به گزارش هنرآنلاین به نقل از خانه موسیقی، نشست ماهیانه هنرمندان و اعضای خانه موسیقی روز گذشته در فرهنگسرای ارسباران با اجراهای متنوع موسیقی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در ابتدا ضمن خوشامدگویی به حضار و اعضای خانه و همچنین تشکر و قدردانی از مدیر و کارکنان فرهنگسرای ارسباران برای میزبانی این نشست، گفت: اخیراً مسائلی پیش‌آمده که مجبوریم با هم درد دل کنیم و صدای مظلومیت جامعه موسیقی را به گوش همه کسانی که گوش شنوایی دارند برسانیم. متأسفانه در این روزها مسائل تلخ و عجیبی را جامعه موسیقی تجربه می‌کند. قاعدتاً هر چه زمان بگذرد باید چالش‌ها کمتر شود چون فکر می‌کنیم حدود سی و هشت سال کافی است که هنرمندان موسیقی و جامعه موسیقی ثابت کند که خدمتگزار است و بتواند کارکردهای خود را در نشیب و فرازهای مختلف، همراهی و همدلی و تأثیر خودش را ثابت کند.

وی افزود: قاعدتاً باید این‌ها ثابت و چالش‌ها کم شده باشد ولی متأسفانه ناگهان با اتفاقی شگفت مواجه می‌شویم و می‌بینیم هجمه عجیب‌وغریبی به سمت موسیقی آغاز می‌شود. مقداری از آن ممکن است قابل درک باشد چون خیلی چیزها بهانه رقابت‌های سیاسی قرار می‌گیرد ولی موسیقی نباید دستخوش این مسائل قرار بگیرد. انتظار داریم که سیاسیون تسویه‌حساب‌هایشان را جای دیگری انجام دهند، چرا هنرمندان و جامعه موسیقی را به میان می‌کشند؟ چرا موسیقی مظلوم را این‌گونه به مسلخ می‌برند؟!

نقش آثار موسیقی زمان انقلاب

حمیدرضا نوربخش گفت: مگر هنرمندان موسیقی چه کرده‌اند؟ این موسیقی مورد ظلم قرار گرفته ولی امروز بسیار شگفت است. موسیقی از ابتدای انقلاب اسلامی یعنی از وقتی حرکت فراگیر مردم آغاز می‌شود، موسیقی هم در کنار این مردم بوده و نقش تاریخی خود را انجام داده است. آثاری که به هیچ عنوان قابل انکار نیست و در همه این سال‌ها هر زمانی که رسانه ملی می‌خواهد سالگرد این رخداد تاریخ معاصر را مرور کند، از موسیقی کمک می‌گیرد. آن چیزی که بتواند تمام ذهن و ضمیر مردم را در یک برهه تاریخی به آن واقعه مهم سوق دهد، فقط موسیقی است. زمانی که آن سرودها و آثار جاودان موسیقی در آن برهه آفریده شده، پخش می‌شود، تمام جامعه رنگ و بوی دوره انقلاب را به خود می‌گیرد.

حضور موسیقی و موسیقیدانان در دوران دفاع مقدس

وی افزود: این موسیقی در آن دوره به طرز شگفتی توانست بین همه اقشار ملت همدلی ایجاد کند و چه آثاری که از بزرگان موسیقی ما از استاد شجریان و جناب شهرام ناظری گرفته تا محمدرضا لطفی، پرویز مشکاتیان و حسین علیزاده و دیگران خلق شد، مجموعه چاوش‌ها همه تحت تأثیر آن مقطع تاریخی بود. از مقطع انقلاب عبور می‌کنیم به دوران دفاع مقدس می‌رسیم. مگر این هنرمندان موسیقی نبودند که در کنار رزمندگان از همه هستی این مملکت دفاع کردند؟ مگر در بین هنرمندان موسیقی شهید نداریم؟ مگر جانباز و آزاده نداریم؟ آثار زیادی در آن دوره هشت ساله برای بسیج مردم و برای روحیه دادن به رزمندگان و تهییج آن‌ها خلق شد. حتی هنرمندان موسیقی در جبهه‌ها هم حضور داشتند. حتی برای ایجاد فضای دفاع مقدس که هفته آن خیلی هم دور نیست از همین موسیقی‌ها برای یادآوری استفاده می‌شود.

