به گزارش هنرآنلاین، احمدهمتـی، مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان فارس،گفت: با توکل بر خداوند بزرگ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با همکاری انجمن هنرهای نمایشی استان فارس در سال حماسه سیاسی و اقتصادی ضمن گرامیداشت حماسه بزرگ ایران روز 24 خرداد ، بیست و چهارمین جشنواره تئاتر فجر استان فارس را در شهریور 92 برگزار می کند.

این مقام فرهنگی، افزود: تمامی علاقمندان برای شرکت دراین جشنواره می بایست با محور موضوعات ویژه درنظرگرفته شده برای امسال، تقاضای شرکت در جشنواره را به آدرس اداره کل ارسال و یا حضوری تحویل نمایند.

همتی،تصریح کرد: هدف ازاجرای جشنواره بیست و چهارم، ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه، توجه به تولید آثار نمایشی با رویکرد توجه به مسائل اجتماعی و شاخص های سبک زندگی از جمله " پرهیز از موضوعاتی همچون قانون گریزی، دروغ و غیبت ، پرخاشگری، مصرف مواد مخدر، مصرف گرایی و تجمل گرایی ، تاکید بر اهمیت خانواده و نقش زن درخانه و اجتماع" می باشد و همچنین حرکت به سمت تئاتر حرفه ای نیز دراین راستا ازاهمیت خاصی برخورداراست.

مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان، با اشاره به اینکه، تئاتر فارس می تواند با فراهم آوردن امکان ارتباط برای نمایش های فاخر ایرانی ، به ارتقای کیفی این هنر در کشور کمک کند؛ ادامه داد: کیفیت نمایش در فارس در قیاس با استانهای همسایه بسیار مطلوب است اما در برابر با استاندارهای کشوری و جهانی، همچنان راه های نرفته ای را پیش رو دارد و باید تجربیات بیشتری را پشت سر بگذارد تا بتواند در تمامی جهات ، حرف های تازه ای برای گفتن داشته باشد.

احمدهمتـی، گفت: خلاقیت و تجربه گری در تئاتر از جمله ویژگی های بارز نمایش ایرانی است که همواره مورد اقبال هنرمندان جهانی نمایش نیز قرار گرفته است ، اما تئاتر کشور در زمینه نمایشنامه نویسی و بازیگری همچنان متکی به اصول کلاسیک تئاتر است و نتوانسته از این پوسته برای به روز شدن و همراه شدن با شیوه های جهانی تئاتر خارج شود.

این مدیرفرهنگی،بیان کرد: با شناخت و درک بیشتر هنرمندان استان از شیوه های نوین اجرای تئاتر در کشور و جهان و با گسترش تعامل میان هنرمندان داخلی با تئاتری های جهان می توان به ارتقای کیفی نمایش ایران در تمامی ابعاد و زمینه ها رسید.

مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی فارس، حضور گروه های نمایش ایرانی در جشنواره های بین المللی و یا فراهم شدن امکان اجرای عمومی آنها در تهران و نقاط مختلف جهان ، وهمچنین تعامل گروههای داخلی درسطح استانی ومنطقه ای وکشوری،یکی از کارکردهای برگزاری جشنواره ها است و در کنار این اتفاق، گروه های داخلی ضمن شرکت در جشنواره ها و یا اجراهای عمومی لازم است که دانش روز تئاتر را نیز از هنرمندان کشوری و بین المللی فراگیرند و با ادغام آن دانسته ها با خلاقیت های فردی خود، نمایش ایران را به عنوان هنری بزرگ به جهانیان معرفی کنند.

احمدهمتی، از موضوع های مرتبط با بیست و چهارمین جشنواره تئاتر فجراستان فارس خبردادو گفت: موضوع آثار آزاد می باشد و آثاری که با موضوع توجه به تولید آثار نمایشی با رویکرد توجه به مسائل اجتماعی و شاخص های سبک زندگی واهداف تولید شوند دارای اولویت انتخاب بوده و داستان ها ، قصص، آئین های بومی و محلی و آثار فاخر ملی بخصوص موضوعات بوستان و گلستان سعدی شیرازی نیز ازآن جمله هستند.

مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی فارس، ازشرایط شرکت در جشنواره سخن گفت وافزود: کلیه گروه های متقاضی می بایست در قالب گروه های مصوب و یا زیر مجموعه انجمن هنرهای نمایشی ، دانشگاه ها، حوزه هنری و یا یکی از مراکز فرهنگی و هنری معتبر تقاضای خود را ارائه نمایند وهمچنین، متون نمایشی می بایست در هیچ جشنواره منطقه ای و کشوری شرکت نکرده باشد که البته جشنواره های داخلی استان از این امر مستثنی می باشند.

همتی درفرازی دیگر ازشرایط شرکت درجشنواره، عنوان کرد: ارائه رضایت نامه نویسنده الزامی است و متون نمایش می بایست تایپ شده بر روی سی دی به ضمیمه یک نسخه کپی متن همراه با معرفی ادارات شهرستان تحویل اداره کل (کارشناس نمایش) شود و با توجه به کمبود زمان تمامی متقاضیان با هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی و ادارات شهرستان ها می توانند تمرینات خود را شروع نمایند.

زمان ارائه درخواست کتبی جهت شرکت در جشنواره به ضمیمه سی دی متن تایپ شده و یک نسخه متن تا بیستم تیرماه 92 می باشد و تاریخ باز بینی از بیستم مردادماه تا دهم شهریورماه 92 تعیین شده که اعلام نتایج باز بینی در تاریخ پانزدهم مردادماه انجام خواهدشد.

اجرای بیست و چهارمین جشنواره تئاتر فجراستان فارس نیز در بیست وپنجم شهریور خواهدبود.

انتهای پیام/38