به گزارش خبرنگار موسیقی هنرآنلاین ، داوود آزاد متولد 1342 در ارومیه فراگیری ساز تار را از بیست سالگی به طور کاملا خودآموز آغاز کرد.

وی از همان ابتدای فعالیت، همت خود را در جستجو و تحقیق در آثار گذشتگان موسیقی گذاشت و در زمره معدود هنرمندانی است که آثار تحقیقی خود را بر پنجه و مضراب ساز پیاده کردند.

اولین اثر او یادواره استاد بیگجه خانی، مکتب تار تبریزاست. پس از ارائه اولین آلبومش اثری به نام "آی ایشیقی" روانه بازار موسیقی کرد که اجرای قطعات آذری با تار ایرانی است.

آلبوم دیگرش تحقیقی است بر شیوه‌ی تصنیف‌نوازی به نام "در بهار امید" که در این اثر وی پیچیدگی و بیان مینیاتوری موجود در ساز و آواز نوازندگان و خوانندگان قدیم، همچنین شیوه ساز نی‌داوود و آواز قمرالملوک و ... را با تار اجرا کرد.

دیگر آلبوم تکنوازی وی "به یاد هرمزی" است. دو البوم دیگر او "نورجان" و "می بی‌رنگی" است که فتح بابی در موسیقی صوفیانه با صدای خود او بر اساس موسیقی اصیل است. داود آزاد بیش از یکصد اجرای متنوع در سطح اروپا و همچنین در هندوستان از جمله 6 کنسرت در London Royal Festival Hall اجراهایی در دانشگاه‌های معتبر اروپایی از جمله دانشگاه کمبریج، آکسفورد، لندن، مونیخ ... و شرکت در فستیوال های بزرگ موسیقی همچون World in North , Art in Action , Sacred Voices را در کارنامه دارد.

وی همچنین در سال 2004 آلبوم "شمس و باخ" که اجرای موسیقی باخ با اشعار مولانا با حال و هوای ایرانی روی برخی از قطعات پیانویی باخ بی‌آنکه تغییر در اصل ملودی‌ها داده شود، است را منتشر کرده است که اثری قابل توجه است.

پایان پیام/46