به گزارش هنرآنلاین، ایرج قادری، روز گذشته ساعت ۴ صبح فوت کرد. مردم، اعم از هنرمندان و طرفداران این هنرمند بزرگ که از شنیدن این خبر غافلگیر شدند، همگی منتظر مراسم خاک‌سپاری او بودند تا بتوانند در این مراسم دین خود را به این هنرمند که بیش از نیم قرن از عمر خود را در سینما گذرانده است ادا کنند. اما هنوز ساعاتی از شنیدن خبر فوت ایرج قادری نگذشته بود که خبر دیگری همه را غافلگیر کرد. مراسم خاک‌سپاری این کارگردان، بازیگر و نویسنده سینما، در انزوا و سکوت خبری برگزار شد. در این مراسم تنها خانواده ایرج قادری و چند تن از افرادی که به صلاح دید خانواده او فراخوانده شده بودند حضور داشتند.

اما در این میان تکلیف مردمی که دوست داشتند در مراسم یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان پیشکسوت سینما ادای دین کنند چه می‌شود؟

تهمینه اطمینان مقدم، همسر ایرج قادری، طی یادداشتی که در روز گذشته در اختیار روزنامه اعتماد قرار داد آورد: بنا به خواست ایرج قادری هزینه مراسم ترحیم و مراسم مشابه به حساب موسسه محک یعنی موسسه حمایت از کودکان سرطانی واریز شده است تا او که خود پنجه در پنجه سرطان داشت، بازیگر لحظات سخت کودکانی باشد که در چنبره این بیماری اسیرند.

بر همین اساس در پیگیری خبرنگار هنرآنلاین از داوود رشیدی، رییس انجمن بازیگران خانه سینما، او انجمن بازیگران را مسئول گرفتن مراسم برای ایرج قادری ندانست و گفت: مسئولیت گرفتن مراسم برای مرحوم قادری به عهده ما نیست و به عهده انجمن کارگردانان است، زیرا ایرج قادری بیش از این که یک بازیگر باشد، به عنوان کارگردان شناخته شده است.

گفته رشیدی در حالی است که ایرج قادری بازی در ۷۱ فیلم سینمایی را در کارنامه خود دارد که از این میان ۷ فیلم پس از انقلاب ساخته شده‌اند. اما به گفته رشیدی: ایرج قادری عضو انجمن بازیگران نبود.

پس از این مسئله با علیرضا رئیسیان، رییس سابق انجمن کارگردانان صحبت کردیم. او که از خاک‌سپاری در سکوت ایرج قادری غافلگیر و تا حدی دلگیر شده بود، گرفتن این مراسم را ملزم به حضور مردم دانست و گفت: درست است که یک تصمیم برای این کار به عهده خانواده یک هنرمند است، اما نباید فراموش کنیم که هنرمند بیش از آن که متعلق به خانواده‌اش باشد، متعلق به مردم است.

اما رئیسیان هم مسئولیت برگزاری مراسم برای ایرج قادری را وظیفه کانون کارگردانان دانست و گفت: به نظر من ایرج قادری بیش از یک بازیگر به عنوان یک کارگردان شناخته شده بود، یک کارگردان هم ممکن است در فیلم خود بازی کند، اما حرفه اصلی‌اش کارگردانی است.

در این رابطه، همایون اسعدیان، رییس شورای مرکزی کانون کارگردانان، نیز از برگزاری مراسمی برای ایرج قادری، هنرمند پیشکسوت سینما اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: من نمی‌دانم قرار است کانون کارگردانان برای این هنرمند مراسمی برگزار بکند یا خیر؟ اما اگر هم قرار باشد مراسمی برگزار شود، ابتدا باید در جلسه شورا مطرح شود تا بعد به‌توان در رابطه با آن تصمیم گرفت، جلسه هم ممکن است امروز و یا فردا (۱۸ یا ۱۹ اردیبهشت) برگزار شود.

با منحل شدن خانه سینما و به وجود آمدن گروه ساماندهی صنوف سینمایی در بدنه سازمان سینمایی برخی عقیده دارند که مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی گزینه هایی هستند که می تواند در راستا پاسداشت این سینماگر اقدام کنند، اما با توجه به این موضوع که هنوز هیچ‌یک از مسئولین دولتی پیام تسلیت برای درگذشت ایرج قادری منتشر نکردند، برگزاری چنین مراسمی از سوی سازمان سینمایی کم لم یکن است.

با وجودی که پس از تمام پیگیری‌ها هیچ پاسخی به این سوال که بالاخره چه کسی و کجا مراسمی برای ایرج قادری برگزار می‌کند، پیدا نکردیم. سخنانی از برگزاری مراسمی در روز جمعه، ۲۲ اردیبهشت، در مسجدالجواد(ع) به میان آمده است. خبری که بدون این که منبع موثقی داشته باشد و مشخص باشد از طرف چه کسی در حال برگزاری است دهان به دهان می‌چرخد و در رسانه‌ها هم منتشر شده است.