به گزارش هنرآنلاین، سید محمد حسینی شامگاه پنجشنبه در همایش بزرگداشت استاد حسن کسایی در تالار فرشچیان اصفهان گفت: این هنرمند برای نوآوری، عشق و انگیزه داشت. تقلید هرگز کسی را به بلندای هنر نمی رساند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این هنرمند را از پیشکسوتان موسیقی سنتی ایران خواند و گفت: کسایی، نخستین چهره ماندگار موسیقی بود که در سال 87 نشان درجه یک فرهنگ و هنر را از آن خود کرد.

حسینی خاطرنشان کرد: باید برای معرفی شخصیت های نامی این دیار گامهای بلندی برداریم و با معرفی آثارشان آنها را به دنیا معرفی کنیم.

وی همچنین گفت: تمام شهرستان های استان خراسان رضوی از سرود خاص برخوردار شدند که با توجه به پیشینه تاریخی اصفهان، باید تمام شهرستان های این استان نیز در کنار سرود ملی، سرود خاص خود را داشته باشد. سرود خاص هر منطقه باید به معرفی بزرگان آن دیار اختصاص یابد.

استاد حسن کسایی نوازنده و پیشکسوت نی ایران 25 خردادماه سالجاری در سن 84 سالگی بر اثر بیماری و کهولت سن درگذشت. وی در سن20 سالگی نخستین تک نوازی نی خود را در دستگاه همایون در تئاتر اصفهان اجرا کرد و یک سال بعد قطعه معروف سلام را در دستگاه چهارگاه ساخت.

این هنرمند در سال 81 بعنوان چهره ماندگار موسیقی کشور انتخاب شده بود.