به گزارش هنرآنلاین ،"بهرام جمالی" مدیرعامل بنیاد رودکی، در گفتگو با روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی پیرامون فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران گفت: فستیوال‌های موسیقی معاصر در دنیا چند دهه است که راه افتاده و تقریباً توانسته یک ژانر مشخصی را از لا به لای تمام گونه‌های متفاوت موسیقی جدا کند و در قالب فستیوال اجرا کند.

وی ادامه داد: تجربه فستیوال موسیقی معاصر تهران اولین تجربه‌ی سازمان دهی شده است که در حال رخداد است و به نظر من جای آن در فضای موسیقی بسیار خالی بوده است.

مدیرعامل بنیاد رودکی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر آهنگسازانی که با رویکرد موسیقی معاصر و موسیقی که از 1990 به بعد در حال اتفاق است آهنگسازی می‌کنند خیلی مهم است که جایی برای عرضه و شنیده شدن آثارشان داشته باشند. حجم قابل توجهی از هنرمندان و گروه‌های هنری در دنیا هستند که در این فضا کار می‌کنند و آهنگسازانی موسیقی می‌سازند، ما باید بتوانیم رابطه ای منطقی با این هنرمندان در دنیا ایجاد کنیم. به نظر من باید سالی یک بار در ایران موسیقی معاصر یک گردهمایی هنری ایجاد کند که تبادل و انتقال تجربیات در آن صورت بگیرد و این اتفاق از نظر من بسیار حائز اهمیت است.

جمالی در ادامه عنوان کرد: ما فکر می‌کنیم که تمام اتفاقات اجرایی باید توسط بخش‌های تخصصی خصوصاً بخش‌های خصوصی اتفاق بیفتد. بنیاد رودکی به عنوان نقش حمایتی خود از امکانات استفاده می‌کند و سعی می‌کند کمکی باشد تا فستیوال راحت تر و مقداری فراغ بال بیشتر حرکت کند. ما بخش حمایتی خود را از جریان‌های هنری باید داشته باشیم و فستیوال موسیقی معاصر از جریان‌هایی است که در ابتدا باید کمکش کرد تا بتواند نهادینه شود و جای خود را در بین تمامی جشنواره‌های که در حال برگزاری است باز کند.

جمالی در ادامه افزود: جشنواره‌های رسمی چون جشنواره موسیقی فجر و جشنواره موسیقی جوان در حال حاضر به عنوان یک برنامه سالانه و با زمان مشخص ثبت شده‌اند و اتفاقی هستند که برای خود، تاریخ ساخته‌اند. یعنی الان اگر می گوییم فستیوال موسیقی جوان خوب فصل آن تابستان و شهریور ماه است. وقتی از فجر صحبت می‌شود یعنی بهمن ماه، این جشنواره‌ها همه ثبت و نهادینه شده‌اند و دیگر همه هنرمندان می‌دانند که در طول سال با دو جشنواره رسمی مواجه خواهند بود. اگر بتوانیم برای فستیوال موسیقی معاصر تهران یک چنین سرنوشتی را برنامه ریزی کنیم که تاریخ و زمان آن در تقویم هنری یا جریان‌های موسیقی جا بیفتد به لحاظ مدیریتی و برنامه ریزی کار خیلی راحت تر خواهد بود تا اینکه هر سال بخواهد در یک ماهی برگزار شود.