به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، همزمان با برگزاری کنگره سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند در تهران، آثار شهدای هنرهای تجسمی از ۲۹ دی به مدت سه روز در خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آید.

"سیدعباس مبرهاشمی" عکاس و کار‌شناس عکاسی دربار برگزاری بخش تجسمی "کنگره سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند" در خانه هنرمندان ایران گفت: فرهنگ و هنر همواره در وقایع و رخدادهای جامعه جایگاه ویژه‌ای داشته است. در خصوص فعالیت‌های هنری شهدا نیز باید گفت بازخوانی آثار کسانی که با تمام توان خود وارد عرصه شدند و تلاش‌های ماندگاری داشتند، همیشه موثر بوده و مسیرهای تازه‌ای به روی ما گشوده است. "مشق شیدایی" نیز در همین راستا قرار است یاد این شهیدان بزرگوار را زنده نگه دارد؛ شهیدانی که در سخت‌ترین شرایط هنر ارزنده خود را به کار گرفتند و آثار ماندگار و شایسته‌ای از خود به جا گذاشتند. لازم است چنین برنامه‌های را جدی گرفته و گسترش دهیم تا اندیشه شهدا در فرهنگ امروز ما جاری شود.

وی در خصوص نقش خانه هنرمندان ایران در برگزاری چنین برنامه‌هایی گفت: خانه هنرمندان ایران نقشی اساسی و محوری در حوزه هنر و فرهنگ ما ایفا می‌کند. بسیاری از جوانان علاقمند به این محیط رفت و آمد دارند. ضمن اینکه خانه هنرمندان ایران از نظر بحث‌ها و رویدادهای علمی نیز فعالیت خوبی داشته است. به طور کلی مکان و فضای خانه هنرمندان ایران پتانسیل این را دارد که حامل پیام شهدا باشد. امکانات بازدید از خانه هنرمندان ایران و ارائه‌های مناسبی که از طرف خانه هنرمندان صورت می‌گیرد، آن را تبدیل به یکی از بهترین مکان‌های فرهنگی تهران کرده و جا دارد حداکثر استفاده از ظرفیت‌های آن صورت بگیرد. از جمله با نمایش آثار شهدا در چنین فضایی می‌توان معنا و فرهنگ مورد نظر آن‌ها را انتقال داد.

کنگره سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند در شش رشته هنری شامل: سینما، تئا‌تر، هنرهای تجسمی، موسیقی، عکس و شعر و ادبیات در تهران برگزار می‌شود که بخش هنرهای تجسمی با عنوان در نگارخانه‌های خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

همزمان با نمایش آثار هنرمند شهید در نگارخانه‌های خانه هنرمندان ایران، مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هنرمند سه شنبه ۲۹ دی ساعت ۱۸ در محل این خانه برگزار می‌شود.

شایان ذکر است کنگره سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند در پنج رشته هنری شامل: سینما، تئا‌تر، هنرهای تجسمی، موسیقی و شعر و ادبیات اواخر دی‌ماه سال‌جاری توسط سازمان بسیج مستضعفین، سازمان بسیج هنرمندان با مشارکت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حوزه هنری، خانه هنرمندان ایران، مرکز بسیج سازمان صدا و سیما و بنیاد فرهنگی روایت در تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/