به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی خانه موسیقی، در ابتدای این نشست گروه موسیقی "آوای موج" از استان بوشهر به اجرای چند قطعه شادمانه به مناسبت آایام بهار پرداختند. اعضای این گروه محسن آقایی(مدیر گروه)، سیاوش میهن آزاد(دمام)، علیرضا فرحی بزرگ(دمام)، سهند امامزاده ای(خواننده) بودند.در ادامه برنامه عرفان داور پناه،نوازنده نوجوان پیانوبه اجرای دو قطعه از شوپن پرداخت. این نوازنده نوجوان اخیراً برای شرکت در یک فستیوال بین المللی در کشور روسیه پذیرفته شده است.

کسانی که برنامه وعشق به کار صنفی دارند در انتخابات حضور پیدا کنند

پس از اجرای موسیقی، تقی ضرابی(عضوهیئت مدیره خانه موسیقی) پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامد گویی به حضار با اشاره به ایام انتخابات خانه موسیقی گفت: با توجه به انتخابات کانون‌های مختلف که در حال برگزاری است، من از همه اعضای پیوسته کانون‌های مختلف می‌خواهم هر کدام که برنامه ای داشته و مهم‌تر از آن هر کسی که عشق به کار صنفی دارد، و اگر فکر می‌کند این خانه جایگاه هنرمندانی است که به نوعی معمار افکار و اندیشه جامعه هستند، به این خانه کمک کنند وقدم روی چشم ما بنهد و تشریف بیاورند و برنامه‌های خود را ارائه دهند و خانه خودشان را کمک کنند.

وی افزود: امیدواریم کسانی که می‌آیند بتوانند خانه را از این بهتر کنند و از آن چیزی که امروز در آن ایستاده‌ایم عقب تر نرویم. خراب کردن بسیار آسان تر از ساختن است. اگر روزی برسد که این خانه خراب شود ممکن است یک عمر طول بکشد تا بتوان دوباره آن را ساخت و به شکل امروزی در آورد.

پس از این سخنان سیاوش آریامنش وعادل تاجیک به اجرای دونوازی سنتور و تمبک در آواز اصفهان پرداختند.

ا میدواریم در سال جدید خبری از لغو کنسرت و تنگنا برای اهالی موسیقی نباشد

در ادامه نشست حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی در جایگاه قرار گرفت و با تبریک سال نو به حضار و ابراز خوشحالی از حضور اعضا در نشست‌های ماهیانه گفت: امیدواریم سال جدید برای فعالیت‌های موسیقی سال بهتری شده وتنگناهای سال‌های گذشته کمتر شود. امیدواریم امسال شاهد لغو هیچ کنسرتی نباشیم ومخالفت ها با موسیقی از بین برود. آرزو داریم تمام بیماران لباس عافیت بپوشند و به دامان موسیقی برگردند وفعالیت خود را ادامه دهند، بخصوص رئیس محترم شورای عالی خانه موسیقی، استاد محمدرضا شجریان هم با توجه به اینکه روند درمانشان مثبت است هر چه زودتر سلامتی خود را بدست بیاورند و شاهد حضورشان در کشور باشیم.

تنش‌ها با پادرمیانی بزرگ‌ترها حل شده و می‌شود

وی افزود: سال گذشته سال پر نشیب و فرازی برای اهل موسیقی و اهل خانه موسیقی بود. مسئل مختلفی وجود داشت که هم تلخ و هم شیرین بود که گاهی تلخی‌هایش بیشتر بود به جهت اینکه گاهی حرف‌هایی زده شد که شایسته نبود. مسائلی پیش آمد که هیچ گاه در جامعه موسیقی سابقه نداشت. تا جایی که به یاد داریم در تاریخ موسیقی هیچگاه اهالی موسیقی هیچگاه چنین تنشی میان هم نداشتند. اینهم اتفاقی بود که متاسفانه رخ داد و با پادرمیانی بزرگ‌ترها بخشی از آن حل شد و بخشی دیگر هم امیدواریم حل شود.

