سرویس موسیقی هنرآنلاین :صبح دوشنبه، پیکر استاد غلامعلی پورعطایی با حضور جمعی از اهالی فرهنگ خراسان رضوی، مسئولان و مردم هنردوست مشهد مقدس؛ از محل مجتمع فرهنگی هنری امام رضا(ع) به سمت حرم مطهر رضوی تشییع شد و پس از تشییع در مشهد، برای خاکسپاری به شهرستان تربت‌جام انتقال یافت.

در این مراسم دکتر حق‌گو عضو هیئت مدیره‌ی انجمن موسیقی خراسان رضوی گفت: این مصیبت را باید به جامعه‌ هنری ایران تسلیت گفت و به این نکته توجه کرد که ما در زمان حیات ایشان، کوتاهی کرده‌ایم. امروز پیکر پورعطایی تشیع نشد، بلکه پاره‌ای از فرهنگ ایران روی دست‌های مردم رفت، زیرا پورعطایی صدای سوخته‌ کویر ایران بود، صدایی که با خار و گون عجین شده است.

سپس مهندس موسوی فرماندار تربت‌جام درباره غلامعلی پورعطایی افزود: پورعطایی شخصیت فرهنگی بزرگی بود که نامش به‌دلیل نواختن‌های عرفانی بر سر زبان‌ها افتاد. بر تمام ما واجب است که قدر چنین اساتیدی را بدانیم، زیرا از طریق آن‌ها است که می‌توانیم فرهنگ کهن گذشته را به نسل‌های بعد انتقال دهیم.

همچنین در پایان این مراسم، علی پورعطایی، فرزند استاد غلامعلی پورعطایی، گفت: ما از تمام مسوولانی که در این مدت ما را همراهی کردند، سپاسگزاریم و بخصوص از شهردار و فرماندار تربت‌ جام که به‌خاطر آن‌ها، خانواده تصمیم گرفت که پیکر استاد را در این شهر به خاک بسپارد.

غلامعلی پورعطایی متولد سال ۱۳۲۰ و بازنشسته آموزش و پرورش بود. در اوان جوانی و در سال ۱۳۴۴ به سبب شهرت در نوازندگی و خوانندگی به تهران دعوت می‌گردد تا در تالار رودکی، مجامع هنری و سفارتخانه‌های اروپایی و رادیو و تلویزیون، همراه با گروه هنرهای آیینی، سنتی و حرکات موزون به سرپرستی هنرمند برجسته هنرهای آیینی محمدفاروق کیانی‌پور و دیگر هنرآفرینان میراث کهنسال به اجرای برنامه بپردازد که بسیار مورد اقبال واقع شد.

شهرت وی در این زمان تا بدانجا رسید که ضمن سفر به سراسر ایران، برای اجرای برنامه در کشورهای گوناگون از وی دعوت به عمل می‌آید.

او همچنین در بیش از ۱۸ فیلم و سریال به کارگردانی افرادی چون واروژ کریم مسیحی، بهرام بیضایی ایفا نقش نموده‌است.

شرکت در مراسم شاهنامه‌خوانی با دوتار چون جنگ هفت لشکر، داستان سیاوش، داستان بیژن و منیژه، جنگ کُک کوه زاد (قلعه‌ای در تربت جام به نام قلعه گگ) از دیگر فعالیت‌های وی است.

قطعه "نوایی نوایی" از آثار به یاد ماندنی او هست.

غلامعلی پورعطایی همزمان با میلاد امام رضا (ع) و به دستور حسن روحانی رئیس جمهور در بخش وی ای پی بیمارستان امام رضا (ع) بستری شد و روز گذشته نیز علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد، سید عباس عظیمی را برای رسیدگی به وضعیت این هنرمند برجسته موسیقی نواحی به مشهد اعزام کرده بود.

انتهای پیام/