به گزارش هنرآنلاین، عصر روز گذشته 14 مرداد ماه 1391 مصادف با پانزدهم ماه مبارک رمضان کلنگ تخریب و احداث ساختمان جدید ستاد مرکزی انجمن سینمای جوانان ایران در خیابان گاندی زده شد. در ابتدای این مراسم که با حضور ریاست سازمان امورسینمایی و سمعی و بصری، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، جمعی از اعضای هیات مدیره و هیات امنای این انجمن و مدیران حوزه ریاست سازمان سینمایی و جمعی از اصحاب رسانه و مطبوعات برگزار شد، ابتدا پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید، مژگان زرگر معاون جشنواره ها، اموربین الملل و بازرگانی انجمن با خیرمقدم به میهمانان حاضر در مراسم گفت: به نمایندگی از کارکنان انجمن در تهران و دفاتر سراسر کشور می گویم که بسیار منتظر چنین روزی بودیم. روزی که ساختمان فرسوده انجمن سینمای جوانان نوسازی شود و فضای مناسبی را جهت فعالیت های این انجمن در اختیار خانواده بزرگ انجمن در سراسر کشور قرار دهد.

وی در ادامه با تشکر و سپاس از حمایت ریاست سازمان امورسینمایی، هیات امنا و هیات مدیره انجمن گفت: بسیار سپاسگزاریم که در دور جدید فعالیت های انجمن با انتصاب مدیری جوان، شایسته و شجاع در راس انجمن شاهد دگرگونی در ساختار آموزش، تولید، نگاه عدالت‌مندانه به دفاتر سراسر کشور و تجهیز آنها به امکانات نوین فیلمسازی و همچنین فعالیت های انجمن در عرصه های ملی و بین المللی، جشنواره ها و ... و در نهایت امروز کلنگ تخریب و احداث انجمن هستیم. در ادامه میرزاخانی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن با بیان این نکته که با توجه به گستردگی فعالیت های انجمن سینمای جوانان ایران در تهران وشهرستانها نیاز به داشتن ساختمانی با شرایط خاص بود و این امر موجب شد تا جمع بندی به این نقطه برسد که ساختمان انجمن در همین مکان تخریب و احداث شود افزود: با برنامه ریزی جدی و پی گیری گسترده امروز این اتفاق افتاد و موفق شدیم جواز ساخت را از شهرداری گرفته و شاهد احداث ساختمانی با امکانات اداری، فرهنگی و سینمایی باشیم. یک مجموعه که قابلیت نمایش فیلم کوتاه را دارد و در کنار آن نمایشگاه عکس و سالن اجتماعات نیز دیده شده است. این ساختمان در هشت طبقه احداث خواهد شد و بر اساس پروسه زمان بندی شده ان شاالله به زودی مکانی در خور انجمن سینمای جوانان ایران ساخته می‌شود.امیدواریم این ساختمان یادگاری باشد در این دولت و از فعالیت این دوره مدیریت سینمای برای جوانان سراسر کشور.

سخنران بعدی این مراسم جواد شمقدری ریاست سازمان سینمایی بود. شمقدری در ابتدا گفت: زمانی که برای بازدید به ساختمان انجمن آمدم و جلوتر رفتم، بیشتر موجب شرمندگی شد که همکاران سینمای جوان در چنین مکانی فعالیت می کنند. شرایط نامناسبی که هر حوزه برای انجام کارش از میان حوزه دیگری عبور می کرد و نشان می داد که براساس نیاز قسمت‌هایی ساخته شده و به بخش قبلی الحاق شده است. با اعتقاد به اینکه اگر می خواهیم برای جوانان کشور در آینده کاری بکنیم باید برنامه ریزی جدی داشته باشیم و اگر اراده ای وجود دارد باید از ستاد مرکزی انجمن شروع کنیم و چند دفتر انجمن را نیز از نزدیک دیدم و متوجه شدم این وضعیت در همه جا هست، البته شهرهایی هم بود که امکانات بهتری داشت، اما گفتم اول دفاتر شهرستان‌ها باید با تجهیزات و امکانات فیلمسازی تجهیز شوند و بعد به سراغ ستاد مرکزی بیاییم که در این راستا دفاتر انجمن در سراسر کشور بعضا تاسقف نزدیک به 100 میلیون تومان دارای تجهیزات مدرن تصویربرداری، تدوین ، صدا و ... گشت و این امر موجب دلگرمی شد که حالا در تهران برای ستاد مرکزی قدمی برداشته شود.