پیشتازان وحدت ملی

نوربخش گفت: چطور است که عده‌ای همه این‌ها را فراموش می‌کنند و یادشان می‌رود این‌ها همان هنرمندان موسیقی هستند که خودجوش -و نه به فرموده هیچ‌کس- همه جا و در هر برهه‌ای با مردم بودند و هر اتفاقی که در این کشور افتاده این‌ها در کنار مردم ایستاده‌اند. هر زمانی که احتیاج به همدلی این مردم بوده و احتیاج به این بوده که همه ید واحده باشیم، این هنرمندان موسیقی بودند که برای این اتفاقات پیشتاز بودند.

مدیرعامل خانه موسیقی گفت: در یکجایی به‌یک‌باره مواجه می‌شویم با اینکه یک مسئول محترمی مواضع عجیبی می‌گیرد و به کنسرت‌های موسیقی می‌تازد و کنسرت را یک امر قبیح معرفی می‌کند. کنسرت موسیقی چیز عجیبی نیست. کنسرت یک اجرای برنامه موسیقی است. موسیقی ما انواع اقسام مختلفی دارد. زمانی که عده‌ای در یک محفلی برای شنیدن یک نوا و نغمه موسیقی جمع می‌شوند. اتفاقاً تا الان در استان خراسان با هر موسیقی که مواجهه صورت گرفته از جنس موسیقی‌ای بوده که مخاطبین آن مؤدب‌ترین به آداب هستند. در یک گردهمایی موسیقی سنتی مردم با تمرکز تمام و با سکوت حاضر می‌شوند تا تمرکز هنرمند به هم نخورد. کجا در برنامه موسیقی سنتی داریم که کسی با فرد کنار دستش حتی حرفی زده باشد. تا جایی که بگویند این‌ها در موسیقی سنتی دست می‌زنند و هورا می‌کشند و حرکات عجیب انجام می‌دهند. کجا چنین چیزی بوده؟ امیدوارم که این حرف‌ها از روی ناآگاهی باشد.

نقش مراسم مذهبی و تعزیه در حفظ موسیقی ملی

حمیدرضا نوربخش افزود: باید آگاهی داد اگر این حرف‌ها از روی آن ناآگاهی است. امیدوارم این حرف‌ها به گوش مسئولان هم برسد که معنای کنسرت موسیقی کف و سوت و هورا و حرکات عجیب نیست. معنای آن اجرای برنامه موسیقی آن هم از این جنس هنر موسیقی است. انواع دیگری از موسیقی پرهیجان‌تر هم هست که در آن هم به هر حال هنرمند را تشویق می‌کنند. مگر اشکالی دارد؟ مگر در یک سخنرانی سخنران را تشویق نمی‌کنند و ابراز احساسات نمی‌کنند؟ مگر در اعیاد مذهبی که در رسانه ملی هم پخش می‌شود، آقایان مداحان وقتی در اعیاد برنامه پرشور و هیجان اجرا می‌کنند، مگر مخاطبینشان کف نمی‌زنند؟ کجای این مسئله اشکال دارد؟

نوربخش گفت: مگر موسیقی ما با مناسک مذهبی منافاتی دارد؟ موسیقی سنتی ما برآمده از دل دین و مذهب ما است. در چند صد سال یکی از بسترهای مهم حفظ، رشد و اشاعه موسیقی مذهب و مراسم مذهبی بوده است. در قالب همین مراسم روضه‌خوانی و تعزیه این مسائله صورت گرفته است. تعزیه یکی از مهم‌ترین ارکان اعتلای موسیقی بوده. چرا می‌خواهیم این‌ها را جدا کنیم؟ چرا هر چیزی را می‌خواهیم مبتذل جلوه دهیم. البته موسیقی مبتذل هم داریم. پخش موسیقی در منقبت حضرت امام رضا (ع) در رسانه ملی

