به گزارش هنرآنلاین : علی جنتی صبح امروز در مراسم صبحانه کاری با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، گفت: از سال ۲۰۱۰ در دنیا موضوع اقتصاد خلاق مطرح شده و بسیاری از کشورهای دنیا ساختارهایی را ایجاد کرده‌اند که مستقیماً زیر نظر رئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر توجه ویژه‌ای به اقتصاد فرهنگ دارند.

وی با بیان اینکه برخی چاپ کتاب و هنرهای نمایشی و تجسمی را فاقد توجیه اقتصادی می‌دانند، ادامه داد: در این حوزه فعالیت‌های مناسبی از سوی بانک‌ها و بخش خصوصی صورت گرفته که دارای توجیه اقتصادی و ارزش افزوده‌ بالایی است؛ به نحوی که در زمینه هنرهای تجسمی، در چهار سال اخیر بانک‌ها وارد شده، موزه‌های هنرهای تجسمی تشکیل داده‌اند و سرمایه‌گذاری‌های کلانی به امید سودآوری در این بخش صورت داده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به فروش تابلوی سهراب سپهری در حراج تهران به قیمت دو میلیارد و 800 میلیون تومان خبر داد و گفت: البته بانک پاسارگاد سال گذشته آن را به قیمت خریداری کرد و چنانچه حراجی در سال بعد برگزار شود، مطمئناً این تابلو سه میلیارد تومان فروخته خواهد شد، ضمن اینکه در حراج‌های بین‌المللی هم مشاهده می‌شود فروش این‌گونه هنرها درآمد خوبی دارد.

جنتی گفت: حوزه فیلم یکی از حوزه‌هایی است که در گذشته مورد بی‌توجهی بوده و هم‌اکنون با توجه به رونقی که در سینما احساس می‌شود، به یک حوزه درآمدزا تبدیل شده، ضمن اینکه مجتمع‌های تجاری نیز به فکر ساخت چندین سینما بوده و هم‌اکنون از فروش بسیار خوبی هم برخوردار هستند در حالی که در گذشته کسی به فکر ساخت سینما نبود و سینمادارها دنبال تغییر کاربری بودند اما اکنون تقاضای زیادی برای احداث سینما ارائه می‌شود.

وی به ساخت چندین مجتمع تجاری ـ فرهنگی اشاره و خاطرنشان کرد: تولید فیلم در گذشته درآمدی نداشت و بنیاد فارابی باید با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک فیلم می‌ساخت در حالی که سال گذشته در ایام عید فروش سینماها از مرز ۳.۲ میلیارد تومان گذر کرده است و امسال نیز در ۱۳ روز ایام نوروز، ۱۶.۴ میلیارد تومان فروش فیلم صورت گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برخی سینماها به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کرده‌اند و برخی سینماها نیز ۴۰ ساعت پشت سر هم به دلیل تقاضا و استقبال مردم، فیلم پخش کرده‌اند؛ پس اگر فیلم خوب تولید شود، مردم علاقه‌مند هستند.

وی از فروش ۱۱ میلیارد تومانی فیلم "من سالوادور نیستم" در ایام اکران خبر داد و گفت: بازگشت سرمایه ساخت فیلم خوب، بسیار خوب است و ضرورت دارد علاوه بر کار در داخل، صنایع فرهنگی این‌چنینی خود را به خارج از کشور صادر کنیم.

جنتی از تشکیل نهادی در دولت تحت عنوان "کمیسیون اقتصاد خلاق" در آینده نزدیک خبر داد و گفت: صنایع فرهنگی به تولید ناخالص داخلی کمک خواهند کرد و بر این اساس یکی از محورهای کلیدی برنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال جاری توجه به اقتصاد خلاق است.