به گزارش هنرآنلاین، رئیس حوزه هنری استان کردستان ضمن اعلام این خبرگفت: در راستای تبیین منویات مقام معظم رهبری در رابطه با الگوی اسلامی ـ ایرانی و با توجه به رسالت‌های حوزه هنری و نقش هنر در ترویج و نهادینه‌کردن سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی، نخستین جشنواره سراسری کاریکاتور با موضوع سبک زندگی ایرانی توسط حوزه هنری استان کردستان برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه یکی از راه‌های نفوذ دشمن و تهاجم فرهنگی نفوذ بر ریشه‌های بنیادین زندگی بوده و در این راستا با استفاده از شیوه‌های مختلف و ابزارهای ارتباطی در جزئیات زندگی مردم نفوذ کرده و سبک زندگی ایرانی را مورد آسیب قرار داده است.

مرادی افزود: ترویج فرهنگ تجمل‌گرایی و مصرف‌گرایی بین افراد جامعه، تضعیف ریشه‌های بنیان خانواده، تلاش جهت ایجاد فساد و بی بند و باری و موارد دیگر، بخشی از این برنامه‌ریزی‌های بلند مدت غرب است.

وی با اشاره به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص سبک زندگی ایرانی بیان کرد: تلاش جهت احیای ارزش‌های اسلامی ـ ایرانی در سبک زندگی خانواده‌ها رسالت و وظیفه تمامی دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌ها بوده و در این بین نقش و جایگاه متولیان فرهنگ و هنر کشور بسیار برجسته و مهم است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان گفت: آسیب‌شناسی در مورد ‌ضعف فرهنگ کار جمعی‌، ‌عدم رعایت حقوق متقابل در روابط اجتماعی‌، ‌افزایش آمار طلاق‌، ‌قانون‌گریزی در رانندگی‌، عدم رعایت فرهنگ آپارتمان‌نشینی، عدم الگوی تفریح سالم، رواج دروغ، دلایل پرخاشگری و نابردباری‌های اجتماعی، ‌پوشش و طراحی مد‌، ‌عدم رعایت حقوق رسانه‌ای و اینترنتی افراد‌، نقش وجدان کاری و انضباط اجتماعی، عدم توجه به کیفیت در تولیدات داخلی، کاهش ساعات کاری مفید در ادارات، ربا، توجه به حقوق متقابل زن و شوهر و فرزندان در خانواده، چرایی رونق مصرف‌گرایی، توجه به کرامت و عزت زن در اجتماع و خانواده از مهم‌ترین اهداف این جشنواره است.

وی افزود: ایجاد فضای مناسب رقابتی میان هنرمندان، ایجاد انگیزه و تقدیر از هنرمندان، ارتقای فرهنگ عمومی و تغییر نگرش در این خصوص، آشنایی مخاطبان با ویژگی‌های سبک زندگی اصیل ایرانی با ظرفیت و ویژگی‌های قومی و فرهنگی در جامعه و همچنین معضلات و مشکلات فرهنگی و اجتماعی ناشی از نفوذ فرهنگ بیگانه و تبلور آن در آثار هنری را از دیگر اهداف این جشنواره عنوان کرد.

مرادی اظهار کرد: جشنواره در دو بخش اصلی با موضوع کلی «سبک زندگی ایرانی» و به‌ویژه با موضوع «تبلور بیانات مقام معظم رهبری در خصوص نقش تولید ملی در ارتقای سبک زندگی ایرانی» برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: هر متقاضی می‌تواند حداکثر پنج اثر را در اندازه‌های حداقل 30*20 و حداکثر 40*30 سانتیمتر به دو صورت اینترنتی و پستی به همراه بیوگرافی و مشخصات کامل هنرمند به همراه آثار ارسال کند.

رئیس حوزه هنری استان کردستان با اشاره به اینکه شرکت در این جشنواره برای تمامی علاقه‌مندان آزاد است،گفت: آثار پستی باید به صورت cmyk و با فرمت tif، با رزولیشن dpi300 در اندازه 1به 1 در قالب لوح فشرده به همراه فایل اندازه A4 با رزولیشن dpi300 و یک نمونه پرینت A4 مطابق با نسخه اصلی که پشت هر یک برچسب مربوطه الصاق شده باشد، به دبیرخانه ارسال شود.

وی افزود: آخرین مهلت دریافت آثار 25 اسفندماه 91، انتخاب و پالایش آثار توسط هیئت انتخاب 20 فروردین 92، داوری و انتخاب آثار برتر 1 اردیبهشت‌ماه 92 خواهد بود.

مرادی با اشاره به اینکه برگزیده بخش ویژه جشنواره به‌عنوان داور در دوره بعدی حضور خواهد داشت، یادآور شد: برگزاری نمایشگاه افتتاحیه جشنواره 12 اردیبهشت‌ماه 92، معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز 22 اردیبهشت‌ماه 92 خواهد بود.

انتهای پیام/38