سرویس تجسمی هنرآنلاین : این روزها واسطه‌های مکانیکی بین ما و طبیعت بسیار زیاد شده است. در زیباترین مکان‌ها و سرسبزترین طبیعت قرار می‌گیریم اما به جای لذت بردن از فضا و نوازش دادن چشم‌ها و جلا دادن روحمان تنها سعی داریم عکس بگیریم، آن هم عکس‌هایی که ذره ای از وسعت زیبایی آن طبیعت را نشان نمی‌دهند. آن قدر اپلیکشن ها و برنامه‌های مختلف عکاسی و فیلمبرداری آمده که به جای کنار هم بودن تنها به فکر ثبت آن بوسیله دوربین موبایل‌هایمان که اغلب تصویر محو و بی کیفیتی از آب در می‌آید هستیم. گاهی این واسطه‌های مکانیکی و دیجیتالی باعث می‌شوند از جهان هستی فاصله بگیریم، زیبایی‌ها را آن طور که باید درک نکنیم و حتی اندکی تأمل را فراموش کنیم و به جای آن که طبیعت سبب آرامش مان شود موجب سلب آسایش می‌شود و پس از بازگشت از یک مسافرت یا دورهمی در طبیعت بسیار خسته‌ایم و نیاز به استراحت داریم.

یک روزخانه، تک درختی در کویر، سنگ‌های ریز و درشت در کنار هم ، دره ای زیبا پوشیده شده از درختان سبز حرف‌های زیادی برای گفتن دارند، حرف‌های بیشتر از آن که تنها یک لحظه تصویر آن را با یک دوربین ثبت کنیم. ما باید کمپوزیسیون، ترکیب بندی و هیجان تکسچر های متفاوت و بافت‌های مختلف در طبیعت را ببینیم و ارتباطمان با طبیعت را از نو آغاز کنیم.

نمایشگاه نقاشی‌های "حسین هادی پور بروجنی" به تازگی در گالری شکوه برپا شده است. او در بیست و چهارمین نمایشگاه انفرادیش 21 اثر نقاشی با تکنیک مداد رنگ، آبرنگ و رنگ روغن بر روی مقوا و بوم در ابعاد متفاوت را در معرض دید عموم قرار داده است. در این نمایشگاه می‌توان نقاشی‌هایی عکس گونه ای از طبیعت زیبای ایران به خصوص استان چهار محال بختیاری و شهرستان نطنز را به تماشا نشست. هادی پور بروجنی در آثار تازه‌اش در این نمایشگاه قصد داشته مخاطبان را با طبیعت آشتی دهد تا با مشاهده آثارش اندکی تأمل کنند و ارتباط خود را با طبیعت بکر و زیبا برقرار سازند. وی در آثارش از عکس‌ها کپی نکرده است و اغلب نقاشی‌هایش تلفیقی از چند عکس مختلف از طبیعت یک شهر است و سعی داشته تغییراتی را در قسمت‌هایی از طبیعت بر اساس ذهنیاتش انجام دهد.

هادی پور بروجنی در رابطه با آثار تازه‌اش در این نمایشگاه گفت:" در آثارم از عکس ، مدل زنده و خیال بهره گرفته‌ام. در بعضی کارها با توجه به خیال خودم عکس را تغییر داده و یا تکمیل کرده‌ام. برای مثال: در یکی از آثار که دره ای را به تصویر کشیده‌ام ،سمت راست آن حالت خاک ریز داشت به همین دلیل از خیال خودم استفاده کردم و آن دره را ادامه دادم و یا در اثری یک کارخانه قند غول پیکر را خذف کردم به همین دلیل چون بخش زیادی از تصویر خالی می‌شد صخره‌ها در این کار را ادامه دادم ."

وی ادامه داد:"این روزها شاهد تئوری بیمارگونه ای هستیم که بر روی سبک‌های مختلف هنری برچسب می‌زنند و می گویند یک سبک هنری خوب و سبک دیگر بد است، برای مثال اکسپرسیونیسم خیلی خوب است و رئالیسم خیلی بد است و یا هایپررئالیست خیلی خوب و انتزاع خیلی بد است . به نظرم خود تعریف باید زیر سؤال رود. به این اعتقاد رسیدم که نقاش قادر است از ذهن خودش واقعیتی را ابداع کند. من در دوره کاریم سعی کردم به جای انتقال مفاهیم مختلف به مخاطب یاد بدهم که آنقدر می‌توانید خوب ببینید که واقعیت کلان جهان هستی را در ذهنتان می‌توانید حمل کنید. احساس می‌کنم که ظاهر بیش از حد به دوربین عکاسی سپرده شده و مخاطبین ما کم صبر شده‌اند ، حوصله دیدن و تجزیه تحلیل ندارند." او در آثارش پایبند به طبیعت است اما نه صرفاً این که عکس را پل ارتباطی خودش و نقاشی‌اش قرار دهد. در بعضی نقاشی‌ها جسورانه از خیال به شکل کاملاً واقعی استفاده کرده است. مخاطبان هنگام ورود به نمایشگاه پای هر عکس می‌ایستند و از طبیعتی که این روزها نسبت به آن کم توجه شده‌اند لذت می‌بردند.

هادی پور بروجنی که ۳۰ سال است سابقه آموزش هنرهای تجسمی درمراکزمختلف آموزشی را دارد، در مورد کم توجهی هنرجویان به طراحی گفت:" طراحی بیس و پایه نقاشی است. این روزها دانشجویان طراحی‌شان زیاد خوب نیست و متاسفانه از اپک و دستگاه‌های دیگری که همه چیز را آماده می‌کند استفاده می‌کنند و گاهی حتی می‌بینیم که برای آثار نقاشی عکس را پرس و چاپ می‌کنند. طراحی بیس است و به قول یکی از نقاشان اروپایی حتی می‌توان اثبات کرد که چیزی به نام نقاشی نیست و همه چیز طراحی است. طراحی ، نقشه و تفکر است و این فکر است که همه چیز را می‌سازد."

حسین هادی پور بروجنی متولد 1349 ، فارغ التحصیل رشته عکاسی ازدانشگاه هنرومعماری تهران است. وی دارای درجه ممتازانجمن خوشنویسان ایران و برنده رتبه سوم جشنواره بین المللی خوارزمی است. هادی پور عضوانجمن بین المللی نقاشان رئالیسم امریکا است و در حدود ۳۰ سال سابقه آموزش هنرهای تجسمی درمراکزمختلف آموزشی را دارد . وی همچنین مدرس دانشگاه و مدیرومدرس آموزشگاه تخصصی هنرهای تجسمی سایه روشن است. هادی پورحضور در بیش از۳۳ نمایشگاه انفرادی وگروهی را در ایران و موزه هنرهای زیبای الجزیره در کارنامه هنری خود دارد.

نمایشگاه نقاشی‌های حسین هادی پور بروجنی تا 13 مهرماه در گالری شکوه دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند از این نمایشگاه همه روزه به جز پنجشنبه‌ها ساعات 16 تا 20 در گالرى شکوه واقع خیابان فرمانیه،بلواراندرزگو،خیابان امیر نوری، پلاک 19 دیدن نمایند.

آرزو جعفریان