به گزارش هنرآنلاین و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، در دیدار « سید محمد حسینی» و «علی الادیب» راه‏های افزایش همکاری های دو کشور در زمینه های علمی و فرهنگی بررسی شد.

وی با تأکید بر اشترکات فراوان دو کشور ایران و عراق، افزایش تعامل و ارتباط نخبگان دانشگاهی را بسیار ضروری دانست. حسینی ضمن اعلام آمادگی برای اعزام اساتید زبان فارسی به عراق برای برگزاری دوره‌های آموزشی زبان فارسی برای استادان و علاقمندان عراقی گفت: ما همچنین آمادگی داریم که "مراکز ایران‌شناسی" را در عراق راه‌اندازی کنیم.

وی از اعلام آمادگی ایران برای راه اندازی "اتاق ایران" و "کرسی زبان فارسی" در دانشگاه‌های عراق خبر داد.

حسینی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه آموزش عالی در کشور، تجربه منحصر به فردی دارد گفت: ما آماده هستیم تا این تجربیات را در اختیار عراق قرار دهیم؛ زیرا عراق نیاز به تربیت نیروهای متخصص و دانشگاهی دارد.

حسینی در این دیدار به "شورای ارزشیابی هنرمندان وزارت ارشاد" نیز اشاره کرد و گفت: این شورا، استادانی که در زمینه هنر و فرهنگ فعال‌اند اما مدرک تحصیلی ندارند را ارزیابی و به آنها مدرک معادل می‌دهد.

در ادامه این دیدار وزیر آموزش عالی و پژوهش‏های علمی عراق با تأکید بر نیاز این کشور به استفاده از تجربیات علمی وآموزشی ایران گفت: ما هم به لحاظ محتوایی، و هم از لحاظ برنامه‌ریزی نیاز به تجربیات ایران داریم.

« علی الادیب» با اشاره به اینکه عراق حتی در زمینه های آموزش فقه، حدیث و علوم قرآنی نیز با کمبود استاد مواجه است گفت: ما در استان‌های سنی‌نشین عراق دانشکده‌های دینی و استادان فقه، حدیث و علوم اسلامی داریم؛ اما در استان‏های شیعه نشین مشکل داریم و در این استان‏ها دانشکده علوم اسلامی شیعی و استاد فقه شیعه نداریم که این مسأله میراث دوران صدام است و ایران باید در حل این معضل به ما کمک کند.

الادیب درباره کتب دانشگاهی هم گفت: در کتاب هایی که اکنون در عراق تدریس می‌شود ـ چون در دوران رژیم گذشته تدوین شده اند ـ مذهب شیعه مورد اتهام است ،این تهمت ها یکی از دلایل گسترش تروریسم در عراق است؛ لذا ما نیاز به تدوین کتب جدیدی داریم که لااقل بی‌طرف باشد.

وی خبر داد: در همین راستا با "انتشارات سمت" توافقنامه‌ای امضا کرده ایم و تا الان 24 عنوان کتاب تدوین و زیر چاپ داریم.

وزیر آموزش عالی عراق ایران خواهان برگزاری دوره‌های دکتری فشرده در ایران شد و گفت: جمهوری اسلامی هم اکنون سالانه 900 فرصت تحصیل در اختیار جوانان عراقی قرار داده است؛ اما خواستار افزایش این فرصت‌ها هستیم.

وی با اعلام این خبر که دانشگاه بصره بزودی سمیناری برای اساتید ایران برگزار خواهد کرد تا رؤسا و استادان دانشگاه‌های ایران ظرفیت‌های دانشگاه‌های عراق را ببینند افزود: ما خواستار این هستیم که دانشجویان عراقی با دانشگاههای ایران آشنا شوند تا برای ادامه تحصیل، به جای رفتن به غرب به ایران عزیمت کنند.

ادیب با اشاره به برگزاری "کنگره تاریخ اسلام و علوم اسلامی" در بغداد، خواهان حمایت وزارت ارشاد ایران از این کنگره شد و تصریح کرد: ما همچنین در آکادمی هنرهای زیبای عراق نیازمند استفاده از هنرمندان و استادان ایرانی هستیم. الادیب از اعطای مدرک معادل به هنرمندان استقبال کرد و گفت: ما نیز هنرمندان بسیاری داریم و در این زمینه نیازمند استفاده از تجربیات این شورا هستیم؛ لذا تقاضا داریم که معیارها و ضوابط این ارزیابی را برای ما بفرستید.

در پایان این دیدار مقرر شد کمیته ای مشترک برای بررسی زمینه‌های همکاری در زمینه‌های فرهنگی و آموزش عالی بین ایران و عراق تشکیل شود.

در این دیدار «جواد شمقدری» رییس سازمان سینمایی و «هاشم میرزاخانی» رییس مرکز سینمای جوان وزارت ارشاد و نیز تعدادی از مقامات وزارت ارشاد ایران و وزارت آموزش عالی عراق حضور داشتند