به‌ گزارش هنرآنلاین به نقل از دبیرخانه تصویر سال، امسال نیز در سیزدهمین جشن تصویر سال، جایزهٔ تندیس "بهترین تصویر" با رأی هیات داوران حرفه‌یی سینمای ایران به شاخص‌ترین تصویربرداری و یا تصویرسازی تعلق می‌گیرد که از طریق تصویر‌برداری و یا با کمک نرم‌افزار‌ها و فن‌آوری‌های دیجیتالی از قبیل افترافکت و... به‌وجود می‌آید.

جشنوارهٔ فیلم تصویر همچون دوره‌های گذشته، در قالب بخش فیلم جشن تصویر سال، همزمان با نمایشگاه تصویر سال درخانه هنرمندان اول تا بیستم اسفندماه ۱۳۹۴ برگزار می‌شود.

تمامی فیلم‌های غیرتجاری شامل فیلم‌های مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئوآرت و فیلم‌های موبایلی که از خلاقیت هنری برخوردار باشند، در این جشنواره عرضه خواهند شد.

در مراسم روز پایانی و اهدای جوایز سیزدهمین جشن تصور سال و جشنواره فیلم تصویر جوانان زیر ۲۵ سال (جایزه محسن رسول‌اف) در هر یک از دو بخش فیلم‌های کمتر از ۱۵ دقیقه و بیشتر از ۱۵ دقیقه، یک تندیس، دو دیپلم افتخار و جوایز نقدی اهدا خواهد شد.

آثار ارسالی در این بخش می‌بایست به‌صورت DVD با فرمت MPEG و AVI همراه با کد ره‌گیری دریافت شده از طریق ثبت نام در سایت تصویر به دبیرخانه ارائه شوند.

مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار به سیزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر تا ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۴ خواهد بود. "انجمن حمایت از حیوانات" هم به جمع حامیان فرهنگی تصویر سال پیوست با اعلام موضوع بخش "گربه‌های ایرانی" با عنوان بخش ویژه "عکس‌های موبایلی" سیزدهمین جشن تصویر سال که با حمایت جامعه دامپزشکان ایران و مجله پیام دامپزشکان (پت) همراه بود، "انجمن حمایت از حیوانات" نیز به جمع حامیان فرهنگی بخش ویژه سیزدهمین جشن تصویر سال پیوست.

دبیر سیزدهمین جشن تصویر سال، معتقد است، در میان میلیون‌ها عکس موبایلی که روزانه در دنیا تولید می‌شود، بعد از عکس‌های سلفی تصویر حیوانات خانگی به‌ویژه گربه‌ها بیشتر تعداد این عکس‌ها را به‌خود اختصاص می‌دهند، ولی متاسفانه امکان ارزیابی هنری این عکس‌ها فراهم نشده است.

سیف‌اله صمدیان باور دارد، اکثر قریب به اتفاق عکس‌های منتشرشده در فضای مجازی و رسانه‌های چاپی در انتخاب و ارائه این عکس‌ها، استاندارد‌ها و ظرافت‌های هنری را در این عکس‌ها رعایت نمی‌کنند؛ از این‌رو در سیزدهمین جشن تصویر سال در بخش عکس‌های موبایلی گربه‌های ایرانی را به‌عنوان موضوع ویژه این بخش در کنار بخش آزاد عکس‌های موبایلی انتخاب شد که علاوه بر جمع‌آوری بهترین عکس‌های هنری و خلاقه از گربه‌های ایرانی مجموعهٔ منحصربه‌فردی از این تصاویر در قالب کتاب منتشر شود.

در این مسابقه، همهٔ هنرمندان عکاس بدون محدودیت سنی می‌توانند با مراجعه به سایت رسمی تصویر سال www. tassvir. com عکس‌های خود را آپلود و ارسال کنند.

در این بخش از سوی هیات داوران به پنج اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جوایز ارزنده اهدا می‌شود و کلیهٔ عکس‌های منتخب نمایشگاه به‌صورت کتابی مستقل منتشر خواهد شد.

جشن تصویر سال که بزرگ‌ترین گردهمایی تصویری در ایران به‌شمار می‌رود در سیزدهمین دوره که از اول تا بیستم اسفند ماه ۱۳۹۴ برگزار می‌شود، همچون دوره‌های گذشته، در کلیه فضاهای نمایشگاهی خانه هنرمندان ایران پذیرای آثار هنرمندان عکاس، فیلم‌ساز، طراح گرافیک و کاریکاتوریست خواهد بود.

تعداد هنرمندان شرکت کننده در دوره‌های مختلف با سیر صعودی قابل توجهی همراه بوده است به نحوی که این تعداد در دوازدهمین گردهم‌آیی بزرگ تصویر سال به بیش از سه‌هزار نفر رسیده است.

انتهای پیام/