به گزارش هنرآنلاین به نقل از گالری شکوه، در این نمایشگاه دوازده اثر نقاشی خط از ماهرویی، با سه خط ثلث، نسخ و نستعلیق به تماشا درآمده که در ابعاد بسیار بزرگ، مضامینى معنوى و مذهبى مانند سوره نسا و اسماءالهى... را بازتاب مى‌دهند؛ این آثار را ۱۰ اثر از زنده یاد مافی که در فضاى جداگانه به نمایش هستند همراهى مى‌کنند.

غلامرضا ماهرویی در مورد آثارش گفت: تمامی این آثار در سال ۹۳ کار شده‌اند، در حدود یکسال بر روی موضوعات و انتخاب طرح‌ها فکر شده و اجرای آن‌ها هم نیز یکسال به طول انجامیده است. تکنیک این آثار رنگ روغن و اکریلیک بر روی بوم است و در بعضی نیز از ورق طلا و مس استفاده شده است.

ماهرویی در این آثار با بهره گیری از خطوط نستعلیق، نسخ و ثلث آثاری با فرم‌های متنوع و رنگ بندی‌های متفاوت شامل آیات قرآنی، اسماء الهی و اشعاری از شعرای بزرگی چون حافظ و صائب تبریزی ارائه داده است.

در بعضی آثار او بافت‌های خاصی وجود دارد که باعث نوعی کهنه نمایی در کار شده است، او در این آثار از بافت ترک و رنگ‌های قهوه‌ای و زنگاری کمک گرفته و با لایه لایه کار کردن و بهره گیری از تکنیک خاصش سعی کرده تا گذر زمان را به این وسیله نشان دهد.

این هنرمند که در سال ۱۳۷۰ کتابت کل قرآن کریم را برای اولین بار روی کاغذ دست ساز انجام داده است، در مورد خلق این اثر گفت: کتابت این اثر حدود هفت سال در اصفهان انجام شد، البته این کار در پروسه ۲۵ ساله انجام شده است. بعد از کتابت آن مراحل تذهیب و تصحیح و سپس صحافی آن صورت گرفته است. مستندی در رابطه با مراحل کتابت و تذهیب این کار ساخته شده که بزودی پخش می‌شود.

آرش میرزایی نمایشگاه‌گردان این رویداد نیز در مورد برگزاری این نمایشگاه گفت: هدف از این نمایشگاه بازنمایى بارقه‌هایى از توانمندى‌هاى خط در جلوگاه نقاشى ست؛ عرضه این نکته مهم که نقاشى خط به عنوان یکى از باشکوه‌ترین مولفه‌هاى هنر ایرانى اسلامى، از دیروز‌ها تا امروز‌ها دچار چه سیر تحولى شده است و این چشمه همچنان جوشان است؛ ارائه آثار یک پیشکسوت و استاد مسلم نقاشى خط در کنار یک هنرمند که با تسلط بر سه خط متنوع، آن‌ها را امروزى روایت مى‌کند، در واقع نشان دادن بخشى از این استعداد بزرگ نزد هنرمندان ایران است که همچنان سیال است.

وی خاطر نشان کرد: استاد مافی، استاد مسلم نقاشی خط هستند و آثار شاخصی در این زمینه ارائه داده‌اند که هر کدام شهرت زیادی دارند؛ نمونه‌هایى از دوره‌هاى کمتر دیده شده ایشان مى تواند براى اهل فن و علاقه‌مندان به هنر جالب توجه باشد؛ در عین حال نقاشی خط‌های غلامرضا ماهرویی در این نمایشگاه با تسلط زیاد او بر خط هاى نستعلیق، ثلث و نسخ حتما مورد توجه علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. او ذهن آزادی برای خلق این آثار داشته و با نگاه به آثارش می‌توان پی به سبقه و مهارت او در زمینه خوشنویسی و انعکاس این شناخت در نقاشى خط برد.

غلامرضا ماهرویی متولد ۱۳۴۰ اراک است. او مدرک ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران را در سال ۱۳۷۰ دریافت کرده است. وی نگارش بیش از یک هزار متر کتیبه به سه خط ثلث، نستعلیق و کوفی را در مسجد مقدس جمکران قم، کتابت کل قرآن کریم برای اولین بار در سال ۱۳۷۰ روی کاغذ دست ساز و کتابت کل نسخه‌های تعزیه براساس نسخه می‌رانجم به خط کتابت نستعلیق در کارنامه خود دارد. ماهرویی تاکنون در ۱۲ نمایشگاه خوشنویسی در داخل ایران و چهار نمایشگاه بین‌المللی در ایران، ارمنستان و کویت شرکت داشته است.

نمایشگاه نقاشی‌خط‌های "ترنم شکوه" تا سه شنبه هفدهم شهریور ماه در گالری شکوه دایر است و علاقه‌مندان می‌توانند همه روزه به جز پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۷ الی ۲۱ از این نمایشگاه در گالرى شکوه واقع در فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان سلیمى شمالى، کوچه امیر نورى پلاک ١٩ دیدن کنند.

انتهای پیام/