سرویس تجسمی هنرآنلاین: ایمان حبیبی هنرمند نقاش درباره نمایشگاه "وارونگی" که در گالری کارگاه هنر برپاست به خبرنگار هنرآنلاین گفت: وارونگی شامل 30 اثر است از یک مجموعه 50 تایی‌ست که طی مدت دوسال فرآیند تولید آنها طول کشیده است. وی افزود: تکنیک من برداشتی است از تکنیک بومی‌های استرالیایی که دراین سبک از نوعی قلم خاص استفاده می‌شود. از آنجایی که این نوع قلم اینجا وجود نداشت مجبور به ساخت آن شدم. این سبک از نقاشی به نام aboriginal paintings (نقاشی بومیان استرالیایی) معروف است که در گروه نقاشی‌های نقطه‌ای قرار می‌گیرد.

این هنرمند درباره طرح آثارش و ویژگی آن بیان کرد: من تحصیلاتم هنری نیست و متالورژی خوانده‌ام، اما سال‌ها مجسمه‌سازی کار کردم و این اولین نمایشگاه نقاشی‌های من است. در این آثار تلاش کردم نقطه‌ها را با طرح‌های اسلیمی ایران ترکیب کنم و نقاط را به سمت آرامش ببرم تا به نوعی حالت مدیتیشن داشته باشد. از سوی دیگر در این آثار عناصر تکرار می‌شوند و رنگ‌ها آرام‌بخش هستند. در واقع من از این تکنیک استفاده کردم و تلاش کردم آن را به سبک و سلیقه ایرانی کار کنم تا معلوم شود که یک ایرانی این کار را انجام داده است. حبیبی تکرار را موضوع اصلی نمایشگاه خود دانسته و اظهار کرد: آثار من بیش از هرچیز دکوراتیو هستند تا رئال بنابراین موضوع خاصی ندارد، ولی عنصر تکرار خود باعث ایجاد یک موضوعیت در کار شده است. وی درباره عنوان "وارونگی" نیز عنوان کرد: دلیل انتخاب عنوان وارونگی از این روست که من تصویری که از نقاشی همواره در ذهن داشتم، نقاشی رئال بود و این وارونگی که در من ایجاد شد و کارهایم به جای رئال، به سمت دکوراتیو پیش رفتند، باعث نوعی وارونگی شد بنابراین، این عنوان را مناسب نمایشگاه دیدم. این مجسمه‌ساز درباره استفاده از رنگ و نقش رنگ در آثار به نمایش درآمده نیز گفت: رنگ برایم اهمیت دارد، اما دوست دارم همیشه از رنگ‌های اصلی استفاده کنم و از رنگ‌های خام در آثارم بهره بگیرم. بنابراین هیچ یک از رنگ‌ها ترکیبی نیستند ولی از کنار هم قرار گرفتن این رنگ‌ها حسی که مخاطب دریافت می‌کند این است که این آثار از رنگ‌های مختلف شکل یافته است. این درحالی است که من از رنگ پایه زرد، نارنجی و قرمز استفاده کردم و نقطه مشترک تمام این تابلوها نیز در بخش رنگ این است که همه آثار به جز یکی روی صفحه مشکی کار شده‌اند. حبیبی در پاسخ به این سوال که نوع قلم این سبک از نقاشی چیست و چگونه است بیان کرد: به دنبال قلمی بودم که رنگ روی آن شره نکند و ردی از خود باقی نگذارد. این نوع قلم خاص برای این سبک از نقاشی است و من آن را از روی فیلمی که در این زمینه دیده بودم ایده گرفتم و ساختم.

وی با اشاره به ترکیب دایره‌وار آثارش و استفاده از طرح‌های اسلیمی گفت: طرح‌ها همه دایره هستند و پایه اصلی نمایشگاه هم برمبنای دایره است و این برگرفته از لذتی است که در هنگام کشیدن به من دست می‌دهد و از چرخش این دایره‌ها به هیجان می‌آیم. در واقع حس طرح اسلیمی است که به مخاطب دست می‌دهد، ولی همه دایره هستند و از ترکیب قرار گرفتن این دایره‌ها حس آرامش سنتی ایرانی را به مخاطب القا می‌کند. حبیبی همچنین درباره این که مجسمه‌سازی چقدر روی آثارش در عرصه نقاشی تاثیرگذار بوده است نیز اظهار کرد: همیشه دوست داشتم به تابلوهای نقاشی دست بزنم، اتفاقی که در مجسمه‌سازی رخ می‌دهد و شما می‌توانید همه چیز را حس کنید و آن ظرافتی را که هنرمند در کارش خرج کرده است، احساس کنید در حالی که در عرصه نقاشی اینگونه نیست. برجستگی و عمقی که در کارهایم ایجاد شده است از پیشینه مجسمه‌سازی من می‌آید و از طریق آن مجسمه‌ها، این اتفاق در آثار نقاشی‌ام شکل گرفته است. دوست داشتم مخاطب از کاری که انجام شده حس بگیرد و آن را لمس کند. حس و حال مجسمه‌سازی همواره همراه من است. گفتنی است، نمایشگاه آثار ایمان حبیبی با عنوان "وارونگی" از 16 بهمن در گالری کارگاه هنر واقع در پاسداران، خیابان شهید‌ کشوری، خیابان فرخی‌یزدی، کوچه شهید طاهری‌شرقی، بن‌بست یاس، پلاک 2 برپا و تا 4 اسفند ماه پذیرای علاقمندان به هنر نقاشی است.