نوربخش گفت: فعالیت‌ها، کنسرت‌های خوب و جشنواره موسیقی فجر خوب را شاهد بودیم که این‌ها جزو اتفاقات شیرین سال گذشته بود. هرچه قدر که حضور موسیقی را در جامعه بیشتر احساس کنیم و ببینیم موسیقی حضور فیزیکی در شهر دارد، اتفاق بسیار خوبی است. با توجه اینکه پتانسیل موسیقی از همه هنرها بیشتر است به همان اندازه باید حضور موسیقی پررنگ باشد. ولی در سال‌های گذشته سینما در عرصه جشنواره حضور پر رنگ داشته و موسیقی اینچنین نبود. فکر می‌کنم امسال همه اذعان دارند که جشنواره موسیقی متفاوت بود و می‌شد آن را با دیگر جشنواره‌ها مقایسه کرد. امیدواریم این روند ادامه پیدا کند و بتوانیم جشنواره ای درشان موسیقی و موسیقی دانان کشور داشته باشیم.

سال گذشته تمام تلاش مان را کردیم تا بیمه‌ها متوقف نشود

نوربخش در ادامه سخنانش با اشاره به فعالیت‌های خانه موسیقی در سال گذشته گفت: هر ماه در نشست‌های خانه موسیقی سعی کرده‌ایم که گزارش‌هایی به حضور اعضا بدهیم و در سایت خانه هم منعکس شده است. برنامه‌های ما هم در بخش صنفی روند و جریان خود را داشته اگرچه در آن بخش‌ها هم با تنگناهایی مواجه بودیم که بیشتر به خارج از مجموعه خانه موسیقی برمی گشت و ممکن بود در روند بیمه‌ها مشکلاتی ایجاد شود و ما تمام سعی خود را کرده‌ایم که بیمه‌ها متوقف نشود وبه هر شکل این روند ادامه داشته باشد.

وی افزود: فعالیت‌های آموزشی، مستر کلاس‌ها، فعالیت‌های رقابتی، و ویژه برنامه‌های مختلف در کانون‌های خانه در سال گذشته در جریان بوده و همین نشست‌های صمیمانه ای که در هر ماه داشتیم نیز از فعالیت‌هایی ست که سال گذشته داشتیم. این دیدار رو در رو و گپ و گفت و حضور اعضا در کنار هم چیزی است که باید آن را قدر دانست و آن را حفظ کرد.

نشست‌های ماهیانه از این به بعد در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود

مدیرعامل خانه موسیقی اعلام کرد: با توجه به استقبالی که از نشست‌های ماهانه شد و برخی اعتراض‌ها که این فضا برای حضور همه علاقه مندان مناسب نیست لذا ما پیشنهادهای مختلفی داشتیم که این نشست‌ها را در فضای مناسب تری برگزار کنیم. پیشنهاد شد در فرهنگسرای ارسباران این اتفاق بیافتد و دیدیم خوب است که از نظر امکانات، فضای بزرگ‌تر و سیستم صوتی مناسب آنجا برای برگزاری نشست ماهیانه مناسب است. به همین سبب از ماه بعدی(اردیبهشت95) جلسات ماهیانه خانه موسیقی را در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهیم کرد که فعلاً برای اردیبهشت روز شنبه آخر ماه برنامه ریزی شده و تغییرات بعدی از طریق سایت به اطلاع اعضا خواهد رسید. یکشنبه‌های آخر هر ماه نیز هیئت مدیره خانه موسیقی در همین مکان فعلی حضور دارند و احتمالاً به مسائل تخصصی کانون‌ها خواهیم پرداخت و اگر اعضا نکته و پیشنهادی دارند می‌توانند با هیئت مدیره درمیان بگذارند.

