به گزارش خبرنگار موسیقی هنرآنلاین، نشست خبری رونمایی آلبوم "دروازه خورشید" عصر روز گذشته با حضور علی معتمدی(آهنگساز این اثر)و محمد احمدی( مدیر موسسه تک نواز) برگزار شد. علی معتمدی در ابتدای این نشست گفت: موسیقی را با ساز پیانو آغاز کردم و از سن 15 سالگی کار تدریس را شروع کردم.از سن 22 سالگی آهنگسازی را به صورت حرفه ای زیر نظر اساتید مختلف آموختم.سال چهارم دبیرستان از طرف مدرسه به مشهد رفتیم که در یکی از بازار های آنجا یک ساز دهنی تهیه کردم و چون کار موسیقی انجام می‌دادم می‌دانستم برای این ساز در ایران برخلاف خارج از کشور کاری انجام نشده است.

این آهنگساز در ادامه افزود: بعد از چند ماه از طریق اینترنت با مدرسان در ارتباط بودم و بعد از دو سال به فکر انتشار مجموعه‌ای برای آموزش ساز هارمونیکا افتادم ؛ در نتیجه کتاب " آوای ساز دهنی " جلد یک را هفت سال پیش منتشر کردم که این کتاب به زبان انگلیسی و آلمانی در آلمان منتشر شده است.

این نوازنده پیانو در ادامه تاکید کرد: بعد از مدتی جلد دوم این کتاب که شامل قطعات کلاسیک از جمله قطعات موتزارت بود را روانه بازار موسیقی کردم تا در دسترس علاقه‌مندان این ساز قرار گیرد.همچنین به زودی جلد سوم این کتاب منتشر می‌شود.

علی معتمدی با اشاره به اینکه این ساز را به صورت خودآموز در ایران آموخته است، گفت: همچنین دوره‌ای را در آلمان زیر نظر اساتید برجسته آموزش دیدم و با بزرگترین شرکت ساز دهنی (اوهنر) شروع به همکاری کردم.مدیر این شرکت نزدیک به 50 سال است که ساز دهنی می‌زند و من هیچوقت در حد او نبودم و نیستم. همچنین چند سال پیش قطعاتی را برای پیانو نوشتم اما چون موسیقی بی‌کلام در کشور ما مورد بی‌توجهی قرار گرفته است از انتشار آن صرف نظر کردم اما یک سال پیش تمامی‌آرشیوم را جمع کردم و تصمیم گرفتم اثری را برای سازدهنی منتشر کنم.

وی درباره این اثر گفت: این آلبوم از فضاهای کلیشه‌ای دور است و افتخار می‌کنم که این اثر را منتشر کردم . همچنین این اثر به صورت اورجینال آهنگسازی شده است و یک ایرانی اثری برای ساز دهنی آهنگسازی نکرده است.این اثر هشت سبک اجرایی آموزشی دارد اما دو قطعه از این اثر برای من نیست و من برای تنوع این دو قطعه را در آلبوم "دروازه خورشید" قرار دادم.

این نوازنده خاطرنشان کرد: متاسفانه این ذهنیت وجود دارد که صدای ساز دهنی باید لایت باشد اما من در این اثر از قطعات ریتمیک نیز استفاده کردم و بیشتر تمرکز ما بر روی قطعات پاپ بوده است .

این آهنگساز در ادامه تاکید کرد: همچنین اثر دیگری در دست انتشار دارم که در این اثر از سازهای پیانو ، ساز دهنی و ساز تن فلوت استفاده شده است و این اثر موسیقایی به زودی روانه بازار موسیقی می‌شود.

علی معتمدی درباره ساز هارمونیکا گفت: این ساز را در کنار سازهای دیگر کار کردم اما هیچوقت برای هیچ سازی اتود ننوشتم و امیدوارم روزی برسد که در خانه هر ایرانی یک ساز دهنی وجود داشته باشد و روزی بتوانیم یک فستیوال بزرگ در این زمینه برگزار کنیم؛ زیرا من دوست ندارم به صورت انفرادی موسیقی را دنبال کنم.

وی در ادامه گفت: امیدوارم مخاطبان بتوانند با این اثر و این ساز کوچک ارتباط برقرار کنند و اگر مشکلی داریم بتوانند ما را اصلاح کنند.

معتمدی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا درست است که شما هنرجوی بابک صفرنژاد بودید، گفت: نه این طور نیست ، من در ایران شاگرد هیچ کسی نبودم و اگر فرصتی پیش آید دوست دارم نزد ایشان سبک بلوز را آموزش ببینم.همچنین دوست دارم سبک هایی را به ایشان آموزش دهم؛یعنی اینکه دوست دارم هم نزد ایشان آموزش ببینم و هم چیزهایی را در زمینه ساز هارمونیکا به ایشان آموزش دهم.

این نوازنده در پایان گفت: همه ما می‌دانیم که تا حرفه‌ای شدن این ساز در ایران فاصله زیادی وجود دارد و امیدوارم روزی برسد که این ساز به کمک همه ما ارتقا یابد و به جایگاه اصلی خود برسد. همچنین مهمترین هدفم از انتشار این اثر این بود که آلبومی‌منتشر کنم تا همه همکاران به تکاپو بیفتند و این ساز را به صورت حرفه‌ای دنبال کنند.

پایان پیام/46