سرویس موسیقی هنرآنلاین: ساز ابداعی "شهتور" صبح امروز (دوشنبه ۲۷ بمهن ماه) در سالن کنفرانس هتل آساره با حضور علیرضا حجازی (مدیرعامل موسسه سماع عرفان و نوازنده)، رضا کلانتری (متخصص صدا) و مهدی یوردخانی (روابط عمومی) رونمایی شد.

محدودیت داریم

در ابتدای مراسم علیرضا حجازی مخترع این ساز از محدودیت برای نواختن این ساز خبر داد و گفت: به خاطر یک سری محدودیت‌هایی که وجود دارد امکان نواختن یک قطعه را به صورت کامل برای این نشست نداریم و تنها برایتان یک بخش کوچک را روی این ساز پیاده می‌کنم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

وسعت صدای بالای شهتور

حجازی افزود: این ساز از وسعت صدای بالایی برخودار است و می‌تواند با ربع پرده در پیانو برابری کند، این ساز از سه قطعه تشکیل شده و به خاطر تکنیک‌هایی که در آن وجود دارد با ساز سنتور تفاوت عمده‌ای دارد به طوری که با این ساز به راحت می‌توان آثار کلاسیک را اجرا کرد.

مشکل سیم ساز

او در ادامه درباره نوع چوب به کار رفته در این ساز گفت: برای هر ۳ قطعه این ساز از یک نوع چوب استفاده شده چون اگر قرار بود از چوب‌های مختلف استفاده می‌شد مسلما در لحن و لهجه آن تاثیر می‌گذاشت، از طرفی دیگر ما در ساخت این ساز با مشکل سیم مواجه بودیم و از آنجایی که در ایران کارخانه ساخت این نوع سیم‌ها را نداریم مجبور شدیم از سیم‌های صنعتی بهره بگیریم.

۴۵ میلیون هزینه ساخت

او با اشاره به هزینه بالایی که برای ساخت این ساز صورت گرفته گفت: چیزی نزدیک به ۴۵ میلیون تومان برای آن هزینه شده و هنوز جز بنده هیچ‌کس توانایی نواختن آن را ندارد، البته ۳ لوح فشرده از نوای آن ضبط کردیم که فعلا به خاطر نبود قرارداد مشخص برای انتشار آن تصمیم قطعی گرفته نشده است.

تور کنسرت‌ها با همراهی شهتور

حجازی در پایان صحبت‌هایش نیز گفت: برای تورهای داخلی و خارجی که در ماه آینده با همراهی گروه "سماع عرفان" خواهیم داشت از این ساز استفاده خواهیم کرد.

گزارش تصویری مرتبط

انتهای پیام/