شمقدری در ادامه گفت: آقای میرزاخانی و تیمشان بسیار زحمت کشدیند و از هفت خوان صدور مجوز و شهرداری و .. عبور کردند و با توجه به ظرفیتی که مکان انجمن برای امور اداری و فرهنگی داشت تصمیم گرفته شد تا نشانی انجمن تغییر نکند به ویژه با توجه به جایگاه بین‌المللی که دارد در خیابان گاندی باقی بماند لذا این اقدام صورت گرفت.

وی ابراز امیدواری کرد در این روز خجسته شاهد آغاز تحول جدیدی در انجمن باشیم.

شمقدری در ادامه سخنان خود با توجه به تاسیس سازمان سینمایی ادامه داد: در ساختار جدید این سازمان تمامی موسسه های وابسته و انجمن دارای ماموریت های جدیدی می شوند که به محض پایان کارشناسی ها اعلام خواهد شد.یکی از این ماموریت ها که قبلا بر عهده انجمن بوده و نیاز به پیگیری بیشتر دارد حمایت از تولید فیلم‌های اول دیجیتال فیلمسازان جوان در شهرستانها با همکاری و هماهنگی دفاتر در هشت منطقه فرهنگی است.

شمقدری گفت: در شهرستانها تولید فیلمهای اول دیجیتال فیلمسازان، توسط دفاتر انجمن به سازمان سینمایی وصول می شود و با اختصاص بودجه جداگانه به این بخش، حمایت از فیلمسازان فیلم اولی شهرستانها در انجمن سینمای جوانان ایران پیگیری خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی گفت: در هشت منطقه فرهنگی انتظار همکاری استان‌ها را داشتیم اما شاید ترجیح می دهند بودجه خود را در مکان دیگری خرج کنند پس موجب محدود شدن حمایت ما می شود و اگر قبلا امکان حمایت از دو اثر بود حالا کمتر و بسته به مقدار صرفه جویی و مدیریت هزینه ها دارد اما در گام اول 5 فیلم سینمایی اول در شهرستانها کلید می خورد و توسط انجمن سینمای جوانان ایران مدیریت خواهد شد.

در پایان شمقدری گفت: همانطور که از آیات قرائت شده در ابتدای مراسم بر می آید امیدواریم عرصه جدیدی در فعالیت های انجمن باز شود همانطور که بر اساس منطق الطیر خداوند زبان پرندگان را به سلیمان پیامبر آموخت، امیدواریم سینما زبان گویای تمام عرصه های فرهنگی کشورمان شود و انجمن در آینده بتواند با سینما گران جوان به سینمایی که متکی بر هویت قرآنی و فرهنگ اسلامی ما باشد به جایگاهی برسد که این پادشاهی را در عرصه فرهنگ جهانی موفق کند.

در ادامه برنامه، کلنگ تخریب و بازسازی انجمن توسط جواد شمقدری، هاشم میرزاخانی و محمدعلی طاهری از کارکنان با سابقه انجمن سینمای جوانان ایران زده شد.

ادامه بخش برنامه روز گذشته در انجمن سینمای جوانان ایران صرف افطار توسط حاضران در کنار ریاست سازمان سینمایی در ساختمان جدید انجمن و تجلیل از خبرنگاران حاضر در مراسم به مناسبت روزخبرنگار بود.

از حاضران در این مراسم می توان علاوه بر جواد شمقدری و هاشم میرزاخانی به آقایان هوشنگ توکلی، جهانگیر الماسی، محمد درمنش، علیرضا سجادپور، شفیع آقامحمدیان، بهمن حبشی، محمدرضا عباسیان،حسین طلابیگی و جمعی از خبرنگاران رسانه و مطبوعات و مجموعه معاونین انجمن سینمای جوانان ایران اشاره کرد.

در پایان روابط عمومی انجمن ضمن تبریک مجدد روز خبرنگار خدمت تمامی زحمت کشان این عرصه از اینکه به دلیل محدودیت فضا، نتوانست از تمامی عزیزان دعوت به عمل آورد پوزش می خواهد.