنواره «افق نو» قطعا یک ویترین خوب برای عرضه این آثار است.

رییس شورای نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، جشنواره "افق نو" را در کنار برگزاری کنفرانس "هالیوودیسم" که در جشنواره فجر دو سال گذشته انجام شد، مثل دو بال دانست که می‌تواند به برخی از اهداف بین‌المللی سینمای ایران جامه عمل بپوشاند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر برای مدیریت سینمایی کشور در سازمان سینمایی، پیدا کردن جای پای مناسب نگاه و دیدگاه ایران در عرصه سینمای بین‌الملل کاملا اولویت دارد و تعامل، ارتباط و همکاری با فیلمسازانی که با نگاه ضداستکباری، ضدصهیونیستی و عدالت‌طلبانه همسو هستند، بسیار مهم است.

سجادپور ادامه داد: به نظر می‌آید ما باید این حرکت را بسیار جدی بگیریم و مطمئن باشید این آغاز یک حرکت گسترده خواهد بود.

وی همچنین درباره وضعیت این جشنواره در سال‌های آینده گفت: وقتی با یک فراخوان معمولی، در نقطه اول بدون اطلاعات قبلی، فقط در فضای مجازی و در دنیای غربی که فضای تبلیغاتی آن علیه ماست، این‌همه افراد و آثار علاقمند پیدا ‌می‌شود، مطمئنا در گام دوم و در حالی که این حرکت شناخته شده‌تر است، می‌شود جشنواره با ابعاد خیلی‌خیلی بزرگ‌تر برگزار شود.