به گزارش هنرآنلاین، به نقل از روابط عمومی خانه موسیقی، محمدرضا شجریان رئیس شورای عالی خانه‌ موسیقی ایران درباره‌ برخی ابهامات و نقدهای وارد شده به این خانه گفت‌وگو کرد. این هنرمند نامدار درباره استعفای حسین علیزاده هنرمند پیشکسوت که به تازگی به صورت مکتوب از سمت دبیر و سخنگویی شورای عالی خانه موسیقی استعفا داده است، گفت:‌ شورای عالی از این اتفاق متأسف و متأثر است و اینکه چرا ایشان که نخستین مدیرعامل این خانه بوده و در این سال‌ها نیز به عنوان سخنگو و دبیر شورای عالی فعالیت می‌کردند به اینجا رسیده که از خانه‌ موسیقی استعفا بدهند، تأسف‌برانگیز است.

برگزاری جلسات شورای عالی به عهده دبیر است

رئیس شورای عالی خانه موسیقی گفت: ضمن آنکه جلسات شورای عالی را می‌بایست خود دبیر برگزار می‌کرد، به هر حال ایشان این تصمیم را گرفته‌اند و ما نیز به آن احترام می‌گذاریم، اما چرا این مسئله تا این زمان مسکوت گذاشته شده است؟ اگر خانه موسیقی اشتباهی انجام می‌داد، من قبل از هر کس دیگری اینجا را ترک می‌کردم. من در مورد مسائل مختلف خانه، همواره از مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره سؤال می‌کنم.

بیش از هر کسی درباره وجهه قانونی شورای عالی و هیئت‌مدیره تحقیق کرده‌ام

محمدرضا شجریان همچنین در خصوص شبهه غیرقانونی بودن فعالیت هیئت‌مدیره و شورای عالی گفت: در این مدت ایراداتی به خانه‌ موسیقی وارد شده است و می‌گویند شورای عالی و هیئت‌مدیره غیرقانونی است که این مسئله به هیچ عنوان صحت ندارد. همه‌چیز قانونی است و حقوقدانان نیز به این مسئله صحه می‌گذارند که فعالیت هیئت‌مدیره و شورای عالی تا اسفندماه سال 94 قانونی است و در این تاریخ باید دوباره انتخابات برگزار و شورای عالی و هیئت‌مدیره‌ جدید انتخاب شوند. من بیش از هر کس دیگری در این زمینه تحقیق کرده‌ام. به نظر می‌رسد گاهی در طرح این مسائل برخی غرض‌ورزی‌های شخصی وجود دارد که باعث تأسف است.

انتقادات از ابتدا پاسخ داده شد اما شنیده نمی‌شد

استاد آواز ایران همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا اعضای هیئت‌مدیره و شورای عالی ماه‌ها پس از مطرح شدن این انتقادات، هم‌اکنون پاسخ منتقدان را می‌دهند، نیز گفت: از همان ابتدا به این انتقادات پاسخ داده شده است، منتها بسیاری از آن‌ها شنیده نشده است، ضمن آنکه شما وقتی می‌خواهید مسئله‌ای را نقد کنید، باید آداب نقد را به جا بیاورید. اگر عضو خانه‌ موسیقی هستید و خودتان را جزو خانواده‌ی موسیقی می‌دانید، چرا نقدهایتان را رسانه‌ای می‌کنید؟ کسی که انتقاداتش را بدون آنکه ابتدا در خود خانه مطرح کند، رسانه‌ای می‌کند، مصلح نیست.

برخی می‌خواهند با مطرح کردن نامشان در رسانه‌ها خود را بزرگ کنند

محمدرضا شجریان گفت: در میان این انتقادها به نظر می‌رسد برخی می‌خواهند با مطرح کردن نامشان در رسانه‌ها خودشان را بزرگ کنند که اتفاقاً این مسئله کاملاً به ضررشان است. برخی‌ها یک‌جانبه قضاوت می‌کنند و بعد هم آن را رسانه‌ای می‌کنند. در حالی که حتی حاضر نیستند به دعوت خانه‌ موسیقی برای حضور در جلسه‌ نقد پاسخ دهند. اگر مشکلی دارید بیایید و همین‌جا پاسخ خود را بگیرید.

