وحید موسائیان کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «فرزند چهارم» در گفتگو با هنرآنلاین درباره ساخت این فیلم و مضمونش گفت: داستان فیلم یک موضوع انسانی درباره مردم سومالی دارد و این فیلم‌نامه حاصل هشت ماه تحقیقات میدانی است.

سازنده «گلچهره» با اشاره به شرایط خاص و متفاوت کشور سومالی به لحاظ اجتماعی، قحطی و جنگ گفت: برای اینکه داستان فیلم مبنای درستی می داشت باید، تحقیقات میدانی زیادی انجام می‌دادم و در چند سفری که به این کشور داشتم این تحقیقات صورت گرفت. برای این تحقیقات علاوه بر کشور سومالی به چند کشور دیگر آفریقایی برای تکمیل تحقیقات‌ام سفر کردم . در ادامه برای تولید، فیلم‌نامه را چند بار بازنویسی کردم و به زودی مراحل فیلمبرداری در اواسط تیرماه آغاز می‌شود.

موسائیان درباره دشواری‌های فیلمبرداری در کشور سومالی به واسطه جنگ و قحطی گفت: فیلمبرداری در خارج از کشور در هر جایی مشکلات خاص خودش را دارد که این مشکلات در سومالی بیشتر است؛ اما با بررسی‌هایی که در سفر گذشته‌ام به سومالی داشتم این مشکلات تا حد زیادی مرتفع شده است و بر طبق توان و پتانسیل موجود، فیلم‌نامه بازنویسی شده است.

سازنده «گوشواره» درباره حضور توامن‌اش به عنوان تهیه‌کننده و کارگردان در این پروژه گفت: در فیلم قبلی‌ام «گلچهره» تجربه این کار توامان را داشتم و این تجربه موفق باعث شد در فیلم «فرزند چهارم »آن را ادامه دهم.

وی در باره انتخاب عوامل فیلم عنوان کرد: بازیگران اصلی همگی ایرانی هستند و حضور مهتاب کرامتی قطعی و صحبت‌هایی با مهدی هاشمی و افشین هاشمی هم انجام داده‌ایم و بقیه بازیگران از کشورهای آفریقای همجوار سومالی مثل کنیا انتخاب شده‌اند. آزیتا موگویی به عنوان مدیر تولید و برنامه‌ریز، ملک‌جهان خزایی به عنوان طراح صحنه و لباس و فریدون شهبازیان به عنوان سازنده موسیقی حضورشان در فیلم قطعی شده است.