مدیرعامل خانه موسیقی گفت: اینکه بگوییم در یک شهر و به خاطر موقعیت خاص مذهبی آن شهر و وجود مقدس حضرت امام رضا (ع) موسیقی نباید اجرا شود هیچ توجیه قانونی ندارد. چرا باید بگوییمشان این شهر نیست که در آن موسیقی اجرا شود. چرا نیست؟ مگر آثار موسیقایی در منقبت حضرت امام رضا (ع) تولید نشده است؟ مگر همین آثار از رسانه ملی پخش نمی‌شود؟ چرا آنجا کسی حرف نمی‌زند؟ مگر برای بزرگان دینمان آثار موسیقی نساختیم و اجرا نکردیم؟ چطور در آنجا کسی نمی‌گویدشان آن بزرگان خدشه‌دار شده است؟ حالا چطور برای اجرای یک برنامه این صحبت‌ها می‌شود؟. حداقل بیاییم مرزی بگذاریم و به‌طور کلی نباید صورت مسئله را حذف کنیم. بگوییم در اینجا نوعی از موسیقی که آدابی در آن رعایت می‌شود اشکالی ندارد.

وی افزود: فراتر از این می‌آیند برای یک استان و یک خطه مهم از این کشور قانون می‌گذارند. مگر می‌شود چنین کاری انجام داد؟ من از جناب آقای دکتر علی مطهری، نماینده محترم مجلس تشکر می‌کنم که گفتند ین مملکت فدرالی اداره نمی‌شود که هر اقلیمی برای خودش قانونی داشته باشد. ما همه در این مملکت تحت یک قانون و تحت یک حاکمیت و دولت زندگی می‌کنیم. نمی‌شود در بخشی از این جغرافیا یک قانون حاکم باشد و در بخش دیگری، آن قانون را زیر پا بگذارند.

از نمایندگان مردم انتظار داریم از قانون اساسی پاسداری کنند

مدیرعامل خانه موسیقی با تأکید بر اینکه به عنوان نماینده جامعه موسیقی این سخنان را مطرح می‌کند، گفت: انتظار ما از نمایندگان مردم خیلی بیشتر از این‌ها است. نمایندگانی که بخصوص در این دوره با اراده این مردم و با حمایت از جامعه موسیقی و جامعه هنری به مجلس رفتند، چرا سکوت اختیار کردند؟ مگر پاسداری از قانون وظیفه مجلس نیست؟

وی افزود: از آقای دکتر عارف رئیس محترم فراکسیون امید مجلس انتظار داریم و می‌گوییم آقای دکتر عارف، به این جامعه ناامید، امید بدهید. شما نماینده اول مردم این شهر هستید. امروز مردم و جامعه موسیقی از شما انتظار دارند در مجلس باید یک حرکت جدی صورت بگیرد. اگر جلوی این بی‌قانونی‌ها گرفته نشود، فراگیر می‌شود. کما اینکه زمزمه‌هایی هم الان از گوشه و کنار کشور بگوش می‌رسد. واقعاً باعث تأسف است که دیگران هم به تأسی از این قضیه بگویند در فلان استان هم ما موسیقی نمی‌خواهیم.

نوربخش گفت: مگر می‌شود کسی بگوید ما می‌خواهیم یا نمی‌خواهیم. باید ببینیم قانون چه می‌گوید. قانون می‌گوید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول نظارت بر امر موسیقی است و نظر می‌دهد. و وقتی وزارت ارشاد پس از یک سیکل اداری مجوزی را صادر کرد، دیگر جغرافیا در آن قید نمی‌شود که در جایی ممنوع است. به هر حال امیدوارم که این مسئله با تلاش وزیر محترم ارشاد و حمایت نمایندگان مجلس ختم به خیر شود.