جایگاه مستحکم خانه موسیقی

حمیدرضا نوربخش در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری انتخابات کانون‌های تخصصی خانه موسیقی گفت: انتخابات خانه موسیقی از چند روز قبل آغاز شده و تا خردادماه باید به سرانجام برسد و ساختار جدید خانه موسیقی را شکل دهد. در این پانزده سالی که خانه موسیقی به همت استادان و پیشکسوتان این عرصه بنیان گذاشته شد و مسیر پر نشیب و فرازی را تا امروز پشت سر گذاشت، به جرات می‌توان گفت تبدیل به یک نخل تناوری شده و دیگر یک نهاد شکننده نیست. امروزه خانه موسیقی در عرصه مناسبات فرهنگی، هنری و اجتماعی بسیار جایگاه رفیع ومستحکمی دارد و نمی‌توان خانه موسیقی را ندیده گرفت. خانه موسیقی در این مناسبات حضور دارد و باید نظر آن تأمین شود. همه نهادهایی که در عرصه موسیقی فعالیت می‌کنند باید خانه موسیقی را ببینند و نظر آن را تأمین کنند.

انتقادات از اهمیت نهاد خانه موسیقی حکایت دارد

وی افزود: همین که می‌بینیم حرف و حدیث‌ها و مسائلی که در رسانه‌ها مطرح می‌شود حکایت از اهمیت این نهاد دارد که عده ای می‌توانند انتقاد کنند و برای تغییر تلاش کنند. در سال‌های اولیه این چنین نبود و شاید زیاد اهمیت نداشت وتوجهی نمی‌کردند. امروز خانه موسیقی اهمیت پیدا کرده و این حاصل زحمت پانزده ساله ای است که استادان و هنرمندان ما متحمل شده‌اند، چه آنان که در ساختار تشکیلاتی این نهاد حضور داشتند و چه آنانی که در این ساختار نبودند ولی در موسیقی ما جایگاهی دارند و با حمایت آن‌ها خانه موسیقی شکل گرفت. بارها گفته‌ام خانه موسیقی خشت و گل نیست، بلکه خانه موسیقیدانانی است که شناسنامه‌های این نهاد و همچنین شناسنامه‌های فرهنگ این سرزمین هستند.

نوربخش با تاکید بر حضور نیروهای جوان با هویت در هیئت مدیره کانون‌های مختلف گفت: امروز که خانه موسیقی شکل گرفته است، دوستانی که در این چند سال بودند و زحمت کشیده‌اند دیگر خسته‌اند و ترجیحشان این است که نفس‌های تازه به این نهاد تزریق شود و چهره‌های جدید، جوان با انگیزه، خوشنام، فعال و با هویت در این نهاد حضور پیدا کنند و در هیئت مدیره های مختلف حضورداشته باشند و بتوانند کار را ادامه دهند. بعد از پانزده سال احساس همه این است که اگر کسانی با این ویژگی‌ها وجود داشته باشند، پیشکسوتان کنار بروند و اگر در جایی لازم بود از تجربه آن‌ها استفاده شود.

نیروهای با انگیزه در انتخابات کاندیدا شوند

وی افزود: امیدوارم کسانی که این ویژگی‌ها را دارند اعلام آمادگی کنند، در انتخابات کاندیدا شوند و بتوانند در ادامه کار خانه موسیقی شریک شوند. برای منتقدانی که در ماه‌های اخیر صحبت‌هایی داشتند این گوی و این میدان است. بیایند در کانون‌های مختلف برنامه‌های خود را اعلام کنند، انشالله رأی هم بیاورند و حضور پیدا کنند. اینجا دیگر عرصه حرف نیست و عرصه عمل است. اگر چنین کسانی حضور پیدا کنند اعضای فعلی هیئت مدیره کانون‌ها و هیئت مدیره اصلی مایل نیستند در ادامه فعالیت‌ها حضور داشته باشند.

نوربخش با اشاره به اهمیت حضور همه اعضا در انتخابات کانون‌ها گفت: شاید افرادی نخواهد کاندیدا شوند ولی حضور اعضا در انتخابات مهم است. حضور همه افراد است که به یک ساز و کاری قدرت می‌بخشد. کسانی که دغدغه نسبت به موسیقی دارند، دلشان برای فرهنگ و هنر می‌تپد و دلمشغولی شان تعالی خانه موسیقی است باید حضور را جدی بگیرند. در این دوره باید از همه دوره‌ها حضور پررنگ‌تری و پر شورتری داشته باشیم.

