به گزارش هنرآنلاین ، پور بهرامی در این نمایشگاه که با نمایشگاه گردانی "محمدرضا سلطانی" به روی دیوار رفته، ۱۳ اثر رنگ‌روغن بر روی بوم را ارائه داده، هنرمند با به نمایش گذاشتن فضاها و المان‌هایی از شهر آبادان سعی در یادآوری و تجدید خاطره با دوران کودکی و زادگاهش دارد.

پور بهرامی در مورد آثاری که در این نمایشگاه به معرض تماشا گذاشته است، گفت: "تم کلی این کارها مربوط به فضاهای ذهنی من برگرفته از زندگی در جنوب کشور و در شهر آبادان است. در این مجموعه گاومیش‌های تنومند و سیاه را به تصویر کشیده‌ام زیرا این گاومیش‌ها حکایت از زندگی بومی و روستایی می‌کنند و حضور آن‌ها در کنار صنعت نفت در آبادان که آنجا را تبدیل به شهری مدرن کرده بود، برای من بسیار جالب‌توجه بود."

وی با بیان این‌که جنگ تحمیلی ایران و عراق علاوه بر مهاجرت مردم، مسبب مهاجرات گاومیش نیز شد، اضافه کرد: "در زمان جنگ ایران و عراق همزمان با مهاجرت مردم از آبادان، این گاومیش‌ها نیز توسط صاحبانشان به شهرها و روستاهای اطراف انتقال داده شدند. تأثیرات آن سال‌ها در ذهنم مانده زیرا بخشی از زندگی نوجوانی و جوانی‌ام را آنجا گذرانده‌ام. در این آثار نیز سعی کرده‌ام خاطرات و هر آنچه از آن سال‌ها در ذهن دارم را نقاشی کنم. این گاومیش‌ها را به خاطر زیبایی و داشتن حجمی بزرگ و سیاه و نیز رفتارهای خاص به تصویر کشیده‌ام."

در اثری با عنوان "ترس" که به دیوار گالری شکوه آویخته شده، گاومیش‌هایی در حال عبور هستند و زن و کودکی با چشمانی که ترس و اضطراب در آن موج می‌زند از لای در به بیرون خیره شده‌اند، هنرمند در این مورد این اثر گفت: "عامل ترس و وحشت در این اثر حضور این گاومیش‌ها نیست زیرا زندگی مردم شهر با این گاومیش‌ها عجین شده و آن‌ها جزوی از زندگی‌شان هستند، عامل این ترس اتفاقی است که خارج از تابلو در حال رخ دادن است که باعث ترس همگان شده است."

حمید پور بهرامی که در کنار حرفه نقاشی فعالیت‌های سینمایی داشته و در سریال تلویزیونی "هزار دستان" ساخته زنده‌یاد علی حاتمی و فیلم‌هایی چون "ناخدا خورشید" و "ای ایران" ساخته ناصر تقوایی به‌عنوان چهره‌پرداز و طراح صحنه کار کرده، معتقد است: "همه هنرها با هم در ارتباط‌اند. در سال‌هایی که نمی‌توانستیم از راه هنر نقاشی امرار معاش کنیم و گالری‌ها فعالیت چندانی در زمینه نمایش آثار نقاشی نداشتند، جذب سینما شدم، از نظر من گریم به‌نوعی با نقاشی مرتبط است، در واقع مانند نقاشی‌ای است که بر روی یک حجم انجام می‌شود. فعالیت‌های زیادی در زمینه‌های مختلف هنری چون گرافیک و تصویرسازی نیز انجام دادم و در نهایت به خاطر علاقه زیادم به نقاشی آن‌ها را رها کرده و بر روی نقاشی متمرکز شدم."

پوربهرامی با اشاره به تأثیر غیرمستقیم کار گریم و طراحی صحنه بر روی نقاشی‌هایش گفت: "سینما هنر تصویری است و در آنجا تصویر را در حرکت تجربه می‌کنیم و در ذهنیت ما تأثیرگذار است، این تأثیرات از صافی‌های ذهن ما عبور کرده و آن را تقویت می‌کند. فعالیت در کنار فیلم‌سازانی چون ناصر تقوایی و از نزدیک شاهد کار وی بودن تأثیرات غیرمستقیمی در آثارم ایجاد کرده است. در کل می‌توانم بگویم فعالیت در سینما و آشنا شدن با افرادی جدید و ارتباط با آن‌ها بر روی کارم تأثیرگذار بوده است."

پوربهرامی با بهره‌گیری از رنگ‌های پخته و نوع به‌کارگیری آن‌ها در آثار، سیاهی نفت را در ذهن مخاطبان تداعی می‌کند و آن‌ها با خود همراه کرده و به‌ روزهای کودکی‌اش می‌برد، وی در مورداستفاده از رنگ‌ها در این آثار گفت: "هر فرد سلیقه رنگی دارد و باید گفت که بسیاری از عوامل در تشکیل آن نقش داشته‌اند. اگر بخواهیم ریشه‌یابی کنیم فضایی که در کودکی در آن رشد کرده‌ایم، آثاری که به آن علاقه‌مند شدیم از جهات مختلف در کار تأثیرگذارند. وقتی نقاشی می‌کشید بخشی از آن ارادی و عقلانی بخشی حسی و تصادفی است. وقتی چیزی به‌صورت تصادفی رخ می‌دهد آن را کشف می‌کنید و سعی در تقویت آن دارید. بنابراین من نمی‌توانم بگویم حتماً با رنگ‌های خاصی کار می‌کنم، من از رنگ‌هایی بهره می‌گیرم که به حال و هوایی که مد نظرم است پاسخ می‌دهد."

حمید پوربهرامی که سال‌ها در مالزی زندگی کرده و اکنون مقیم ایران است، مدرک خود را از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران کسب کرده، او پس از برگزاری چند نمایشگاه گروهی، اولین نمایشگاه انفرادی‌اش را در سال ۶۷ در گالری نشر نقره برپا کرد. وی در اوایل دهه شصت فعالیت سینمایی‌اش را نیز در کنار حرفه نقاشی با سریال تلویزیونی "هزار دستان" ساخته زنده‌یاد علی حاتمی آغاز و در زمینه‌های چهره‌پردازی و طراحی صحنه سال‌ها به کار پرداخت و فیلم‌هایی چون "ناخدا خورشید" و "ای ایران" ساخته ناصر تقوایی را در کارنامه هنری‌اش دارد. او در سال ۸۷ با پرپایی نمایشگاه نقاشی در گالری ماه مهر بار دیگر فعالیت مستمرش در نقاشی را شروع و پس از شرکت در نمایشگاه‌های متعدد در ایران، آسیا و اروپا موفق به دریافت جوایز "گاگلیاردی" از دوسالانه ۲۰۱۵ لندن، "ماتزولو" از دوسالانه بارسلونا و "مارکوپولو" از کشور ایتالیا شد.

نمایشگاه نقاشی‌های "سالیان گم" تا ۲۸ مهرماه در گالری شکوه دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند علاقه‌مندان می‌توانند همه‌روزه به‌جز پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۶ الی ۲۰ از این نمایشگاه در گالرى شکوه واقع در فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان سلیمى شمالى، کوچه امیر نورى پلاک ١٩ دیدن کنند.

گزارش تصویری مرتبط

انتهای پیام/