جدا کردن شهر مشهد از دیگر شهرها توجیه‌پذیر نیست

وی افزود: خطه خراسان یک خطه موسیقی خیز است، بخش مهمی از میراث موسیقی ما مربوط به همین خطه است. موسیقی‌دانان بزرگی در این خطه داریم و داشتیم. مگر می‌شود برای این خطه این‌طور تعیین تکلیف کرد؟ انتظار داریم وزیر محترم ارشاد و شخص آقای رئیس‌جمهور هم پای این قضیه بایستند. تا الان هم مواضع خوبی داشتند و امیدوارم در مورد شهر مشهد هم همان اصرار صورت بگیرد. زیرا به نظر من وجهی ندارد که بگوییم از مشهد می‌گذریم و در شهرهای دیگر باید موسیقی باشد.

پاسدار شان بزرگان دین هستیم

نوربخش گفت: شهر مشهد هم مستثنا از جاهای دیگر نیست. به هر حال همه ما ارادتمند آستان امام هشتم (ع) هستیم و خود را ریزه‌خوار خوان نعمت ایشان می‌دانیم. لازم نیست کسی برای ما خط‌مشی تعیین بکند که در مشهدشان امام هشتم را برای ما گوشزد کند. ماشان بزرگان دین را می‌دانیم و همیشه پاس داشته‌ایم. مردم آن خطه هم مردم این سرزمین هستند و آن‌ها هم حق دارند مثل همه مردم از برنامه‌های هنری استفاده کنند و هنرمند در آنجا برنامه‌شان را اجرا کند.

مدیرعامل خانه موسیقی تأکید کرد: امیدواریم این مشکلات از سر راه جامعه فرهنگی کنار برود البته ما در خانه موسیقی داریم پیگیری می‌کنیم. ما طی نامه‌ای از مقام معظم رهبری به عنوان عالی‌ترین مقام کشور درخواستمان را مطرح کردیم، برای اینکه الان متأسفانه این مسئله در واقع دعوایی بین قوا شده و طبیعی است که رهبری معظم به دلیل اینکه فرمایششان فصل‌الخطاب است باید به این مسئله رسیدگی کنند و امیدوارم این مسئله ختم به خیر شود و دیگر شاهد این مسائل تلخ نباشیم.

اتحاد برای موسیقی

نوربخش در بخش دیگری از سخنانش درباره خانه موسیقی و استقرار هیئت‌مدیره جدید گفت: دوستان در هیئت‌مدیره جدید لطف کردند و از من خواستند که همچنان به عنوان مدیرعامل کار را ادامه دهم ولی ترجیح خود من این است که عزیز دیگری بیاید و این بار را بردارد و راه را ادامه دهد و با انگیزه و فکر نو کار کند. به دوستان هم گفته‌ام که از فرصت تعطیلی مردادماه استفاده شود و دوستان مطالعه کنند و کسانی که خود را واجد شرایط می‌دانند بیایند و رزومه خود را عرضه کنند و هیئت‌مدیره تصمیم بگیرد. امیدوارم این تصمیم خوب باشد.

وی در پایان گفت: از همه عزیزانی که در این مدت از من خواستند تا این مسئولیت را خودم ادامه دهم تشکر می‌کنم و امیدوارم اتفاق خوبی بیافتد. از همه هم تشکر می‌کنم که با غیرت و همدلی خودتان همیشه در کنار خانه موسیقی بودید. امروز بیش از هر زمانی نیاز به وحدت و همدلی داریم. امروز و در این برهه تاریخی باید نقدها و شکوه‌ها را رد کنار هم بیان کنیم و امروز روز افتراق نیست. موسیقی ما یک دوره سختی را می‌گذراند و باید به هم کمک کنیم.