به گزارش هنرآنلاین به نقل از ایسنا، "گاردین" نوشت: مجموعه دستورهای آشپزی تجملاتی از جمله طرز تهیه ماهی "کانگر" و پیراشکی قورباغه که "سالوادور دالی" هنرمند سورئال اسپانیایی با همراهی همسرش جمع‌آوری کرده، پس از ۴۰ سال روانه بازار کتاب می‌شود و پیش‌بینی شده به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های کریسمس تبدیل شود.

دستورهای کتاب آشپزی "شام برای ضیافت‌ها"ی "دالی" مثل فضای نقاشی‌هایش سورئال است. این کتاب اولین‌بار در سال ۱۹۷۳ منتشر شد و دربردارنده ۱۳۶ دستور پخت غذاست که توسط این نقاش و همسرش "گالا" گردآوری شده است. کتاب آشپزی "دالی" ۱۲ فصل دارد که هر یک دارای نامی عجیب و غریب همچون "ناراحیتی درجه یک لی‌لی‌پوتی" و "نیاکان‌گرایی دی‌اکسی ریبونوکلئیک" هستند!

این هنرمند مشهور که به ظاهر و سبک عجیبش شهرت دارد، در بخش‌های بعدی کتاب غذاها را در فضای سورئال نقاشی‌های خود نمایش داده است. مثلا یکی از این نقاشی‌ها، صحنه‌ای از یک بیابان را نشان می‌دهد که گوشی تلفنی در آن از یک شاخه آویزان است و درون بشقابی که در حال آب شدن است، دو تخم‌مرغ نیم‌رو شده و یک تیغ دیده می‌شود.

کتاب "شام برای ضیافت‌ها" روی بیستم نوامبر منتشر می‌شود و از حالا در صدر فهرست پرفروش‌ترین‌ کتاب‌های آشپزی "آمازون" طی تعطیلات کریسمس قرار گرفته است.

"دالی" پیش از این نیز در آثار هنری‌اش به آشپزی و مواد خوراکی توجه داشته؛ "تلفن خرچنگی" و "خودنگاره با بیکن گریل‌شده" از جمله تابلوهای نقاشی او هستند.

"سالوادور فلیپه ژاسنتو دالی دومینیک" نام کامل نقاش و هنرمند معروف اسپانیایی است که در سال ۱۹۸۹ در سن ۸۵ سالگی درگذشت. "دالی" طراحی ماهر بود که بیشتر به‌خاطر خلق تصاویری گیرا و خیالی در آثار سورئال به شهرت رسید. معروف‌ترین اثر این نقاش معروف اسپانیایی "تداوم حافظه" نام دارد که در سال ۱۹۳۱ خلق شد.

او همچنین در عرصه عکاسی، مجسمه‌سازی و فیلم‌سازی هم فعالیت داشت. "دالی" با "آلفرد هیچکاک" در ساخت فیلم "طلسم‌شده" (۱۹۴۵) همکاری داشت.