به گزارش هنرآنلاین و به نقل از سایت خانه موسیقی، در پی اظهارات رییس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی خراسان‌رضوی مبنی بر این که مجوز هیچ کنسرتی در مشهد داده نمی‌شود، داریوش پیرنیاکان دبیر و سخنگوی خانه موسیقی از متولیان فرهنگی خواست تا در این‌باره و به منظور روشن شدن حدود و ثغور وظایف و مسئولیت نهادهای مختلف توضیح دهند.

داریوش پیرنیاکان گفت: از دو منظر باید به این مساله نگاه بکنیم، یکی اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید موضع خودش را مشخص بکند که مسائل فرهنگی زیر نظر این وزارتخانه است یا زیر نظر نیروی انتظامی انجام می‌شود؟

وی افزود: نیروی انتظامی وقتی جلوی کنسرتی را می‌گیرد و یا اینکه فرمانده نیروی انتظامی یک منطقه می‌گوید اجازه برگزاری کنسرت نمی‌دهیم، باید نامه و سندی نشان دهد که این موضوعات از زیرمجموعه‌های آنهاست و می‌توانند در مسائل فرهنگی نظر بدهند.

دبیر و سخنگوی خانه موسیقی گفت: ما بر این باور هستیم که تمام مسائل فرهنگی کشور زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. هیات مدیره خانه موسیقی هم تصویب کرده نامه‌ای از طرف این نهاد به وزیر ارشاد نوشته شود و در مورد این قضیه از ایشان سوال و استعلام شود که این موضوعات به نیروی انتظامی هم مربوط است یا خیر.

پیرنیاکان اظهار کرد: طبق قانون مجوز را وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی صادر می‌کند. اگر قرار باشد که نیروی انتظامی جلوگیری کند، پس باید مجوز را هم آنها صادر کنند. پس فرمانده نیروی انتظامی چطور اظهار نظر می‌کند و می‌گوید از برگزاری کنسرت‌های موسیقی جلوگیری می‌کنم. این موضوه به لحاظ قانونی باید برای ما و جامعه موسیقی مشخص شود.

این نوازنده تار در ادامه با اشاره به وظیفه نیروی انتظامی در کنسرت‌ها و تجمعات هنری افزود: نیروی انتظامی در چنین تجمعاتی که بر اساس مجوز رسمی برگزار می‌شود وظیفه و مسئولیت دارد که امنیت آنها را به نحو احسن فراهم کند نه اینکه در بحث سیاستگذاری فرهنگی ورود کنند و بگویند نمی‌گذاریم کنسرت برگزار شود.

پیرنیاکان با اشاره به لغو برخی کنسرت‌ها در شهرستان‌ها هم گفت: حتی گاهی یک نماینده از طرف یکی از ارگان‌ها در دانشگاهی می‌گوید من اجازه برگزاری کنسرت نمی‌دهم همانطور که در کرمان جلوی کنسرت گروه «شهنازی» در دانشگاه را گرفتند و گفتند دانشگاه فقط برای کارهای فرهنگی است. مثل اینکه موسیقی جزو کارهای فرهنگی نیست! این هم باید برای ما مشخص شود که موسیقی جزو هنر و فرهنگ این مملکت هست؟ مسئولان فرهنگی باید در این موارد توضیح دهند.

دبیر و سخنگوی خانه موسیقی در مورد مساله ثبت ساز تار به نام جمهوری آذربایجان هم گفت: این بحث هم در هیات‌مدیره انجام گرفت و قرار شد تیمی در اینجا اسنادی را جمع آوری کند و به مسئولین سازمان ملی یونسکو و سازمان میراث فرهنگی ارائه شود. اگر این نهادها طبق وظایفشان به این مساله رسیدگی کنند که کار روال خود را پیدا می‌کند. اگر هم رسیدگی نکنند، خانه موسیقی به عنوان یک نهاد مدنی و تشکل صنفی تمام موسیقی دانان ایران رأسا طبق دادخواستی شکایت خود را به مجامع ذی ربط ارائه خواهد کرد.

پایان پیام/46