به گزارش هنرآنلاین، این آلبوم با اجرای کلام‌خوان‌هایی چون طاهر یارویسی، سیدناصر یادگاری، کاکا بِرار استاد، سید تیمور مهرابی، سید عابد مهرابی و کاکی عزیز پناهی در دو سی دی اجرا و ضبط شده است.

این مجموعه منتخبی است از مقام‌ها یا نظم‌های دسته‌جمعی و تک‌خوانی موسیقی تنبور گوران که توسط کلام‌خوان‌های معاصر منطقه اجرا و در محیط طبیعی زندگی‌شان ضبط شده است.

این مجموعه نتیجه‌ بخشی از کار میدانی دوازده ساله‌ پرتو هوشمندراد است؛ او درباره این آلبوم می گوید: من نظم‌ها را براساس برداشت خودِ موسیقی‌دان‌های گوران معرفی کرده‌ام، یعنی به‌عنوان مجموعه‌ای از «نغمه»ها و شیوه‌ از پیش‌تعیین‌شده‌ای که در آن متن با موسیقی هماهنگ می‌شود و نه به‌عنوان تعریف کلی که از «مقام» در مباحث موسیقی‌شناسی وجود دارد.

پرتو هوشمندراد همچنین در ادامه می افزاید: به این نظم‌ها به‌عنوان مُدهایی(یا مواد مورد استفاده) برای آهنگسازی و بداهه‌پردازی نگاه کرده نمی‌شود. به لحاظ سنت اجرایی، پدیده‌ واریاسیُن در این موسیقی فقط به مقدار بسیار اندکی مجاز است. با بررسی شیوه‌ فرمولی که در آن متن‌ها با موسیقی هماهنگ می‌شوند، به نظر می‌رسد این مجموعه‌ مشخص ارائه‌کننده‌ یک زبان ویژه، یکدست و به‌ هم‌ پیوسته است، به این صورت که گویی یک آهنگساز با هدفی واضحاً نیایشی و با توجه به متن‌ها آن را آفریده است.

پایان پیام/46