به گزارش هنرآنلاین، قادر آشنا، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی کشور شب گذشته در آیین اردیبهشت تئاتر استان قم گفت: سال های گذشته حضور گروه های نمایشی از استان ها محدود به اجرا در جشنواره بین المللی فجر بود بدون آنکه فرصت حضور در بخش مسابقه را داشته باشند اما اکنون درصدد تخصیص ۵۰ درصد از ظرفیت این جشنواره به استان ها هستیم و در این زمینه گروه های نمایشی استانی می توانند به بخش مسابقه نیز راه یابند.
وی خاطر نشان کرد: امسال از هر منطقه سه گروه به بخش مسابقه این جشنواره بین المللی راه پیدا می کنند و این گروه ها امکان رقابت با یکدیگر را دارند.
آشنا اضافه کرد: همچنین گروه های برتر نیز امکان اجرای عمومی در سالن های تهران را خواهند یافت. وی در ادامه از قطعی شدن نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کشور خبر داد و افزود : تا پایان هفته آینده فراخوان آن به استان ها اعلام خواهد شد.
مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی کشور با اشاره به اینکه متون نمایشی از ارکان مهم توسعه هنر تئاتر است گفت: سفارش نمایشنامه در دستور این اداره کل قرار گرفته است و در این بخش نویسندگان استان قم می توانند نقش و حضور موثری داشته باشند.
آشنا ادامه داد: جامعه نیازمند متون نمایشی دینی، انسانی و ایرانی است که هنرمندان و نویسندگان استان قم ظرفیت بالایی در این عرصه دارند.
وی اضافه کرد: تاکید بر نمایشنامه های بومی نفی نمایش های غربی نیست بلکه مخاطب ایرانی نیازمند نمایشی اصیل و ریشه دار است تا بتواند با آن ارتباط برقرار کند و قم ظرفیت زیادی در این زمینه دارد.
آشنا عدم مخاطب شناسی صحیح را از مشکلات تئاتر کشور عنوان کرد و گفت: هنرمندان بدون توجه به نیاز و خواست مردم و مخاطب نمایش هایی را آماده می کنند که گاهی اوقات از سوی مردم استقبال نمی شود.
وی تصریح کرد: هر تئاتری که نتواند با مخاطب و جمع زیادی از مخاطبین ارتباط برقرار سازد محو خواهد شد.
انتهای پیام/62