خانه‌ موسیقی می‌تواند از طریق قانونی پیگیر موارد مطرح شده باشد

او همچنین درباره‌ برخی سوءتفاهم‌ها پیرامون مسائل مالی خانه موسیقی نیز می‌گوید: هیچ‌کدام از اعضایی که هم‌اکنون در این نهاد مشغول فعالیت هستند،‌ به خاطر بودجه نیامده‌اند و بیان این مطالب می‌تواند از طرف خانه مورد پیگرد قانونی قرار گیرد، تمام این موارد جواب دارد و اگر خانه‌ موسیقی از طریق قانونی پیگیر باشد، به راحتی می‌تواند این کار را انجام دهد. ما حرمت هنرمندان را نگاه می‌داریم؛ اما به شرط آنکه آبروی خودمان در خطر قرار نگیرد. تمام بودجه و کمک‌های مالی‌ای که به این خانه شده است، کاملاً شفاف است. خانه موسیقی چه پولی را از کجا دریافت کرده است؟ اصلاً چرا باید این حرف‌ها زده شود؟

محمدرضا شجریان افزود: عملکرد ما کاملاً شفاف است. برخی سخنانی بی‌پایه و اساس مطرح می‌کنند، بدون آنکه مدرکی برای آن داشته باشند و بدتر آنکه آن‌ها را رسانه‌ای می‌کنند که این مسئله به هیچ عنوان کار صحیحی نیست. خانه موسیقی برای این درست شده است که مشکلات را مرتفع و از موسیقی حمایت کند.

او ادامه داد: اعضای این خانه و خود من به شخصه چندین سال است که عضو خانه‌‌ موسیقی بوده‌ایم و هیچ پولی از کسی نگرفته‌ایم. این خانه هیچ منفعت مالی برای ما نداشته است. من خودم تنها بر اساس علایق شخصی‌ام در جلسات شرکت کرده‌ام و در تمامی موارد نظراتم را مطرح کرده‌ام که تمامی صورت جلسات آن هم موجود است. ما هیچ‌کدام در اینجا نفع شخصی نداریم، وقتی من 6 سال است که ممنوع‌الکار هستم و چهار سال از آن را رییس شورای عالی بوده‌ام، مشخص است که نفعی ندارم. حتی در هیچ‌کدام از جلسات خانه موسیقی این مسئله را مطرح نکرده‌ام. البته آقای نوربخش چندی قبل به رییس‌جمهور گفتند و آقای علیزاده نیز هفته گذشته این مسئله را مطرح کردند؛ بنابراین اگر من و اساتید موسیقی در اینجا وقت می‌گذاریم برای مصلحت و اعتبار موسیقی است.

حضور اساتید در شورای عالی و هیئت‌مدیره اعتبار خانه‌ موسیقی است

رئیس شورای عالی خانه موسیقی همچنین درباره‌ این انتقاد که اعضای هیئت‌مدیره و شورای عالی خانه موسیقی در تمامی این سال‌ها ثابت بوده‌اند، نیز گفت: هیچ‌کس ثابت نیست، اگر کسی نامش در دو دوره شنیده می‌شود، به خاطر جایگاه آن هنرمند بین کسانی است که رأی می‌دهند، ضمن اینکه باید از این مسئله خوشحال بود، چون تجربه‌ او به حل مشکلات کمک می‌‌کند. من تأکید می‌کنم کسی ثابت نیست و اعضای شورای عالی، مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره همگی انتخابی هستند. ضمن آنکه اساتیدی که در شورای عالی و هیئت‌مدیره حضور دارند، اعتبار خانه‌ موسیقی هستند. در و دیوارهای خانه‌ موسیقی اعتباری ندارد، این آدم‌ها هستند که به آن اعتبار می‌دهند.