به گزارش هنرآنلاین، در "طرحی نو" به اکران فیلم مستند "سینما آزادی" ساخته مهدی طرفی، فیلم‌ساز خوزستانی، پرداخته شد.

در ابتدای این نشست سیدمرتضی سبزقبا در خصوص ساختار آموزشی و کارگاه جلسه "طرحی نو" گفت: طراحان و مجریان برگزارکننده این برنامه، ساختار آن را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که برخی از نواقص آموزشی و مشکلات نمایش و اکران سینمای کوتاه برطرف شود و مخاطبان این برنامه در فضایی صمیمانه اما کاملاً علمی به بررسی قواعد سینمای مستند و داستانی بپردازند تا بخشی از مطالبات هنرجویان سینما فراهم و قسمتی از نیازهای آن‌ها برطرف شود .

در قسمت دوم برنامه فیلم 30 دقیقه‌ای "سینما آزادی" به نمایش درآمد و پس از آن مهدی طرفی در کارگاه نقد و بررسی "طرحی نو" حاضر شد تا با علاقه‌مندان، هنرمندان و سینماگرانی که در جلسه شرکت کرده بودند به بحث و تبادل نظر بپردازد.

مهدی طرفی از انگیزه‌ها و دغدغه‌هایی سخن گفت که او را برای ساخت این فیلم ترغیب کرده است. او سپس درباره شیوه تحقیقاتش درباره موضوع و سوژه "سینما آزادی" صحبت کرد و گفت: در همان آغاز مرحله تحقیق، صاحب سینما و شخصیت اول فیلم من درگذشت. پس از آن به دنبال راهی می‌گشتم تا فیلم را به شکلی دیگر اما به گونه‌ای تاثیرگذار روایت کنم. پس تحقیقات محلی‌ام را شروع کردم و با مردم شهر سوسنگرد درباره شخصیت "سید" و سینمایش مصاحبه کردم. کم‌کم به این نتیجه رسیدم که روح "سید" را به عنوان راوی فیلم انتخاب کنم و داستان را از زبان روح صاحب سینما تعریف کنم.

در ادامه علاقه‌مندان به سینمای کوتاه درخصوص ساختار دایره‌ای فیلم، روایت و انتخاب راوی، نقش دراماتیک روایت در فیلم، انتخاب موسیقی متن، ریتم و تدوین و تاثیر مثبت آن در فیلم، واقعیت در سینمای مستند، نقش خاطره و نوستالژی و ارتباط آن با فرم و ساختار این فیلم صحبت کردند.

انتهای پیام/62