حضور پرشور اعضا در انتخابات انگیزه حرکت خانه موسیقی را افزون می‌کند

مدیر عامل خانه موسیقی گفت: اگراعضا نمی‌خواهند کاندیدا شوند هم برای رأی دادن باید حضور پیدا کنند چون آن رأی تعیین کننده همه چیز است. کسانی که نخواهند در انتخابات حتی به شکل رأی دادن هم حضور داشته باشند، دیگر حقی برای اعتراض ندارند. هر کسی حرفی دارد باید در عرصه انتخابات حرف خود را بزند. اگر می‌خواهند کسی باشد یا کسی نباشد باز هم باید در انتخابات و با صندوق رأی این مساله را بیان کنند. از همه اعضا می‌خواهم این حضور را جدی بگیرند چون این حضور است که جایگاه خانه موسیقی را مستحکم تر می‌کند ومشروعیت این نهاد را در نگاه سایر نهادها، نگاه دولت وجامعه افزون می‌کند.

وی افزود: وقتی درصد بالایی از اعضا در انتخابات یک نهاد شرکت می‌کنند و به پای صندوق رأی می‌آیند، نشان دهنده این است که به این نهاد علاقه دارند و دلشان برای آینده هنر موسیقی می‌تپد و سرنوشت موسیقی برایشان مهم است. نباید منفعل باشیم و تنها به نقد بسنده کنیم و فکر کنیم امور با حرف زدن درست می‌شود.

حضور در خانه موسیقی نیاز به انگیزه بی مزد و منت دارد

نوربخش با تاکید بر حضور افراد پس انتخاب شدن در هیئت مدیره های مختلف گفت: امیدواریم نیروهای با انگیزه در انتخابات حاضر شوند. برخی تصورشان این است که حضور در یک هیئت مدیره کافی است. اینطور نیست وهمه باید بدانند انتخاب هزینه‌هایی دارد. اولین هزینه این است که باید وقت بگذاریم. در برخی از ارکان همین نهاد استادان پیشکسوتی داشتیم که در برخی از ارکان حضور داشتند ولی امروز که در باره آن صحبت می‌کنند می گویند "ما نبودیم". یعنی حاضر نبودند وقت بگذارند و صرفاً یک عنوانی را یدک می‌کشیدند و حاضر نبودند یک ساعت هم وقت بگذارند. بعضی وقت‌ها هم انتقاد می‌شد که چرا جلسات کم تشکیل می‌شد، به دلیل مشغله همین عزیزان بوده و اینکه ترجیحشان برنامه‌های روزمره خودشان بود که اگر فرصتی شد در جلسه ای حضور پیدا کنند.

وی افزود: اینجا نیاز به انگیزه بی مزد و منت دارد. تمام کسانی که در هیئت مدیرهای خانه موسیقی و هیئت مدیره کانون‌ها حضور داشته‌اند به همین شکل بوده‌اند و یک ریال هم دریافت نکرده‌اند. عاشقانه و صادقانه در اینجا وقت گذاشتند گاهی هفته ای دو جلسه حضور پیدا کردند. اگر ایاب و ذهاب را هم که در نظر بگیریم برای هر جلسه نیمی از روز کاری را باید وقت گذشت. اگر انگیزه لازم را نداشته باشیم در میانه راه کنار می‌رویم، وقتی آمده‌ایم نباید صحنه را خالی کنیم چون این کار بسیار سخت است. چهارسال پایداری اینچنین و بدون هیچگونه عایدی مادی سخت است. باید افراد از زندگی خود بزنند و کاری داوطلبانه انجام دهند.

نوربخش در پایان سخنانش گفت: ما معتقدیم اینجا نیاز به فکر نو، اندیشه‌های تازه ونیروهای جوان دارد و همه بتوانیم با تلاش بیشتر با مشاوره، با قلم، با زبان و به هر شکلی این موسیقی را تعالی ببخشیم و حضورش را رسمیت بیشتری در جامعه ببخشیم. باید تلاش کنیم در همه عرصه‌ها حضور موسیقی را پر رنگ کنیم.

در پایان این نشست، در حاضرین فضای بهاری حیاط خانه موسیقی گرد هم آمدند و تا ساعاتی به گپ گفت پرداختند.